Jan Kodeš: Zachránce

  • Ve čtvrtek pátého července 1973 nebylo na stanici podzemní dráhy Southfield Station k hnutí. Vlaky pravidelně přivážely tenisové fanoušky, a ti průvodem kráčeli po vrzajících dřevěných schodech. Dnes se hraje semifinále Wimbledonu, k utkání s Čechem Janem Kodešem nastupuje Roger Taylor, Angličan, levák, který královsky servíruje a proto, že se nepřidal k bojkotu starého Wimbledonu, se do něj Anglie zamilovala. (Ve čtvrtfinále porazil mladičkého Borga v pěti setech.)
    3. 11. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  1 komentář
    Jan KodešJan Kodeš 
     

 

Jan Kodeš
ČSSR, *1946
vítěz Wimbledonu 1973
mistr Francie 1970, 1971
člen vítězného týmu Davisova poháru 1980

Ten rok kvůli Piličově aféře nepřijelo do Wimbledonu několik výborných tenistů.
"Bojkot Wimbledonu! Nejlepší nepřijedou! Co bude s naším velkým turnajem!" psali novináři už z mezinárodního mistrovství Francie, kde začala parta kolem Kramera kout pikle. "Ne, nepojedeme do Wimbledonu, kdo z hráčů ATP bude startovat, dostane trest," prohlásil Kramer a většina dobrých hráčů se toho výroku zalekla.

 

"Odřekl jsem s těžkým srdcem. Letěl jsem z Austrálie na svůj poslední Wimbledon zbytečně," říkal smutně Ken Rosewall. "Litujeme, že zrovna Wimbledon doplácí na tvrdohlavost federace," přidával Arthur Ashe, který v té době zrovna zastával funkci pokladníka ATP. Ještě v noci před zahájením turnaje však byla šance! Britský ministr sportu Griffith se dokonce zúčastnil poslední schůzky vedení ATP, ale nic to nebylo platné. Vedení Asociace zakázalo startovat na wimbledonské trávě sedmdesáti hráčům - ale ne všichni poslechli. Rumun Nastase? "Nastoupím, můj svaz si to přeje." A miláček Anglie Roger Taylor? "Jsem doma, nemůžu se přece jen dívat." Když tato slova proletěla tiskem, nebylo na jeho zápasy ani jedno místečko volné. Návštěvnické rekordy padaly, sázkové kanceláře měly právě Taylora před semifinále na prvním místě.

Jan Kodeš ve čtvrtfinále jen těžce překonával Inda Amritraje. Jedenáctkrát musel Kodeš podávat v desáté hře pátého setu. Tady se mohlo všechno zvrátit. Ind se snad ale lekl toho možného vítězství, zahrál jistý smeč daleko za čáru a československý hráč v poslední hře už jasně kráčel k vítězství. Taylor sice přehrál mladičkého Borga, po kterém bláznily snad všechny holčičky Anglie, ale měl velké problémy s podáním, Perry, trojnásobný wimbledonský vítěz, to na tribuně komentoval: "Je pravda, že Roger má vynikající servis, ale co je to platné, když často letí do sítě nebo za lajnu. Copak je možné zahrát v jednom utkání dvacet dvojchyb? Proti Kodešovi může platit jedině přesnost."

Na ukazateli je stav utkání Kodeš - Taylor 8:9, 9:7, 5:7, 6:4, 2:2 na sety, třebaže v prvním měl Kodeš v tie-breaku tři setboly a ve třetím vedl dokonce 4:2. Nad Wimbledonem se stahují mraky, začíná mírně krápat, tráva klouže. Kodeš vyhrává své podání, je srovnáno 4:4, další hry rozhodnou o všem. Taylor je tady doma, na trávě vyrůstal, Češi jsou antukáři. O to větší šance má Angličan. Nabitý dvorec chce vidět postup svého miláčka do finále. Naposled se to totiž podařilo právě Perrymu, a to je už nějaký ten pátek.

Krápe, hlavní rozhodčí Mike Gibson začíná být netrpělivý, zápas by už měl být přerušen. Ale k velkému překvapení dává ještě Taylorovi souhlas k podání. Angličan vyhrává, vede 5:4, teprve pak vkročí pan Gibson na trávu. Několikrát zkusí, zda opravdu klouže, křikne na sběrače, a ti začnou natahovat na dvorec ohromnou plachtu. … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (1)
06.11.2008 22:00Od: Smazaný účet
*)
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist