Kondiční kouč Ivanko pomohl na vrchol Kvitové a teď i Cibulkové

  • Před pěti lety slavil kondiční trenér Jozef Ivanko s Petrou Kvitovou titul při její premiéře na Turnaji mistryň. Letos se na Masters vrátil po boku své krajanky Dominiky Cibulkové, rovněž debutantky mezi osmičkou nejlepších, a Slovenka podobně jako Kvitová turnaj ovládla
    30. 10. 2016, 14:48 | Aktuality |  7 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     
  • Profil hráče

Ivanko pomáhal českým tenistům skoro devět let. Tři a půl roku se staral o fyzičku Kvitové a vedle Turnaje mistryň byl i u jejího prvního wimbledonského titulu. "S Petrou jsem zažil její největší úspěchy, určitě to byla výborná spolupráce a fungovalo to velmi dobře. Můžu vzpomínat jen dobře," řekl Ivanko českým novinářům.

S Kvitovou se nedávno bavil v čínském Wuhanu, kde česká hvězda získala jediný letošní titul. "Komunikace je lepší, než byla roky po rozchodu, ale lhal bych, kdybych říkal, že sleduji její výsledky a jak vypadá kondičně," řekl Ivanko.

Po Kvitové měl na starosti českou naději Jiřího Veselého, o kterého se ale staral už předtím v prostějovském klubu. "Když bude zdravý a bude na sobě tvrdě pracovat, zlepší hlavu, tak rozhodně má na to, aby patřil do špičky," uvedl Ivanko.

Začátkem května Veselý změnil celý tým a Ivanko plánoval volno. "Že si dva tři měsíce odpočinu, ale po týdnu bez práce mě oslovil Maťo Lipták (trenér Cibulkové)," řekl. Dlouho se nerozmýšlel a na Roland Garros už slovenské jedničce pomáhal. "Dominika mě poprvé oslovila v roce 2012, kdy jsem skončil s Petrou, ale měl jsem smlouvu v Prostějově a spolupráce nepřicházela v úvahu. Teď už nebyla překážka. A jsem rád, v týmu Dominiky se pracuje skvěle," pochvaluje si.

Na Slovensko se pracovně vrátil po téměř devíti letech. "Velkou výhodou je, že chodím spát domů a nemusím být v podnájmu," usmál se Ivanko.

Rozdíl je rovněž v práci. Kvitová je vysoká hráčka, Veselý měří skoro dva metry, kdežto Cibulková jen 161 cm. "Je to úplně jiný somatotyp. Petra si pomáhala servisem, potřebovala se dostávat do pozicí. Hra je postavená úplně jinak než u Dominiky. O to víc mě teď práce baví, protože je to změna," řekl pětačtyřicetiletý kouč.

Cibulková využívá kondičního trenéra Róberta Bereše, ale ten trénuje s hokejisty Slovanu Bratislava a nemůže s ní cestovat, proto přibrala Ivanka. "Před tím jsem měla výbornou fyzioterapeutku, se kterou jsem měla zažité cviky, abych co nejvíce chránila tělo před zraněním a v nich s Jožkou pokračujeme," řekla sedmadvacetiletá hráčka.

"Dominika má pohyb vžitý odmala a potřebuje, aby mohla tři hodiny běhat po kurtu. Tenis má založený na dlouhých výměnách a potřebuje, aby nic neztratila ze silovo-vytrvalostní složky. A je skvělé, že kondici dělá ráda," libuje si Ivanko.

Kvitová i Cibulková patří ke světové špičce a obě jsou podle Ivanka velkými osobnostmi. "Každá má svoje lepší a horší dny. Je třeba k nim přistupovat citlivě, ale v povaze není velký rozdíl. Mentality našich národů jsou podobné," řekl.

Luboš Zabloudil, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (7)
30.10.2016 17:40Od: Kiske007
Já myslím, že Petře to s davidem dobře běhá a žádné zdrav. problémy?Berďa byl u něj také zdravotně léta fit?.snad si Petra vybere super trenéra a ukáže nám v roce 2017 svůj nejlepší tenis
[ Reagovat ]
30.10.2016 16:21Od: misa Ivanko
spíše pomohl Petře k velkému počtu zranění, proto se s ním rozloučila.

Ostatně tady je o tom nepřímo pár slov: S Kvitovou se nedávno bavil v čínském Wuhanu, kde česká hvězda získala jediný letošní titul. "Komunikace je lepší, než byla roky po rozchodu, ale lhal bych, kdybych říkal, že sleduji její výsledky a jak vypadá kondičně," řekl Ivanko.
[ Reagovat ]
30.10.2016 16:00Od: gigin Přívést
nějakou ženu na vrchol je fajna věc.
[ Reagovat ]
30.10.2016 16:01Od: gigin
Takže je jasné, proč senpolia takhle vděčně ďakuje.
[ Reagovat ]
30.10.2016 16:05Od: Lunej..
Petra ale nikdy nedekovala nebo jo?:)
[ Reagovat ]
30.10.2016 16:17Od: senpolia
ha ha :P
[ Reagovat ]
30.10.2016 15:58Od: senpolia
ďakujeme, Ivan
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
TOPlist