French Open: Ruská radost, nebo totální šok? Paříž čeká bitva o první grandslamový titul

DNES, 06:00
Previews 19
V sobotu bude korunována zbrusu nová šampionka French Open. Mirra Andrejevová a Maja Chwaliňská navíc zabojují o svůj první grandslamový titul. Favoritkou bude ruská kometa Andrejevová, která se pokusí zastavit šokující jízdu polské kvalifikantky. Finále startuje v 15:00.
Profily hráčů
Mirra Andrejevová nastoupí do finále jako favoritka (© MATTHIEU MIRVILLE / MATTHIEU MIRVILLE / DPPI VIA AFP)

Chwaliňská – Andrejevová | 15:00 SELČ

Maja Chwaliňská přepsala na French Open tenisovou historii. Do nečekaného finále ale nastoupí jako jasná favoritka Mirra Andrejevová.

Zápasové informace a forma

Chwaliňská ve finále kvalifikace French Open sotva zdolala 7:6, 7:5 až 128. hráčku světa Suzan Lamensovou, ovšem za poslední dva týdny neskutečným způsobem proměnila svou kariéru. Teď je totiž 24letá Polka první tenistkou v historii, která prošla z kvalifikace až do finále pařížského grandslamu.

Po cestě do finále přehrála v hlavní soutěži řadu velmi známých jmen. Zatímco proti bývalé světové trojce Marii Sakkariové potřebovala všechny tři sety, v soubojích s olympijskou šampionkou Qinwen Zheng, Elise Mertensovou, Annou Kalinskou a naposledy Dianou Šnajderovou uspěla ve dvou setech.

Před startem letošního French Open měla na kontě pouhých šest vítězství v hlavních soutěžích na nejvyšším okruhu, přičemž polovinu z nich zapsala v posledních 12 měsících. Navíc před turnajem neporazila nikoho z TOP 50, což se jí teď na pařížské antuce povedlo už celkem čtyřikrát.

Maximem polské senzace před vstupem do letošního French Open bylo jediné čtvrtfinále na okruhu WTA (letos na dvěstěpadesátce v Kluži) a několik titulů z kategorie WTA 125 v posledních pár letech. Teprve až letos v dubnu na WTA 125 v Oeirasu, kde nakonec triumfovala, porazila na jednom turnaji alespoň dvě hráčky TOP 100 žebříčku.

Andrejevová narazila v semifinále na svou nejvýše postavenou soupeřku na letošním French Open a za pouhých 76 minut zničila 6:1, 6:3 chybující světovou patnáctku Martu Kosťukovou. Ukončila tak letošní 17zápasovou neporazitelnost Ukrajinky na antuce, oplatila jí porážku z finále v Madridu a poprvé prošla do grandslamového finále.

Na French Open se jí v posledních letech daří náramně a už třetím rokem po sobě postoupila minimálně do čtvrtfinále. Navíc přijela po skvělé přípravě a na čtyřech úvodních antukových turnajích v této sezoně posbírala 15 výher, což zahrnuje triumf v Linci, skalp Igy Šwiatekové ve Stuttgartu a finále v Madridu.

Světová osmička musela ve druhém kole otáčet souboj s Marinou Bassolsovou, což zvládla suverénně. V dalších zápasech naopak vládla bez ztráty setu a neprohrála více než šest gamů. Vynikající výkon předvedla obzvlášť v posledních dvou duelech, když deklasovala také rozjetou veteránku Soranu Cirsteaovou (6:0, 6:3).

V letošní sezoně má na kontě nejvíce výher na hlavním okruhu ze všech tenistek a v sobotu se může stát nejmladší šampionkou French Open v tomto století. Zároveň by byla první ruskou vítězkou antukového grandslamu od druhého triumfu Marie Šarapovové v tomto dějišti v roce 2014.

Vizitka Maji Chwaliňské.Vizitka Maji Chwaliňské. (@ Livesport / Enetpulse)

Vzájemná bilance

Bude se jednat o první vzájemný zápas.

 

Zajímavosti a fakta

Chwaliňská odehraje svůj první kariérní souboj proti někomu z TOP 10 žebříčku.

Na kurtech strávila polská senzace už 15 hodin a 44 minut a musela včetně kvalifikace odehrát po cestě do finále celkem devět zápasů.

Andrejevová má za sebou sedm finále na hlavním okruhu a pět z nich vyhrála, včetně letošních triumfů v Adelaide a na antuce v Linci.

Ruská kometa má na French Open výbornou úspěšnost 17:3, zatímco na žádném z dalších tří grandslamů ještě dvouciferný počet výher nezapsala.

 

Sázkařská analýza

Chwaliňská prožívá v posledních třech týdnech jednoznačně životní turnaj a její jízda z kvalifikace až do finále je naprosto šokující. Po takovém tažení musí být psychicky i fyzicky vyčerpaná a bez ohledu na to, jak finále dopadne, asi bude výsledek na letošním French Open ještě nějakou dobu vstřebávat.

Andrejevová by měla mít mnohem víc sil. Přestože je Ruska zhruba o pět let mladší než Chwaliňská, má podstatně víc zkušeností s hlavním okruhem, grandslamy i závěrečnými koly na těch největších turnajích. Navíc v jejím boxu sedí trenérka Conchita Martínezová, finalistka French Open z roku 2000.

Ruská kometa Andrejevová má tedy vše potřebné k tomu, aby potvrdila roli jasné favoritky a stala se zbrusu novou grandslamovou šampionkou.

Vizitka Mirry Andrejevové.Vizitka Mirry Andrejevové. (@ Livesport / Enetpulse)

Chwaliňská – Letošní sezona

Nejlepší výsledky: French Open (finále)
Největší úspěchy na antuce: French Open (finále)
Bilance: 29:9
Bilance z posledních 10 zápasů: 9:1
Bilance na antuce: 19:5
Bilance proti hráčkám TOP 10: 0:0 (kariérní 0:0)
Bilance ve finále grandslamů: 0:0 (kariérní 0:0)
Bilance ve finále: 0:0 (kariérní 0:0)
Grandslamy: Australian Open (kvalifikace)

Chwaliňská – French Open

Kariérní bilance: 6:0
Nejlepší výsledek: finále (2026)
Loňský výsledek: kvalifikace
Bilance ve finále: 0:0
Generálka: W75 Saint-Gaudens (čtvrtfinále), WTA 125 Parma (1. kolo)
Cesta turnajem: Qinwen Zheng (6:4, 6:0), (23) Mertensová (6:4, 6:0), Sakkariová (1:6, 6:3, 6:2), Parryová (6:3, 6:2), (22) Kalinská (7:6, 6:3), (25) Šnajderová (7:6, 6:4)

 

Andrejevová – Letošní sezona

Nejlepší výsledky: Linec, Adelaide (triumf); Madrid (finále)
Největší úspěchy na antuce: Linec (triumf); Madrid (finále)
Bilance: 35:9
Bilance z posledních 10 zápasů: 9:1
Bilance na antuce: 21:3
Bilance proti hráčkám mimo TOP 100: 6:0 (kariérní 73:13)
Bilance ve finále grandslamů: 0:0 (kariérní 0:0)
Bilance ve finále: 2:1 (kariérní 5:2)
Grandslamy: Australian Open (osmifinále)

Andrejevová – French Open

Kariérní bilance: 17:3
Nejlepší výsledek: finále (2026)
Loňský výsledek: čtvrtfinále
Bilance ve finále: 0:0
Generálka: Madrid (finále), Řím (čtvrtfinále)
Cesta turnajem: Ferrová (6:3, 6:3), Bassolsová (3:6, 6:1, 6:1), (27) Bouzková (6:4, 6:2), Teichmannová (6:3, 6:2), (18) Cirsteaová (6:0, 6:3), (15) Kosťuková (6:1, 6:3)

Kompletní program | Přehled ženského turnaje

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz

Komentáře

19
Přidat komentář
misa
Mirra má skoro ve všem jasně navrch. Dlouhodobě nesrovnatelně lepší tenisovou kvalitu, fyzické dispozice, méně času stráveného na kurtu při cestě do finále, zkušenosti z velkých zápasů... Jediná její nevýhoda jsou výbuchy vzteku, když věci nejdou podle jejího přání. A diváci asi nebudou na její straně, což ji může rozhodit.

Maja zatím udivuje neuvěřitelným klidem, se kterým zvládá zápasy, které předtím nikdy nezažila. Pokud si udrží chladnou hlavu i dnes, může Rusku zle potrápit. Pokud ne, finále bude krátké.
Reagovat
LiJ
Věřím v rychlý výprask Fernandy.
Reagovat
uztoje
tady je slovo šok v nadpisu každého článku poslední dny...
Reagovat
Trojchyba_Mat
Reagovat
Trojchyba_Mat
Lol, pardon. To mělo být jednou
Reagovat
pantera1
musíš to pořádně posichrovat . Uvidíme jestli se Mája postará o senzaci, je šikovná a sympatická. Syslík je rozjetá a věří si na titul. Hlavně, ať je to napinavý finále do posledního tenisáku. V téhle situací nemám úplně favoritku, ať vyhraje lepší, přeji to pboum .
Reagovat
frenkie57
Aneb jak by řekli naši východní sousedé - ...do poslednej loptičky. Slovenština je krutopřísně krásná...
Reagovat
pantera1
Je a moc, třeba taková trigovica bez potlače nemá chybu . Zásadně používám, když se mi něco nelibí, že budu štrajkovať .
Reagovat
misa
Trigovica? Netuším o co jde
Reagovat
pantera1
Mikina bez potisku .
Reagovat
misa
Reagovat
frenkie57
Mate, jestli ty to s tou svojí propagací AI písňové tvorby drobet nepřeháníš.
Reagovat
pantera1
Mat už sám pomalu, ale jistě metamorfuje v AI. Ale má to vyladěný a pěkně tématický
Reagovat
Trojchyba_Mat
Určitě neee
Reagovat
Trojchyba_Mat
Reagovat
Trojchyba_Mat
Reagovat
alcaraz.dva
Pozor, Mirro!...Maja je byvala boxerka!...Musíš být hodná!
Reagovat
Sinuhet1
Dnes fandim Maje (kurs 4)
Reagovat
com
Já chci být také šokován smile
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist