Björn Borg: Hvězdy svítí i ve dne

  • V roce 1981 na turnaji v Monte Carlu pustil v prvním kole raketu na antuku a chytil se za pravé rameno. Paraguayec Pecci zůstal překvapeně stát. Poté Švéd zvedl levičku a snažil se omluvit plnému hledišti. "Borg vzdal v prvním kole!" vykřikovali večer na nárožích kameloti a turnaj, který patří k zahajovacím v letní sezóně, měl senzaci.
    22. 12. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  0 komentářů
    Björn BorgBjörn Borg 
     

 

Björn Borg
Švédsko, *1956
vítěz Wimbledonu 1976-1980

vítěz French Open 1974, 1975, 1978-1981

člen vítězného týmu Davisova poháru 1975

I tenisový svět ji měl a hlavně si začal připomínat mnohokrát řečená slovo, že Borg to už prostě nemůže vydržet. "Ať si nemyslí, že má svaly a šlachy ze železa. Jeho náročná topspinová hra chce své," řekl na Švédovu adresu několikrát Newcombe a dodával: "Jediná cesta, jak se ještě může udržet ve světovém tenise, vede přes změnu jeho stylu. Ne, jeho zdraví tu námahu nemůže vydržet."

 

"Vrátím se na Kätillo," řekl ten večer Borg Bergelinovi. Katillo je ostrov, kde si postavil dům.
"Jedině tam budeš mít klid."
"Musím si odpočinout."
"Vím, přišel  bys o celou sezónu."

Tři týdny nevzal raketu do ruky. Procházel se s ženou Marianou a snažil se nemyslet na tenis. Bylo to ale možné? Vždycky, když hovoří s novináři, říká: Mám tenis rád a pořád chci vyhrávat.

Je jiný než ostatní. Má puls 38 za minutu, zatímco normální lidé mají dvojnásobně větší. I v tom je jiný.
"Chcete vědět, čí má nohy?" ohlásil jednoho dne ve Wimbledonu Rumun Tiriac. A ten rozumí tenisu, jako Edison rozuměl žárovce. "Řeknu vám, čí má nohy - Rosewallovy. Ano, je vždycky připravený, stejně jako byl ten malý Australan."

"Jeho smysl pro půvab je vrozený," prohlásil Lance Tingay, velký tenisový expert listu London Daily Telegraph. "Kdyby Borga pozvali na oběd ke královně, určitě by si vybral vhodný příbor. Zcela instinktivně, samozřejmě."

Tenis je mu vším. Dokonce se říká, že kdyby prý věděl, že už mu zbývá jen pár minut života, potřeboval by jich jen tolik, aby mohl odehrát rychlý tie-break.

Borg odjel odpočívat a svět začal kalkulovat. "Je vyřízený, skončil," křičeli jedni. "Už se bude snažit jen zpeněžit své jméno," konstatovali druzí. Ale Bergelin jednoznačně mínil: "Odpočine si a zase se vrátí. Pamatujte si, Bjorn vždycky ví, co dělá."

Zná ho dobře. Viděl ho poprvé, když mu bylo třináct. Bjorn hrál žákovský turnaj, na první pohled vyzařoval ohromnou ctižádostivost. Když udělal zbytečnou nebo hloupou chybu, praštil raketou o zem, klel, nadával soupeři a dokonce se snažil i podvádět. "Když se usměrní do správných kolejí, tak se z něj dá něco vytlouct," řekl si tehdy Lennart Bergelin a ujal se ho. Otec ho třikrát týdně vozil do Stockholmu na trénink. "Byl jsem přesvědčený o Borgově talentu, ale přiznám se, že jsem si nikdy nemyslel, že to dotáhne tak daleko," prohlásil po čase trenér. "Borg může sloužit jako příklad každému, kdo chce něčeho dosáhnout. Stanovil si ty nejvyšší cíle a šel za nimi vší silou. V tréninku dodržoval každý můj pokyn, bral je jako něco posvátného, čím víc jsem od něj žádal, tím rychleji se dostával kupředu." … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
 
 
 
TOPlist