Hájek proti Querreymu neuhrál ani set. Federer byl znovu suverénní

29. 5. 2013, 23:41
Aktuality 10
Jan Hájek v Paříži své grandslamové maximum nevyrovnal. Český tenista na letošním French Open končí ve druhém kole, ve kterém po dvou hodinách hry podlehl 0-3 na sety nasazené osmnáctce Samu Querreymu z USA.
Jan Hájek

Jan Hájek se na grandslamech dostal nejdál před šesti lety právě na Roland Garros, kde si zahrál ve třetím kole. Letos ho do něj nepustil Sam Querrey, se kterým sice český tenista držel krok, koncovky setů ale nezvládl a s Paříží se loučí porážkou 4-6 5-7 4-6.

V prvním setu byl Hájek ve hře do stavu 4-4, než poprvé ztratil podání. Ve druhé sadě pak měl devětadvacetiletý rodák z Olomouce šanci na vyrovnání, za stavu 5-4 ale dějství nedokázal doservírovat. Ve třetím setu nejprve Hájek nepotvrdil brejk na 2-1 a následně ještě dokázal vyrovnat z 2-4 na 4-4. Dalším ztraceným podáním se však připravil o zdramatizování zápasu, který po dvou hodinách prohrál.

"Neříkám, že jsem měl vyhrát, ale měl jsem právo aspoň na jeden set. Ovšem zápasy se vyhrávají v koncovkách a ty jsem nezvládl," komentoval Hájek, který pojede z Paříže na challenger v Prostějově.

Z českých tenistů tak v pařížské dvouhře pokračuje už jen Lukáš Rosol, kterého druhé kolo proti Italu Fogninimu čeká ve čtvrtek.

I svůj druhý zápas na French Open zvládl s velkým přehledem Roger Federer. Po snadné výhře nad Carreňou-Bustou dnes švýcarský tenista smetl za 82 minut 6-2 6-1 6-1 Inda Somdeva Devvarmana a postoupil do 3. kola.

"Je skvělé, že všechny ta práce se vyplácí. Doufám, že to vydrží tak dlouho, jak jen to bude možné," pochvaloval si formu Federer, který stihl nastřílet 54 vítězných úderů. "Jsem šťastný, že jsem v prvních dvou zápasech hrál útočný a agresivní tenis."

O postup do osmifinále bude bojovat proti domácímu Julienu Benneteauovi, kterého sice na Roland Garros před pěti lety hladce porazil, v dalších čtyřech vzájemných duelech měl ale hned třikrát problémy; loni ve Wimbledonu se Federer ještě ze stavu 0-2 na sety dostal, v roce 2009 v pařížské hale Bercy a letos v Rotterdamu už ale s francouzským vrstevníkem a aktuálně 32. hráčem světa zápasy otočit nedokázal a prohrál.

Další cenný skalp si v Paříži připsal Gael Monfils. Domácí tenista, který před Roland Garros vyhrál challenger v Bordeaux a po šňůře devíti vyhraných zápasů v řadě prohrál až ve finále v Nice, si po úspěšné pětisetové bitvě s Tomášem Berdychem poradil i s nebezpečným Ernestsem Gulbisem

V prvním setu Monfils nepotvrdil brejk a i když za stavu 5-6 odvrátil setbol, nakonec dějství stejně ztratil. V dalším dějství měl Gulbis výhodu brejku, Francouz se ale z kritické situace dostal a vyrovnal. Ve třetí sadě Monfils otočil z 0-2 na 5-3, jenže žádný z pěti setbolů nevyužil a naopak v 11. hře musel odvracet celkem čtyři brejkboly. Po následné zkrácené hře se domácí tenista ujal vedení a čtvrtý set už byl v jeho režii.

V pohodě hrající semifinalista z roku 2009 Monfils se ve třetím kole utká se Španělem Tommym Robredem.

Že je Monfils v dobré náladě, potvrdil i v pauze před čtvrtým setem, kdy si na mobilní telefon - se souhlasem rozhodčího - natočil publikum bavící se 'mexickou vlnou'. "Zeptal jsem se, jestli můžu, a mi řekl, že ano. Nebojte, natočím to rychle," řekl bývalý sedmý hráč světa Monfils.

- GRANDSLAM FRENCH OPEN 2013 muži -
(Francie / Paříž, antuka, 21.017.000 eur)
středeční výsledky (29. 05. 2013)

Tipsarevič (8-Srb.) - Mahut (Fr.) 6:2, 7:6 (7:4), 6:1, Paire (24-Fr) - Baghdatis (Kypr) 3:6, 7:6 (7:1), 6:4, 6:4, Kubot (Pol.) - Teixeira (Fr.) 6:4, 5:7, 7:6 (9:7), 6:2, Zeballos (Arg.) - Pospisil (Kan.) 7:6 (11:9), 6:4, 6:7 (4:7), 2:6, 8:6.

Querrey (18-USA) - Hájek (ČR) 6:4, 7:5, 6:4, Federer (2-Švýc.) - Devvarman (Indie) 6:2, 6:1, 6:1, Ferrer (4-Šp.) - Montaňés (Šp.) 6:2, 6:1, 6:3, Tsonga (6-Fr.) - Nieminen (Fin.) 7:6 (8:6), 6:4, 6:3, Čilič (10-Chorv.) - Kyrgios (Austr.) 6:4, 6:2, 6:2, Almagro (11-Šp.) - Roger-Vasselin (Fr.) 6:2, 6:4, 6:3, Raonic (14-Kan.) - Llodra (Fr.) 7:5, 3:6, 7:6 (7:3), 6:2, Simon (15-Fr.) - Cuevas (Urug.) 6:7 (2:7), 6:1, 6:1, 6:1, Seppi (20-It.) - Kavčič (Slovin.) 6:0, 7:6 (7:3), 6:7 (2:7), 4:6, 6:3, Anderson (23-JAR) - Donskoj (Rus.) 6:7 (8:10), 6:1, 7:5, 6:2, Chardy (25-Fr.) - Bautista (Šp.) 6:1, 7:5, 6:4, Benneteau (30-Fr.) - Kamke (Něm.) 7:6 (11:9), 7:5, 5:7, 0:6, 6:4, Robredo (32-Šp.) - Sijsling (Niz.) 6:7 (2:7), 4:6, 6:3, 6:1, 6:1, F. López (Šp.) - Sousa (Portug.) 3:6, 6:3, 6:4, 6:4, Troicki (Srb.) - Gimeno-Traver (Šp.) 4:6, 7:6 (7:4), 6:0, 6:7 (7:9), 6:4, Monfils (Fr.) - Gulbis (Lot.) 6:7 (5:7), 6:4, 7:6 (7:4), 6:2.

Granollers/M. López (2-Šp.) - Levinský/Yen-Hsun Lu (ČR/Tchaj-wan) 4:2 skreč.