Djokovič ztratil set, ale postoupil. Nemocný Ferrer zápas vzdal

2. 10. 2012, 19:08
Aktuality 47
Velké problémy provázely v Pekingu vstup největších favoritů do turnaje mužů. Nejvýše nasazený Novak Djokovič i trojka Jo-Wilfried Tsonga ve svých úvodních zápasech ztratili set a postup do dalšího kola museli vydřít. Druhý nasazený David Ferrer pak neodehrál ani set a kvůli nemoci z turnaje odstoupil.
Novak Djokovič

Novak Djokovič se na okruh ATP vrátil téměř měsíc poté, co v New Yorku prohrál finále US Open s Andym Murraym. Svůj úvodní zápas s německým kvalifikantem Michaelem Berrerem začal výborně, v prvním setu ho nechal uhrát jediný game. V následující sadě už ale srbský tenista na podání svého soupeře nevyzrál, a když prohrál zkrácenou hru 3-7, šel zápas nečekaně do třetího setu. V něm už Djokovič žádné drama nepřipustil: rychle se dostal do vedení 3-0, náskok už si pohlídal a po téměř dvou hodinách zvítězil 6-1 6-7 a 6-2.

"Ve druhém setu jsem měl s jeho servisem problémy, protože se při prvním podání snažil spíš míč umístit, než ho zahrát tvrdě," komentoval utkání Djokovič. "První podání mu dneska chodilo, a navíc mě dokázal dostat pod tlak při mém servisu. Ve třetím setu jsem se snažil zůstat blíž u čáry, což fungovalo," dodal druhý tenista světa, který v Pekingu zvítězil v letech 2009 a 2010.

Mimo hru už je v Pekingu druhý nasazený David Ferrer, který už po US Open nastoupil za Španělsko v Davis Cupu a minulý týden hrál v Kuala Lumpuru. V duelu s Yen-Hsun Luem z Tchaj-wanu se sice dostal do vedení 4-2, poté ale přišel o vlastní servis a za stavu 4-5 se kvůli žaludečním problémům rozhodl z utkání odstoupit - na okruhu ATP poprvé po téměř třech letech.

"Je mi to líto, ale nemohl jsem zápas dokončit. A nebudu ani příští týden na turnaji v Šanghaji," oznámil prostřednictvím sociálních sítí Ferrer, který by měl být příští měsíc při zranění Rafaela Nadala jedničkou Španělů v daviscupovém finále.

Daleko porážce nebyl ani třetí hráč v turnajovém pavouku Jo-Wilfried Tsonga. Francouzský tenista doplatil na ztrátu koncentrace ve třetím gamu, kdy nevynucenými chybami daroval Denisi Istominovi z Uzbekistánu dva brejkboly. Jeho soupeř nabídnutou šanci využil a úvodní sadu pak získal poměrem 6-4. Tsonga sice druhý set vyhrál hladce 6-1, v rozhodujícím dějství mu byl Istomin znovu vyrovnaným soupeřem. Rozhodnout se tak muselo až v tie-breaku, ve kterém Tsonga od stavu 3-3 vyhrál čtyři výměny v řadě a po dvou hodinách tak zvítězil 4-6 6-1 7-6.

"Na začátku jsem měl trochu smůlu, když Istomin dvakrát výborně returnoval a já zkazil jednoduchý forhend. Výměnu za výměnou jsem se ale zlepšoval," uvedl Tsonga, který Istomina porazil letos už podruhé a celkově počtvrté. "Je to hráč, který se za poslední roky a měsíce hodně zlepšil. Příští zápas s ním bude znovu těžký."

Výsledky - Peking - muži (tvrdý povrch, dotace 2.205.000 dolarů):
Djokovič (1-Srb.) - Berrer (Něm.) 6:1, 6:7 (3:7), 6:2, Yen-Hsun Lu (Tchaj-wan) - Ferrer (2-Šp.) 5:4 skreč, Tsonga (3-Fr.) - Istomin (Uzb.) 4:6, 6:1, 7:6 (7:3), Gasquet (5-Fr.) - Ebden (Austr.) 6:2, 6:4, Južnyj (Rus.) - Haas (7-Něm.) 6:4, 4:6, 6:2, Seppi (It.) - Benneteau (Fr.) 6:1, 2:0 skreč, Melzer (Rak.) - Andújar (Šp.) 6:1, 4:6, 7:6 (7:3), Davyděnko - Bogomolov (oba Rus.) 7:5, 6:1, F. López (Šp.) - Harrison (USA) 7:6 (7:3), 5:7, 6:2.