Dimitrov dostal kanára a postup přes outsidera protrpěl. Musím se hodně zlepšit, uznal

17. 1. 2018, 14:20
Aktuality 7
Minulou sezonu zakončil triumfem na Turnaj mistrů a jako světová trojka. O dva měsíce později vstoupil do Australian Open coby loňský semifinalista hladkou výhrou nad Rakušanem Novakem, dnešní druhé kolo ale protrpěl. Grigor Dimitrov dostal od 186. hráče světa Mackenziho McDonalda poprvé po dvou letech kanára a výhru 8-6 v pátém setu vydřel až po třech a půl hodinách boje. Mám co zlepšovat, jinak tu nemám šanci, uznal.
Grigor Dimitrov

Světovou trojku Grigora Dimitrova nečekaně potrápil americký kvalifikant Mackanzie McDonald. Favorizovaný Bulhar vyhrál nad 186. hráčem světa až po třech a půl hodinách boje 4-6 6-2 6-4 0-6 8-6.

Když Dimitrov ve třetím dějství smazal manko brejku, za stavu 3-3 zlikvidoval při svém servisu ztrátu 0-40 a vývoj otočil z 0-1 na 2-1 na sety, vypadalo to pro něj na klidný zbytek zápasu. Jenže čtvrtý set sveřenec Daniho Vallverdua vůbec nezvládl, zahrál jen dva winnery, spáchal 13 nevynucených chyb a poprvé od dubna 2016 musel překousnout hořkost kanára.

V úvodu rozhodující sady šestadvacetiletý Dimitrov prohrával 0-30, ovšem čtvrtý ztracený servis v řadě se nekonal a favorit se vrátil do hry. K jedinému brejkbolu pátého setu se dostal až ve čtrnáctém gamu Dimitrov, kterému s proměněním mečbolu soupeř pomohl úderem poslaným do sítě.

"Jsem moc šťastný, že jsem vyhrál. Ne kvůli předvedené hře, ale za to, jak jsem bojoval," komentoval Dimitrov. "Soupeř hrál neuvěřitelně, absolutně neuvěřitelně. Zaslouží si velké uznání," chválil outsidera vítěz loňského Turnaje mistrů. Kanára dostal počtrnácté v kariéře a teprve podruhé takový zápas dokázal vyhrát.

"Tenhle zápas ukázal, že každý může porazit každého. Přesně se ukázalo, že už tu měl za sebou zápasy v kvalifikaci a je mnohem lépe rozehraný. Šel do toho s tím, že nemá co ztratit a to se ukázalo jako dobrá taktika," řekl Dimitrov, který vyhrál jen 28 procent výměn po svém druhém podání a získal o dva vítězné fiftýny méně (148-150).

"Dnes to ani zdaleka nebyla moje hra, jen jsem se držel soupeře a snažil se to nějak urvat. Musel jsem se snažit být myslí neustále v přítomnosti. Je mi jasné, že svou hru musím hodně zlepšit, jinak tu nemám šanci na úspěch," dodal.

A jistě to bude potřeba. Ve třetím kole se Dimitrov střetne s dvacetiletým Rusem Andrejem Rubljovem, s nímž jediný vzájemný duel na loňském US Open prohrál 1-3 na sety.

Rubljov už v Melbourne vyřadil dva zkušené soky a bývalé hráče Top 10. Po Ferrerovi dnes zdolal 6-4 6-7 6-4 6-3 kyperského finalistu z roku 2006 Marcose Baghdatise a poprvé postoupil do 3. kola Australian Open.