Jimmy Connors: Samotář

  • "Jimmy, pojď sem, hned sem pojď." Nechtěl, ale chytila ho za ruku a vledkla ulicí. "Kam jdeme, maminko?" "Jen se nech překvapit, Jimmy." Došli před školu a zastavili se u hlavního vchodu. "Co to je, Jimmy?" "Škola, maminko." "Správně, synu." Na chvíli se odmlčela a pak pokračovala. "Podívej se, Jimmy, z tebe nikdy žádný vědec nebude, a tak tohle místo přenech učencům. Tvá budoucnost je někde úplně jinde!"
    8. 12. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  1 komentář
    Jimmy ConnorsJimmy Connors 
     

 

Jimmy Connors
USA, *1952
vítěz Wimbledonu 1974, 1982, ve čtyřhře s Nastasem 1973
vítěz Australian Open 1974
vítěz US Open 1974, 1976, 1978, 1982, 1983
člen vítězného týmu Davisova poháru 1981

"A kde, maminko?"
"Budeš nejlepším tenistou světa!"
"Víš to jistě, maminko?"
"Jako že se Glorie Connorsová jmenuju."

 

A matka Jimmyho Connorse začala řídit cestu malého černovlasého kluka k trůnu nejlepšího tenisty světa. Nehnula se od něj na krok, každou volnou chvíli věnovali tréninku. Ředitelé žákovských a juniorských turnajů se jí báli, vždycky prosadila své. Mockrát chtěl své prosadit i tvrdohlavý Jimmy, ale nikdy se mu to nepodařilo. Matka vládla tvrdou rukou, a když snad na Jimmyho nestačila sama, požádala o pomoc dalšího dobrodruha světového tenisu, divokého Pancha Gonzalese. "Můj syn má šanci stát se nejlepším tenistou světa, ani nevíte, jaký kapitál máte v rukou," řekla mu tehdy a to, co Jimmu dosud nedala, přidal hádavý Pancho.

"Udělal z Jimmyho rváče, před nikým nemá respekt, vždycky připravený prát se tvrdě o svá práva, i když často pochybená. Individualista jistý sám sebou, drzý, domýšlivý, všude prosazuje své smělé mládí. Ale jeho dynamický tenis je obdivuhodný," napsali experti po čase.

Connorsův vzestup byl ovšem prudký. V sedmnácti o něm Amerika ještě nevěděla, o rok později, v roce 1970, však je čtrnáctý na světě. A v roce 1974 na všech žebříčcích jako jasná jednička už kraluje světovému tenisu.

Kde začala jeho cesta vzhůru? Hraje se turnaj Pacific Southwest v Los Angeles, osmnáctiletý Connors nastupuje proti vítězi Wimbledonu a Forest Hills Emersonovi. "Dodnes je to v mé paměti asi nejvýznamnější zápas. Prošel jsem těžkou kvalifikací, musel jsem vyhrát pět zápasů, abych mohl nastoupit. A najednou jsem stál proti Emersonovi. Vždycky to pro mě byla velká hvězda. Bože, kdybych ho tak porazil, říkal jsem si tenkrát. Podařilo se mi to, asi nejlepším zápasem života. Získal jsem sebedůvěru, jistotu, že dokážu vítězně hrát se slavnými hráči."

Zasnoubil se s Chris Evertovou, vyhrával, novináře zásoboval stále novými termíny svatby. Až pak nejlepší světové hráčce došla trpělivost a prohlásila: "Končím, to jeho nekonečné vychloubání už nesnesu. Chce být nejlepší na světě, a nejen v tenise."

V roce 1974 vyhrává Wimbledon, Forest Hills i mezinárodní mistrovství Austrálie. Údery z jeho kovové rakety značky Wilson mají smrtící sílu a jeho bekhend obouruč dosáhne kamkoli. Hemingway kdysi popisoval pocity člověka, který je uprostřed dělostřelecké palby: "Vidíte záblesk, slyšíte ránu a nakonec přiletí granát." Přesně takový pocit mají všichni, kdo s ním hrají. Jeho krajan Stockton o něm při jedné tiskové konferenci řekl: "Connors je jako Joe Frazier v době své největší profesionální slávy. Pořád se svými údery do vás zavrtává, strefuje se do vás a nikdy nepolevuje. … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (1)
24.07.2013 11:33Od: Smazaný účet Pamatuju si ho
Hrál podle mého ze všech nejlíp a dalo se na to koukat.
skvělá dynamika, předvídavost a přesnost.
A dost lidí se začalo dívat na tenis právě kvůli němu.
Ovšem těžko posoudit, jak by dopadl, kdyby se ve svojí životní formě (1974) mohl postavit proti Rodu Laverovi třeba z roku 1964...
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist