Berdych prohrává s Chardym 0-2. Zítra bude usilovat o první grandslamový obrat

29. 5. 2018, 22:50
Aktuality 10
FRENCH OPEN - Tomáš Berdych je na pokraji páté porážky v řadě a vyřazení z French Open. Český tenista v prvním kole prohrává s domácím Jérémym Chardym 0-2 na sety, na začátku třetí sady bylo utkání kvůli tmě přerušeno a dohrávat se bude ve středu. Ze stavu 0-2 Berdych otočil během své kariéry jen dvě utkání a obě v Davis Cupu, naposledy v roce 2005.
Tomáš Berdych

Tomáš Berdych před French Open skončil na všech třech antukových turnajích v prvním kole a po dnešku to vypadá, že si letos na antuce nepřipíše ani jednu výhru.

Dvaatřicetiletý rodák z Valašského Meziříčí je totiž v Paříži blízko další porážce už v prvním kole. S domácím Jérémym Chardym prohrává 0-2 na sety, přitom všech pět předchozích vzájemných duelů vyhrál.

Obě sady dnes Berdych ztratil v tie-breaku. V té druhé přitom vedl 4-2 a ve zkrácené hře 4-1 a měl výhodu dvou minibrejků, ale náskok neudržel a využít nedokázal ani setbol. Na náladě mu nepřidalo ani zranění prstů, které si bolestivě odřel o antuku a musel si je nechat ošetřit.

Na začátku třetího dějství si ještě oba tenisté připsali po jednom gamu, dál je ale rozhodčí pokračovat nenechal a utkání kvůli tmě přerušil.

Během své kariéry Berdych odehrál 48 zápasů na tři vítězné sety, v nichž prohrál první a druhý set. Vyhrát takové utkání dokázal dosud jen dvakrát - v letech 2004 a 2005 v Davis Cupu proti Paraguayci Ramonu Delgadovi a Němci Tommymu Haasovi. Na grandslamu z 0-2 na sety ještě nikdy neotočil.

Na Roland Garros dvacátý hráč světa Berdych startuje popatnácté v kariéře a hrozí, že už pošesté neprojde přes první kolo. Jeho maximem je semifinále z roku 2010, loni skončil ve druhém kole.

Obhájce titulu Španěl Rafael Nadal zvládl utkání 1. kola French Open, rozložené kvůli dešti do dvou dnů, jen s drobnými komplikacemi, které úspěšně vyřešil.

Desetinásobný šampion Roland Garros si poradil s nepříjemným soupeřem Italem Simonem Bolellim 6-4 6-3 7-6 a na pařížské antuce slavil již osmdesátý vyhraný zápas. Antukovou bilanci v zápasech na tři vítězné sety vylepšil na 105-2.

Utkání začalo v pondělí večer a první hráč světa měl problémy s agresivně hrajícím Bolellim, který se do soutěže dostal až jako poražený z kvalifikace za Ukrajince Dolgopolova. Ve druhém setu musel Nadal otáčet ze stavu 1-3 a utekl mu i začátek třetí sady. Za stavu 0-3 z pohledu Španěla duel přerušila bouřka a utkání bylo odloženo.

Do dnešní dohrávky vstoupil Nadal suverénně a za pár minut srovnal na 3-3. Pak Bolelli favorita trápil skvělým jednoručným bekhendem i přesnými kraťasy a vynutil si tie-break. V tom Nadal prohrával už 3-6 a 6-7, ale všechny setboly odvrátil a sám uspěl při třetím mečbolu. Itala tak porazil i pošesté v kariéře.

"Prošel jsem si těžkými okamžiky, ale to je důležité pro budoucnost," řekl Nadal. "Byl to každopádně náročný zápas a pro mě hodně kvalitní prověrka. Simone hrál velmi agresivně a ve třetím setu měl řadu šancí," vysekl soupeři poklonu hlavní favorit turnaje, jehož nyní prověří Guido Pella z Argentiny.

Ve čtrnácti zápasech prvního kola v Paříži ztratil Nadal jen tři sety - dva s Johnem Isnerem z USA v roce 2011 a jeden s Němcem Danielem Brandsem o dva roky později.

V případě zisku jedenáctého titulu z French Open se Nadal vyrovná v počtu triumfů na jednom z grandslamů rekordmance Australance Margaret Courtové, které ovládla jedenáctkrát dvouhru na Australian Open.