Tenisové zprávy - Legendy tenisu

Je nejmladší vítězkou turnaje WTA i šampionkou US Open. Austinová slaví 60. narozeniny

12. 12. 2022
Legendy tenisu
3 komentáře

Další články

Bouřlivák, šoumen i bojovník. Connors slaví 70. narozeniny

Bojovník, šoumen či obávaný bouřlivák - tato a obdobná přízviska nejlépe vystihují amerického tenistu Jimmyho Connorse, který během dlouhé kariéry vyhrál rekordních 109 turnajů včetně osmi grandslamů. Dodnes nepřekonaných je i jeho 1557 zápasů a 1274 výher na profesionálním okruhu, v čele světového žebříčku se "Jimbo" držel celkem 268 týdnů. Do tenisu vnesl pořádný rozruch, byl buď milován, nebo nenáviděn. Jedné z velkých postav "bílého sportu" bude 2. září sedmdesát.

Roddick slaví 40. narozeniny. Muž s dělovým servisem se 9 let držel v Top 10

Americký tenista Andy Roddick, narozený 30. srpna 1982, začal s profesionálním tenisem v osmnácti a po třech letech se v listopadu 2003 vyhoupl na vrchol žebříčku ATP, kde vydržel 13 týdnů. V témže roce zvítězil i v US Open. Je také trojnásobným finalistou Wimbledonu, ve kterém vždy podlehl Rogeru Federerovi. Devět let (2002 až 2010) se držel v první desítce hráčů ATP. Na kontě má 32 titulů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře.

Margaret Courtová slaví 80. narozeniny. 'Amazonka z Austrálie' získala rekordních 62 grandslamových trofejí

Ani takové tenisové jako Martina Navrátilová, Steffi Grafová či Serena Williamsová se co do počtu grandslamových titulů nemohou měřit s Australankou Margaret Courtovou. Ta v 60. a 70. letech minulého století vyhrála rekordních 24 turnajů 'velké čtyřky' ve dvouhře, dohromady se může pyšnit 62 vítěznými grandslamy, což rovněž nemá obdoby. Jedna z nejlepších hráček historie 'bílého sportu', která v roce 1970 získala jako druhá žena prestižní Grand Slam, dnes slaví 80. narozeniny.

Čtyřnásobná grandslamová vítězka Mandlíková slaví 60. narozeniny

Přestože ve své době patřila Hana Mandlíková k nejlepším tenistkám na světě a pestrou útočnou hrou ničila své soupeřky, většinou byla ve stínu tehdejších fenomének Martiny Navrátilové a Chris Evertové. I tak dokázala vyhrát čtyři grandslamové turnaje ve dvouhře a jeden ve čtyřhře, třikrát se výrazně podílela na triumfu Československa ve Fed Cupu. Pozdější úspěšná trenérka, která má kromě českého i australské občanství a žije převážně na Floridě, dnes slaví šedesátiny.

Sportovní talent Drobný zářil s raketou i hokejkou. Dnes by slavil 100 let

Dvěma zcela odlišným sportům se v minulosti věnovala řada lidí, jen málokdo to ale v obou z nich dotáhl až do světové Síně slávy. Jednou z výjimek je Jaroslav Drobný, který zářil jak s tenisovou raketou, tak i s hokejkou. Vítěz tří grandslamů a člen týmu mistrů světa z roku 1947 nedlouho po komunistickém puči emigroval, v barvách Egypta vyhrál Wimbledon a nakonec se usadil v Londýně. Od narození jedné z nejvýraznějších osobností tuzemského sportu dnes uplynulo 100 let.

Hrající legenda Federer slaví 40. narozeniny

Má rekordních 20 grandslamových titulů, 310 týdnů byl světovou jedničkou a jen na prémiích si vydělal přes 130 milionů dolarů. Švýcarský fenomén Roger Federer přesto zůstává na kurtech i po 40. narozeninách, které otec dvou párů dvojčat slaví právě dnes 8. srpna. V posledních letech jej ale sužují problémy s kolenem, se kterým byl loni dvakrát na operaci a na kurty se letos vrátil po více než roční pauze. Plánovaný start na olympijských hrách v Tokiu nakonec kvůli zdraví zrušil.

Nejmladší světová jednička v historii Hewitt dnes slaví čtyřicátiny

Lleyton Hewitt, jenž se narodil přesně před 40 lety, strávil začátkem tisíciletí celkem 80 týdnů na pozici světové mužské tenisové jedničky. Když se v čele žebříčku ocitl v listopadu 2001 poprvé, bylo mu 20 let a devět měsíců, což je dodnes nepřekonaný rekord. V té době Australan také slavil své největší úspěchy na turnajích, kterými jsou triumfy z US Open 2001 a Wimbledonu 2002.

Nejmladší světová jednička v historii. Hingisová slaví 40. narozeniny

Ještě než se Martina Hingisová narodila, byla její matka přesvědčena o tom, že z ní bude profesionální tenistka. Jméno dostala rodačka z Košic po Martině Navrátilové, raketu poprvé držela ve dvou letech a v 16 se stala nejmladší světovou jedničkou v historii. Už o šest let později vítězka pěti grandslamů ve dvouhře poprvé ukončila kariéru, ale na kurty se ještě dvakrát úspěšně vrátila. Švýcarská hvězda s československými kořeny dnes slaví čtyřicátiny.

Extravagantní tenisový šoumen i muzikant. Noah slaví 60. narozeniny

Francouzský tenista Yannick Noah, který se narodil 18. května 1960, dokázal uspět nejen ve světě sportu, ale také jako muzikant. Syn kamerunského fotbalisty a francouzské učitelky se zapsal fanouškům do paměti jako extravagantní šoumen, říká se také, že do Francie přinesl módu jamajských dredů. Hlavně byl ale špičkovým tenistou, na kontě má 23 turnajových vítězství včetně French Open, úspěchů dosáhl i jako kapitán francouzského daviscupového týmu.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist