1. den v Londýně: Anderson změří síly s Thiemem, Federera vyzve Nišikori

11. 11. 2018, 10:00
Previews 23
V rámci prvního hracího dne letošního Turnaje mistrů v Londýně jsou na programu zápasy skupiny Lleytona Hewitta. Debutant Kevin Anderson změří síly s Dominicem Thiemem, šestinásobného šampiona Rogera Federera vyzve Kei Nišikori.
NÁŠ DNEŠNÍ VÝBĚR
Anderson (4-JAR) - Thiem (6-Rak.) | Centre Court (15:00 SEČ)
Federer (2-Švýc.) - Nišikori (7-Jap.) | Centre Court (21:00 SEČ)

Kevin Anderson (6.) - Dominic Thiem (8.) | Centre Court (15:00 SEČ)
Úvodní zápas letošního Turnaje mistrů obstarají debutant Kevin Anderson a Dominic Thiem, který si na závěrečném vrcholu sezony zahraje třetím rokem po sobě. Ve vzájemné bilanci vede jasně Anderson, ovšem Thiem vyhrál poslední dvě vzájemná měření sil - letos na antuce v Madridu a také na US Open.

Dnešní souboj Andersona s Thiemem nemá favorita. Oba hráči mají zhruba stejnou šanci na postup.

Tip: Thiem ve třech setech

Aktuální forma
Anderson teď v hale hraje skvěle. Ve Vídni nenašel přemožitele a získal pátý kariérní titul. Na Masters v Paříži po vydřeném vítězství nad Basilašvilim podlehl Nišikorimu, kterého porazil ve vídeňském finále.

Cesta turnajem
První zápas.

Historie na Turnaji mistrů
Anderson startuje na Turnaji mistrů poprvé v kariéře.

Kevin Anderson - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Vídeň,  New York (vítěz); Wimbledon, Acapulko,  Puné (finále);  Toronto,  Madrid (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Vídeň, New York (vítěz)
Bilance: 45-17
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance v hale: 11-2
Bilance proti hráčům Top 10: 3-4 (kariérní 15-61)
Grandslamy: Australian Open (1. kolo), French Open (osmifinále), Wimbledon (finále), US Open (osmifinále)

Kevin Anderson - Turnaj mistrů
Kariérní bilance: 0-0
Nejlepší výsledek: skupina (2018)
Loňský výsledek: nehrál
Generálka: Vídeň (vítěz), Paříž (osmifinále)

Thiem si během generálky na Turnaj mistrů nevedl vůbec špatně. Ve Vídni ve čtvrtfinále nestačil na pozdějšího finalistu Nišikoriho a na Masters v Paříži v semifinále prohrál s pozdějším šampionem Chačanovem.

Na Turnaji mistrů hraje třetím rokem po sobě. V obou předchozích případech skončil s bilancí 1-2 už ve skupině.

Dominic Thiem - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Petrohrad,  Lyon,  Buenos Aires (vítěz);  French Open,  Madrid (finále);  Paříž,  Dauhá (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Petrohrad (vítěz); Paříž (semifinále)
Bilance: 53-18
Bilance v hale: 9-2
Bilance proti hráčům Top 10: 4-5 (kariérní 14-30)
Grandslamy: Australian Open (osmifinále), French Open (finále), Wimbledon (1. kolo), US Open (čtvrtfinále)

Dominic Thiem - Turnaj mistrů
Kariérní bilance: 2-4
Nejlepší výsledek: skupina (2016 - 2018)
Loňský výsledek: skupina
Generálka: Vídeň (čtvrtfinále), Paříž (semifinále)

Roger Federer (3.) - Kei Nišikori (9.) | Centre Court (21:00 SEČ)
Šestinásobný šampion Roger Federer začne proti svému oblíbenému soupeři Keiovi Nišikorimu. S Japoncem vyhrál posledních šest soubojů, dvakrát proti němu uspěl také v londýnské O2 areně, a ve vzájemné bilanci vede 7-2.

Federer zdolal japonského tenistu nedávno na Masters v Šanghaji i na další akci Masters v pařížské hale Bercy. Také dnes je favoritem.

Tip: Federer ve dvou setech

Poslední dobou se Federerovi daří. V hale v rodné Basileji úspěšné obhájil loňské prvenství a získal 99. kariérní titul. Výborně si vedl také na Masters v Paříži, kde v semifinále prohrál senzační bitvu s Djokovičem.

Na Turnaji mistrů startuje sedmatřicetiletý Švýcar už pošestnácté a celkem šestkrát dokázal dojít až na samotný vrchol, k tomu má na kontě další čtyři finálové účasti. Pouze jednou (2008) nedokázal projít základní skupinou. Loni skončil v semifinále na raketě Goffina. Premiéru na závěrečném vrcholu sezony si odbyl už v roce 2002.

Roger Federer - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Basilej,  Stuttgart,  Rotterdam,  Australian Open (vítěz);  Cincinnati,  Halle,  Indian Wells (finále);  Paříž,  Šanghaj (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Basilej, Rotterdam (vítěz); Paříž (semifinále)
Bilance: 46-8
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance v hale: 12-1
Bilance proti hráčům Top 10: 2-4 (kariérní 214-113)
Grandslamy: Australian Open (vítěz), French Open (nehrál), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (osmifinále)

Roger Federer - Turnaj mistrů
Kariérní bilance: 55-13
Nejlepší výsledek: vítěz (2003 - 2004, 2006 - 2007, 2010 - 2011)
Loňský výsledek: semifinále
Generálka: Basilej (vítěz), Paříž (semifinále)

Nišikori na skvělé halové výsledky navázal také ve Vídni, kde až ve finále podlehl Andersonovi, i v Paříži. Na poslední letošní akci série Masters ve čtvrtfinále prohrál s Federerem.

Na Turnaji mistrů účinkuje počtvrté. V letech 2014 a 2016 postoupil ze skupiny a skončil v semifinále, v roce 2015 naopak neprošel skupinovou fází.

Kei Nišikori - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Vídeň,  Tokio, Monte Carlo (finále);  Méty,  US Open,  New York (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Vídeň, Tokio (finále); Méty, New York (semifinále)
Bilance: 47-20
Bilance v hale: 20-5
Bilance proti hráčům Top 10: 6-8 (kariérní 38-63)
Grandslamy: Australian Open (nehrál), French Open (osmifinále), Wimbledon (čtvrtfinále), US Open (semifinále)