Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku

22. 9. 2017, 12:06
Aktuality 6
Někdejší první tenista světa Ilie Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), termín Nastaseho nástupu do čestné funkce zatím neupřesnil. Rumunský tenista je znám jako bouřlivák a letos mu kvůli jeho chování Mezinárodní tenisová federace (ITF) zakázala vstup na své akce. Zaorálek je ale přesvědčen o tom, že v diplomacii bude Nastase vystupovat jinak než na kurtu.
Ilie Nastase

"Pro Českou republiku je velice důležité, aby v těchto funkcích měla osobnosti, které mají silnou pozici ve své zemi, a pan Nastase je jednou z nejznámějších osobností nejen společenského života. Byl také v politice," připomněl Zaorálek, že někdejší tenista působil i jako rumunský senátor.

"Jsem rád, že se mi dostalo této cti, je to skvělá funkce. Těší mě, že mě český velvyslanec v Rumunsku navrhl," řekl Nastase. Uvedl, že má mezi Čechy mnoho přátel a že doufá v to, že se jednoho dne i naučí dobře mluvit česky.

Nastase proslul jako tenisový bouřlivák a naposledy se takto projevil letos jako kapitán rumunského fedcupového týmu v baráži o Světovou skupinu II. Nejprve pronesl zesměšňující poznámku o nenarozeném dítěti americké tenistky Sereny Williamsové a později se vyjadřoval vulgárně přímo na zápase.

Britská hráčka Johanna Kontaová se tehdy rozplakala a Nastase byl vykázán z kurtu. ITF v červenci udělila tenisové legendě pokutu 10 000 dolarů (223 000 korun). Do konce roku 2018 se navíc Nastase nesmí na akcích ITF vůbec objevit, byl by mu odepřen vstup.

Zaorálek o záležitosti dnes s Nastasem mluvil, podle něj chování rumunského kapitána na hřišti podléhá i tomu, že sport je emotivní záležitost. "Já mám důvěru v pana Nastaseho. On tady vstupuje na nové pole diplomacie. Tady je situace jiná než ve sportu, my musíme velmi vážit slova. A já jsem přesvědčen, že pan Nastase si to velmi dobře uvědomuje," řekl. Vyjádřil důvěru v to, že bývalá světová jednička bude české zájmy zastupovat dobře.

Zaorálek podotkl, že jmenování Nastaseho do čestné funkce je pro něj i "srdeční záležitost", protože sám hraje amatérsky tenis a kariéru rumunského hráče v době jeho největší slávy sledoval. Český ministr v této souvislosti uvedl, že se s Nastasem dohodli i na vzájemném tenisovém zápasu, jeho termín ale zatím není jasný.

K funkci honorárního konzula se neváže diplomatická imunita a zpravidla ani plat. Ministerstvo zahraničí uvádí na svém webu, že návrh na jmenování honorárního konzula i zřízení jeho úřadu dává zpravidla diplomatická mise, tedy velvyslanectví České republiky, v příslušné zemi. Vybraného kandidáta na tuto čestnou funkci pak jmenuje český ministr zahraničí. V konečné fázi se vyjádří i přijímající stát.

"Hlavním úkolem je prosazovat ekonomické, obchodní a kulturní zájmy České republiky, rozvíjet vzájemné vztahy v těchto oblastech a v neposlední řadě též pomáhat českým občanům, zejména pokud se ocitnou v nouzi," popisuje ministerstvo roli honorárních konzulů.

ČTK, Ondřej Jirásek

Komentáře

6
Přidat komentář
Frick
Českej konzul v Rumunsku by snad měl bejt Čech a rumunskej konzul v Česku Rumun.
Reagovat
MorusRubra
Honorární konzul je čestná funkce v diplomacii. Honorární konzulové zastupují stát v místě svého působení čestně a oproti běžným konzulům na konzulátech i neplaceně a často nejsou ani státními příslušníky státu, pro který pracují. Nejsou také zaměstnanci ministerstev zahraničí, na rozdíl od kariérních konzulů.

Stát zřizuje honorární konzuláty ve státech nebo územích, kde nemá dostatečné vlastní konzulární zastoupení. Jedná se obvykle o dobře postavené osobnosti, které jsou schopny hradit chod konzulátu z vlastních zdrojů. Jediný jejich příjem může pocházet z poplatků za vyřízení víz, pasů apod.

Pro výkon funkce honorárního konzula je třeba mít pověřovací listinu vysílajícího státu, tzv. konzulský patent a dále souhlas přijímající země, tzv. exekvatur. Ve smyslu mezinárodního práva nejsou diplomaty, které chrání absolutní imunita. Honorární konzul, na rozdíl od běžného konzula nemá konzulární výsady. Není také chráněn konzulární imunitou, které upravuje Vídeňská úmluva o konzulárních stycích z roku 1963.
Reagovat
Fandina
tak to je gol!!!
To jsem nevěděla, že má tak blízko k České republice. Ale tak respektuji to.
Reagovat
Kozoroh
Dr. Cvach české zahraniční politiky se opět předvedl :-\
Reagovat
MorusRubra
Co to sakra??? Ale tak, že póvl jmenuje na čestnou funkci jiný póvl mně zas tak nepřekvapuje.
Reagovat
Predal
sympatický ťah, presne takého kopyto sa totiž do politiky úplne hodí, a taktiež si myslím, že pri svojich sa bude správať na úrovni..
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist