Veselý by mohl v budoucnu Berdycha ve špičce nahradit, míní kouč Machovský

  • Pod vedením trenéra Jaroslava Machovského se stal Jiří Veselý juniorskou světovou jedničkou a nyní jejich obnovená spolupráce začíná fungovat i mezi muži. Talent českého tenisu Veselý postupem do osmifinále na trávě ve Wimbledonu naznačil, že by jednou mohl ve světové špičce vystřídat Tomáše Berdycha, kterému v úterý v All England Clubu podlehl.
    6. 7., 08:32 | Aktuality |  14 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     
  • Profil hráče

"Potenciál určitě má. Když na sobě bude dál pracovat, tak se třeba můžeme dočkat toho, že dokáže navázat na úspěchy, které jsme v mužském tenise měli. Ale je tam ještě kopec práce, ta naděje tam ale rozhodně je," řekl Machovský.

Dvaadvacetiletý Veselý byl juniorskou jedničkou v roce 2011, kdy se stal juniorským šampionem Australian Open. O dva roky později byl nejmladším hráčem ve stovce žebříčku ATP. Loni získal v Aucklandu první titul a po finále v Bukurešti dosáhl svého žebříčkového maxima díky 35. místu, často ale prohrával v prvních kolech.

Do letošní sezony zkoušel vstoupit s Tomášem Krupou, ale nedařilo se mu. Po Australian Open se rozešli a Veselý se vrátil k Machovskému. "Měl jsem radost, musel jsem svým způsobem něco dělat dobře, když se vůbec ozval, protože takový hráč si může vybírat mezi spoustou renomovaných trenérů," řekl Machovský. "Samozřejmě je to ale taky obrovská zodpovědnost, všechny chyby jsou vidět."

Ještě chvilku se Veselý trápil, v Monte Carlu ale porazil světovou jedničku Novaka Djokoviče a ve Wimbledonu si poprvé zahrál grandslamové osmifinále. "Bob (Machovský) dokáže vyslechnout moje pocity a některé věci odlehčit. Potřebuju klid a pohodu, to se o mně ví, protože já se sám dokážu 'znervačit' dost. Známe se a nemusel jsem si na něj zvykat. Zapadlo to do starých kolejí," řekl Veselý.

V Londýně ukázal zlepšený servis, který by měl při skoro dvoumetrové výšce patřit k jeho základním zbraním. "Zpřesnil jsem ho, ale třeba forhend se dost zlepšil, obzvlášť první úder po servisu," řekl Veselý. "Musí servisem přitlačit, ale je šikovný na rozdíl od jiných vysokých hráčů i v mezihře a na tom může stavět," uvedl kouč.

Machovský chce klást důraz na zlepšení kondice Veselého. Pětisetový duel s Berdychem prohrál i proto, že už mu trošku chyběly síly. "Celá špička je ohromně fit. Když Jirka zlepší pohyb, bude trošku silnější, rychlejší a získá komfort na kurtu. Nebude u míčů pozdě, nebude se tolik stresovat a hra bude vyrovnanější."

V neděli Veselý oslaví třiadvacáté narozeniny. "Budoucnost je otevřená," uvedl Machovský. "Začínám to i sám vnímat. Dřív mi to museli říkat ostatní, protože o sobě dost často pochybuju, ale takové zápasy jako s Novakem (Djokovičem) a Berďou (Berdychem) mi otvírají oči, že s nimi můžu hrát i vyhrávat. Wimbledon mi dodá chuť pracovat tvrdě dál, abych své rezervy, kterých mám hodně, dokázal pomaličku zacelovat a zlepšovat," řekl Veselý.

Svůj um může českým fanouškům ukázat už příští týden v Třinci, kde bude nejspíše jedničkou českého týmu ve čtvrtfinále Davisova poháru proti Francii. "Doufám, že pohodu a nabrané zkušenosti ukážu i v dalších týdnech," prohlásil Veselý.

Petr Pokorný, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (14)
06.07.2016 18:14Od: bIbec OT - AKS
zkouší (celkem pochopitelně) štěstí na ITF. V prvním kole ale zatím prohrála první set nad Arantxou Rus 62. Je to špatné.
[ Reagovat ]
06.07.2016 18:15Od: bIbec
i když překvapivé to není..
[ Reagovat ]
06.07.2016 18:30Od: Frick
Chce překonat Vaidišku před 6-7 lety...
[ Reagovat ]
06.07.2016 16:34Od: FulnekUltras Vytrvalost tenisových obrů
bývá často trochu nižší, ale pokud se s tím Jirka ještě popere, může vystoupat vysoko...
[ Reagovat ]
06.07.2016 12:27Od: Mat732 Veselý
Dělat takové závěry po jednom vydařeném turnaji je hodně předčasné. Počkejme dokonce sezony a pak hodnoťme. Já se jen bojím, aby se z Veselého nestal další Karlovič, Isner...atd. Dvoumetrový borci, co dokáží při servisu prásknout do míče, ale jakmile je soupeř donutí hrát, tak hrají na úrovni, že by je snad porazil i dobrý amatér. Ale jo, až současní skuteční hráči ukončí kariéru tak se tito "borci" stanou světovými hráči, protože nevidím, že by mezi mladými byly hráči s celodvorcovým tenisem jako Federr, Gasquet, Štěpánek...
[ Reagovat ]
06.07.2016 13:12Od: Krisboy
Viděl jsi J1rku někdy hrát? Viděl jsi hrát Karloviče???
[ Reagovat ]
06.07.2016 13:15Od: Stan_Borowitz Re: Trochu soudnosti prosám...
jsem myslím si docela dobrý amatér, ale nevěřím, že i kdyby mohl Isner nebo Karlovič podávat jen spodem, že bych proti nim uhrál v setu víc než jeden gem, a i to jen s velkou dávkou štěstí...

Jirka má navíc mezihru daleko lepší než třeba Karlovič a na svou výšku se i výborně pohybuje.
[ Reagovat ]
06.07.2016 13:17Od: Krisboy
Moje řeč.
[ Reagovat ]
06.07.2016 15:52Od: Mat732
Také je v tom trochu nadsázky :-)
[ Reagovat ]
06.07.2016 13:26Od: aligo
Jirka se s Karlovičem nebo Isnerem, dá srovnávat, ale jenom ohledně podání... má parádní pohyb, hraje chytře a pestře, koukni na jeho zápas a pak se tu do něho navážej ty chytráku....
[ Reagovat ]
06.07.2016 15:26Od: Pedronegro
no, já bych s tím nadšením a nahrazováním zatím taky posečkal, ale snad je na dobré cestě :)
[ Reagovat ]
06.07.2016 10:15Od: Jan
Dosud jsem si to nemyslel, jeho výkony až do letoška za moc nestály, ale teď začíná Veselý vypadat lépe.
[ Reagovat ]
06.07.2016 09:33Od: Stan_Borowitz Kdepak Berdycha,
Jirka může nahradit Lendla...
[ Reagovat ]
06.07.2016 10:18Od: Krisboy
...Berdycha už nahradil dávno :)
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
TOPlist