Do případu Shuai Peng se vkládá i MOV. S Čínou chce opatrně vyjednávat

  • Zmizení Shuai Peng může přinutit Mezinárodní olympijský výbor (MOV) k tvrdšímu postoji vůči dodržování lidských práv Číně. Prohlásil to dlouholetý člen MOV Richard Pound. Nevyloučil ani to, že by záležitost mohla skončit odebráním zimních her, které se mají v Pekingu uskutečnit v únoru.
    20. 11., 10:47 | Aktuality |  8 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     
  • Profil hráče

MOV je už delší dobu terčem kritiky kvůli pořádání her v Číně, která opakovaně čelí obvinění z porušování lidských práv. Výbor se dosud bránil tvrzením, že je sportovní organizací a do vnitřní politiky státu nemůže zasahovat.

Ohlasy na zmizení Shuai Peng by však podle Pounda mohly postoj MOV změnit. Elitní čínská tenistka se na veřejnosti neobjevila od té doby, co na začátku listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem.

Čínští představitelé ještě oficiálně aféru nekomentovali, státní televize však na twitteru zveřejnila text z e-mailu, ve kterém údajně Shuai Peng píše, že je v pořádku. Nyní také ukázala údajné záběry ze sociálních sítí, na nichž si tenistka hraje s kočkou a plyšáky. Televize také uvedla, že se hráčka brzy objeví na veřejnosti.

Obavy o osud bývalé světové jedničky ve čtyřhře to však nerozptýlilo. Ženská tenisová organizace WTA proto pohrozila zrušením všech turnajů v Číně. Podporu dvojnásobné grandslamové vítězce v deblu vyjádřily také hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová.

"Pokud se to rozumně nevysvětlí, může se to vymknout kontrole a MOV bude muset zaujmout tvrdší postoj," řekl Pound. "Nemyslím si, že by to vedlo k odebrání olympijských her, ale stát se může všechno," přidal nejdéle sloužící člen MOV.

Pound také odmítl, že MOV by si mohl setkání s pětatřicetiletou tenistkou vynutit. "Jednání s čínskými představiteli nejsou snadná. Spíš než hrozby se nám v minulosti vyplatilo říct: Podívejte, je to venku, už to nejde přehlížet, tak co s tím uděláme?" uvedl.

"Myslím, že opatrný přístup nám pomůže víc, než jim hrozit prstem a říkat: Udělejte tohle, nebo bude konec světa. Čína by na to jen řekla: OK, mrzí nás to, že přijdeme o olympiádu, ale svět to bude mrzet ještě víc," prohlásil Pound.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (8)
20.11.2021 19:45Od: Newcombe Doufám, že žije!
Už teď mám obavy o její život! Přece není problém živě se spojit s kýmkoliv. Dokud nevyleze na kameru a nejlépe třeba na nějakém turnaji, tak si ty obrázky můžou hlavouni Číny strčit někam.
[ Reagovat ]
20.11.2021 13:32Od: Tomas_Smid_fan Komedie
hlavně opatrně našlapovat. Svět by se bez ZOH v Číně neobešel. Především bez jejích hokejistůsmile
[ Reagovat ]
21.11.2021 03:23Od: Aussie
Přesně tak. Svět přece nemůže přijít o tu podívanou, kterou nám Čína připraví, až se bude konat sjezdařský závod z vrcholu nejvyšší pagody v Zakázaném městě!
[ Reagovat ]
21.11.2021 16:40Od: Krisboy
smile

Ale na ten hokej bych byl fakt zvědavej smile
[ Reagovat ]
20.11.2021 11:32Od: paddy Hlavně opatrně
Jsou v tom miliardy dolarů, OH se musí konat smile smile

Stačí jen alibisticky slovně odsoudit situaci a karavana může jet dál smile

https://www.youtube.com/watch?v=-zAlsRhizVQ
[ Reagovat ]
20.11.2021 13:10Od: Krisboy
Richard Pound: "Milá Peng Shuai, udělali jsme opravdu co jsme mohli"
[ Reagovat ]
20.11.2021 13:23Od: Tomas_Smid_fan
víc nesmímesmile
[ Reagovat ]
20.11.2021 17:37Od: Smazaný účet
smile
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist