Berdych nebude hrát baráž Davis Cupu, myslí na rozlučku se soutěží

  • Tomáš Berdych neposílí český výběr v utkání o záchranu ve Světové skupině Davisova poháru na antuce v Nizozemsku. Dvojnásobný vítěz "salátové mísy" navíc plánuje se soutěží družstev rozlučku. Nejlepší český tenista to oznámil na grandslamovém US Open.
    28. 8. 2017, 20:46 | Aktuality |  15 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     
  • Profil hráče

"Vzhledem k tomu, jak se to sešlo a jak je to rozložený, že se hraje na antuce, tak po dohodě s týmem a panem (Miroslavem) Černoškem (manažerem reprezentace) tenhle Davis Cup vynechám," oznámil Berdych v New Yorku s vysvětlením, že jeho prioritou je pokus kvalifikovat se na Turnaj mistrů do Londýna.

"Co si budeme povídat. Dostat se tam každý rok je velký úspěch a udělat tam výsledek nebo vyhrát je něco, co se mi ještě vůbec nepovedlo. A kolik let ještě takových šancí mít můžu? V Davis Cupu už jsme, myslím, dokázali maximum, co šlo. Tímhle způsobem jsem se rozhodoval," vysvětlil Berdych.

Kapitánovi Jaroslavovi Navrátilovu bude v Haagu 15. až 17. září chybět vedle Berdycha i Radek Štěpánek, který se zotavuje z jarní operace zad a minulý týden ukončil letošní sezonu. V týmu tak nejspíše budou Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Lukáš Rosol a teoreticky by poprvé mohl být do čtyřhry nominován Roman Jebavý.

I neúčast jeho daviscupového parťáka Štěpánka hrála roli při Berdychově rozhodování. "Do poslední chvíle jsem váhal, protože Radkova účast byla taky pořád možná. Kdyby nastoupil, tak bych to určitě taky zvážil. Nakonec to ale taky odpískal, takže to mi nepomohlo," pronesl Berdych, který se týden po Davisově poháru představí v Praze v rámci týmu Evropy v premiérovém ročníku Laver Cupu.

Fakt, že bude hrát Laver Cup a vynechá předtím Davisův pohár, může u fanoušků vzbudit nevoli. "Všechno má dvě strany. Ti, co si na mě budou chtít něco najít, si vždycky něco najdou. Volím si vlastní program, který musím tvořit podle sebe. Kdo tomu rozumí, pochopí to. Nemám potřebu se nějak obhajovat," řekl Berdych.

Jednatřicetiletý Berdych nastoupil v Davis Cupu v 29 zápasech a má na kontě 50 výher a 17 porážek. Ve dvouhře má bilanci 29-15 a ve čtyřhře 21-2. Od roku 2003 hrál soutěž nepřetržitě jedenáct let a byl strůjcem triumfů v letech 2012 a 2013. Naposledy nastoupili loni v 1. kole v Německu a pomohl týmu k výhře.

V Davis Cupu se Berdych v budoucnu ještě ukáže, ale nejspíše půjde o jeho poslední zápas na rozloučenou. "Jo, je to taková pro mě nová věc, nad kterou přemýšlím. Mám v hlavě, že bych chtěl odehrát nějaký zápas doma. A pokud by to vyšlo, aby byl i Radek (Štěpánek) v týmu," uvažoval Berdych.

Rád by hrál na závěr v Česku a mohl se tak rozloučit s domácími fanoušky. "Kteří nás podporovali a ve spoustě zápasech nám strašněkrát pomohli, že by si zasloužili vidět poslední zápas. Nebylo by fér to dělat někde v Holandsku. Tohle v plánu mám, ale nechci říkat, jestli to bude v lednu nebo v létě. Kariéra postoupila dál, musím se na to dívat jinak, ale tohle je věc, kterou v hlavě mám," uvedl Berdych.

Nelíbí se mu připravované změny současným vedením ITF, které si přeje, aby se finále hrálo jako Final Four, a vybralo jako dějiště Ženevu. "To je šílený. To mě zklamalo. Chodili a ptali se, co bychom chtěli, jak bychom si to představovali. A oni to dají do Švýcarska. To sorry, to je proti všemu," zlobil se Berdych.

Sám například navrhoval, aby se Davisův pohár hrál každé dva roky. "Aby si to udrželo atraktivitu. Aby měli finalisti v 1. kole volno. Bylo to přesycené. Klidně bych nechal víkendy a zápasy na tři vítězné sety a aby to končilo v září."

ČTK, Ondřej Jirásek
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (15)
29.08.2017 14:49Od: peggy
I Rafa hral DC aby sve zemi pomohl.Vy a v Praze to Vam pohlo zraneni Wavrinky a konec sezony Noeho,jinak byjste si neskrtl.
[ Reagovat ]
29.08.2017 14:43Od: peggy
Pane Berdych,je jasne,Vas boli ruce hrat za Cesko DC,protoze za to nic neni.Na turnaj mistru,kdyz se dostenete,snad ne,tak tam se plati I prohrany prvni zapas.Zase by mnela manzelka penize!!!To je vono.
[ Reagovat ]
29.08.2017 08:48Od: Padme S letošními body bez Wawroše a Djoka
Je devátý. Takže radši ať zabojuje o turnaj Mistrů... A ten formát dvouletého DC mi přijde zajímavý.
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:56Od: a.magerova Já mu rozumím.... ;-)
Hrát LC je prestiž a zvláště v týmu vedle Rafy a Rogera... navíc si poplacávat s Rodem Laverem... jen hloupý by tohle měnil za jakékoli DC natož baráž... i kdyby hrál ZADARA, to celosvětové zviditelnění je víc než cokoli jiného... na tom pak může stavět svou cenu budoucí... ať hodí kamenem, kdo by do toho nešel !!!

Navíc Ester chce bydlet v NY a tam i podnikat, takže další důvod...
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:59Od: Lunej..
Já vím, že Tomáše nemusíš a citím tam ironii, ale ok. Navíc je fajn, že v pořadatelské zemi bude hrát i její hráč.
[ Reagovat ]
28.08.2017 22:05Od: a.magerova
Fakt, že tam ironie DNES opravdu není... beru to zcela prakticky, tak bych se zachovala i já !!!

Nemám Toma ráda, ale tady (v této situaci) jsem opravdu na jeho straně.
[ Reagovat ]
28.08.2017 22:08Od: Lunej..
No, dobře, budu ti výjímečně věřit. :)
[ Reagovat ]
28.08.2017 22:10Od: Kytka
Já Tomovi hodně fandím. Tohle rozhodnutí je rozumné. Vyhráli už 2 DC, zasloužili se o to zejména on a Radek. A když Radek nebude, tak s touhle partou hic co má teď pan Navrátil k dispozici by to stejně nikam nevedlo. Navíc Tom má s přechodem na antuku problémy. Dohrát na USO na tvrdém, pak jít na antuku a vzápětí na Laver Cup do haly by bylo šílené.
[ Reagovat ]
28.08.2017 22:02Od: a.magerova
Navíc první ročník čehokoli je lepší než jeden z posledních ročníků umírající soutěže... ;-)

Prostě, Tom už pro DC udělal dost v tom pravém čase.
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:46Od: lencis91
Nikdo mu nic vyčítat nemůže, v DC toho dokázal sakra dost, stejně tak Radek, x let to spolu táhli sami, teď jsou na řadě jiní.... Jemu i Radkovi patří velký dík za to, jak příkladně oba reprezentovali a ještě úspěšně :-)
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:01Od: historik
Jako docela to chápu. Dokud se nějak ROZUMNĚ nezmění podmínky DC a FC, tak to každoročně a po dosažení těch největších úspěchů prostě tenisti hrát nebudou.
[ Reagovat ]
28.08.2017 20:59Od: Lunej..
Proč ne, pomohl jsi dost, ať se snaží taky jiní... :)
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:04Od: gigin
Kteří ale?
[ Reagovat ]
28.08.2017 21:10Od: Lunej..
Psalo se dostkrát, že je už načase, aby nastoupila omladina, že to táhne jen Radek a Tomáš a ostatní nemají šanci. Tak se ukáže, jaká je skutečnost... Tomáš udělal pro DC dost, takže nevím, proč by se mu mělo zazlívat, že skončí. No a Veselka, Kolář, Pavlásek atd. můžou ukázat, co v nich je. Navíc Jirka se přece bere jako náhrada Tomáše. :)
[ Reagovat ]
29.08.2017 06:29Od: gigin
Však jo, možná to měl udělat už dřív..
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
TOPlist