Bronzoví Hradecká a Štěpánek v Riu rozskákali Český dům

  • Lekli se pestrobarevných konfet, které jim vystřelili nad hlavu. Popisovali, co prožívali po využitém mečbolu a pak bronzoví olympijští medailisté ze smíšené čtyřhry Radek Štěpánek a Lucie Hradecká rozskákali při oslavách svého cenného kovu Český dům.
    15. 8. 2016, 08:56 | Aktuality |  10 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     

"Kdo neskáče, není Čech! Hop, hop, hop!" burcoval Štěpánek s mikrofonem v ruce. Vedle něj hopsala Hradecká a bronzové kovy se jim houpaly na krku. "Byl to výbuch, erupce radosti. Myslím, že v ten moment mi bylo tak dvanáct let," popisoval sedmatřicetiletý Štěpánek na pódiu, co prožíval po využitém mečbolu.

Už jako tříletý, když v Karviné tahal nahatý v teniskách raketu za sebou po kurtu, snil o velkém úspěchu. "Že se mi jednou něco takového povede a nám se to povedlo. Sny jsou od toho, aby se plnily. Jsem hrdý, že jsem Čech," řekl Štěpánek. "Jsme šťastní, že se nám to povedlo a moc si toho vážíme," dodala Hradecká.

Na obrazovce se opakoval i prohoz Hradecké v posledním gamu utkání o bronz proti indickému páru. "To byl medailový prohoz. Mockrát jsem takovou ránu od dam po chlapským tvrdém úderu neviděl. Smekám," chválil Štěpánek spoluhráčku.

Telefony bronzových medailistů zahltily gratulace. "Mám vypnuté pípání, jednou za čas se podívám a je tam padesát sto nových zpráv. Jsem za to moc rád a vážím si podpory všech fanoušků a celé naší země. Tohle jde zažít, jen když hraju za svou zemi a jsem pyšný za podporu, kterou máme," řekl Štěpánek.

Hradecká už je dvojnásobnou olympijskou medailistkou. Před čtyřmi lety získaly s Andreou Hlaváčkovou v Londýně stříbro. "Zní to hezky," usmála se a dodala: "Není úplně špatný mít dvě olympijské medaile. Není to ale jen moje zásluha, ale všech okolo - trenéra, rodičů, fanoušků, bez podpory bych tyhle placky neměla."

Štěpánek a Hradecká hráli mix už na olympiádě v Londýně, kde vypadli v 1. kole. Po bronzu v Riu je možné, že spolu vytvoří pár i v Tokiu 2020. "Od třiceti let se mě ptají, kdy budu končit, ale už na to neodpovídám. Skončím, až skončím," řekl Štěpánek. "Mám na krku bronz, tak neřeknu, že tím to skončilo. Ale říkám si, že za čtyři roky by bylo pěkný mít sestřičku, ale trošku s jinou barvou. Je to dlouhá doba, ale dokud mi budou síly stačit, tak se budu rvát," uvedl.

V neděli večer plánovali Štěpánek s Hradeckou zapomenout na mobil a slavit svůj úspěch. "Pořádně," řekli. Už v pondělí ale Štěpánek nasedne na letadlo a zamíří do New Yorku, kde se pokusí z kvalifikace probít do grandslamového US Open.

Pan Odpočatý a ta Unavená

Každý z nich si prožil vlastní příběh, okořeněný složitými situacemi. Na jeho konci vystoupili Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem v Riu de Janeiro na bronzový stupínek v mixu.

Štěpánek na olympiádu po odhlášení Tomáše Berdycha málem ani nejel. Dlouho se zdálo, že se s Hradeckou do smíšené čtyřhry nedostanou. On pak šel hrát po dlouhém čekání, zatímco ona prožila jednu bezesnou noc po zranění parťačky z deblu Andrey Hlaváčkové a duel o bronz byl už její devátý v Riu.

"On je pan Odpočatý a já ta Unavená," vystihla Hradecká rozpoložení bronzové dvojice z mixu. "Snažil jsem se to dost nahnuté energetické letadlo vždy dorovnat. Teď v nás ale bude euforie a cítíme se úplně zlatě," řekl Štěpánek.

Pro oba byl olympijský turnaj plný emocí, proto se nebránili slzám štěstí a dojetí. "Byla tam i husí kůže a myslím, že jak bude vyjíždět vlajka nahoru, tak už dopředu vím, že přijde. Rozhodně se tomu nebudu bránit," řekl Štěpánek.

Štěpánkův olympijský příběh se málem zhroutil v době, kdy hrál čtvrtfinále Davisova poháru. Do Třince dorazila informace, že Berdych kvůli viru zika do Ria nejede, a Štěpánek byl najednou ze hry, protože měl hrát s Berdychem čtyřhru. "Na patnáct hodin pro mě olympiáda neexistovala. Byl jsem vyautovaný," vzpomínal. Nakonec se ale složil pár s Lukášem Rosolem, s kterým v Riu vypadli v 1. kole.

Pak Štěpánek týden čekal, zda se s Hradeckou dostanou do mixu, který hrálo jen 16 párů. To se povedlo, ale až díky tomu, že mezinárodní federace ITF nevyužila všechny své karty. "Vyšlo to v poslední minutě. To je prostě neuvěřitelný příběh, které přináší jen olympiáda. A budeme odjíždět s medailí," jásal tenista.

Týden v Riu čekal, fandil a rozehrával tenistky. "Energeticky je to hrozně náročné, protože na kurtu je to daleko jednodušší než z tribuny. Snažil jsem se podporovat, koho jsem mohl, a jsem rád, že jsem se pak konečně dostal do práce," řekl.

Hradeckou držela na nohou euforie ze zisku medaile, ale prošla si za posledních pár dnů složitým obdobím. Odehrála jedno utkání ve dvouhře, pět ve čtyřhře a další tři měla ve smíšené čtyřhře. "Smekám před Luckou," řekl Štěpánek.

Především ale po zranění oka Hlaváčkové noc před semifinále mixu nespala. Před soubojem o bronz už ale byla fit. "S Radkem nejde být negativně naladěn. Dodával mi energii a já jsem z něj něco na tom kurtě vysála," řekla Hradecká.

Zvládla nelehkou situaci i psychicky, protože zápas o bronz přišel po třech předešlých prohrách - s Hlaváčkovou v semifinále a v zápasu o bronz ve čtyřhře a v semifinále smíšené čtyřhry. "Bylo to těžké, ale hodila jsem to za hlavu. Nemůžete míchat emoce z jedné disciplíny v té druhé. Přece jenom se jede dál," řekla.

Sedmatřicetiletý Štěpánek stál v dresu se lvem před novináři, ale nedokázal chvilku setrvat na místě. Pořád poskakoval, tleskal si s Hradeckou a zářila z něj energie. "Mám sil ještě na jednu olympiádu! Prostě kdo neskáče, není Čech!" volal radostně.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (10)
16.08.2016 12:36Od: babolat.cz Dooost
to fakt není jiná zpráva, než že skákali???? Bože, 2 výhry a děláte nevím co...nesnižuji to, ale všeho moc škodí...
[ Reagovat ]
16.08.2016 13:11Od: tommr
je třeba to vidět v širších souvislostech. Nominační kritéria na účast v mixu byly nastavený hodně vysoko takže bylo náročný jen se tam vůbec dostat a Lucka navíc odehrála v Riu nejvíc zápasů ze všech tenistek ... :)
[ Reagovat ]
15.08.2016 16:29Od: bIbec
Možná dobře, že tam byla taková česká sestava, jaká byla. Kdo ví, jak by to s těma plackama nakonec bylo. Jedna věc je jistá. Bára by při účasti Karolíny neměla olympijskou medaili. A s největší pravděpodobností by vlastně medaile z dámské čtyřhry nebyla. Takže by utřela nos i Lucie Šafářová.
[ Reagovat ]
15.08.2016 23:54Od: Kytka
Taky jsem si to říkala. Nevím jestli by Lucka Šafářová spolu s Karolínou Plíškovou jako dvě ranařky, bez Bářiny šikovnosti, dokázaly porazit Williamsky. A to byl základ úspěchu.
[ Reagovat ]
16.08.2016 12:29Od: blixa
Ani náhodou. Ten pár naši bafuňáři sestavili úplně nesmyslně. Ještě že Kája měla dost rozumu, když už ho neměli kaderkovci.
[ Reagovat ]
16.08.2016 12:37Od: Fandina
Kája je s ranařkou Julií momentálně na sedmém místě na světě, Šafi s Beth jsou také spíš ranařky a vítězky v deblu jsou také obě ranařky, takže spojení Kája Šafi nemusí být o ničem.
[ Reagovat ]
16.08.2016 21:29Od: horska.kraslice
Kolečka dobře zapadla do soukolí. Teď jen aby se Andrejka zcela a úplně uzdravila, pak bude vše O.K.
[ Reagovat ]
15.08.2016 15:58Od: Fandina
Česká televize zapomněla v tabulce na Petru. Čas videa 2:03.
http://www.ceskatelevize.cz/rio2016/videoarchiv/nejnovejsi/338365-vydra-bylo-to-uzasnych-deset-tenisovych-dni/
[ Reagovat ]
15.08.2016 16:03Od: misa
Záruba je magor. Vydra mluví za chvíli po té tabulce o Petře a jemu ani nepřijde divné, že ji nezmínil.
[ Reagovat ]
15.08.2016 15:57Od: Fandina
Je to radost. Gratulka oboum.
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
TOPlist