John McEnroe: Smrt přichází zleva

  • Čtvrtého července roku 1981 ukazovaly hodiny na centrálním wimbledonském dvorci 17.29, John McEnroe zahrál forhendový volej k čáře a Borg na něj už nedosáhl. Američan klesl na kolena, sevřel ruce v pěst a udělal vítězné gesto směrem k tribuně, kde se objímali jeho otec John a matka Kay, zatímco jeho třináctiletý bratr Mark už mával lahví šampaňského.
    15. 12. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  0 komentářů
    John McEnroeJohn McEnroe 
     

 

John McEnroe
USA, *1959

vítěz Wimbledonu 1981, 1983, ve čtyřhře s Flemingem 1979, 1981, 1983

vítěz US Open 1979 - 1981, ve čtyřhře s Flemingem 1979, 1981

člen vítězného týmu Davisova poháru 1978, 1979, 1981

Pětkrát za sebou vyhrál Borg tento turnaj, vynikající sérií jedenačtyřiceti vítězství. Myslím si, že tenhle rekord v budoucnu asi nikdo nepřekoná," řekl mlčenlivý Švéd nedávno. Už v semifinále musel hodně bojovat. Prohrál první dva sety s Connorsem, první dokonce 0:6, Američan hrál jako divý, tloukl do míčů od základní čáry takovou silou, že Švéd byl horší i v dlouhých výměnách. Ale takový koncert Connors nemohl vydržet, zvlášť když Borg zpřesnil hru. "Jsem psychicky vyčerpaný, ale myslím si, že se to v zápase s McEnroem neprojeví," řekl pak novinářům. McEnroe měl cestu k finále snazší. Aspoň to tak vypadalo. Bojoval o ně s osmadvacetiletým Australanem Rodem Frawleyem, který sice v tom roce prohrál na pěti turnajích v prvních kolech, ale ve Wimbledonu, byl v semifinále! Bylo lhostejné, že na světovém žebříčku byl u čísla 112, do Wimbledonu přijel s jediným receptem: Tref se, nebo zemři! V semifinále tedy "zemřel".

 

John McEnroe začal hrát tenis v osmi, ve dvanácti se ho ujal vynikající australský trenér Harry Hopman. Pochází z newyorské čtvrti Queens a chtěl být vždycky nejlepší. "John byl vždycky takový," říká o něm otec. "Už ve škole hrál nejlíp ze všech kluků kopanou, ale i košíkovou nebo americký fotbal, ale jemu to nestačilo. Být nejlepší ve třídě, to mu nestačilo. Chtěl překonávat sám sebe."

Jako třináctiletý viděl poprvé Borga, sbíral mu ve Forest Hills míčky. "Byl o pouhé tři roky starší než já, bylo to pro nás oba první otevřené mistrovství. Sbíral jsem míčky po celou dobu turnaje a asi se mnou byli spokojeni, protože jsem dostal pozvání, abych sbíral i příští rok."

Vždycky dělal něco jiného než všichni kolem. Patřil k rebelům, protestoval, jeho názor byl zásadně opačný. Pil pivo, nejednou vypil víc, než měl. Při hře se hádal. Patřil k nejtvrdším hráčům. Tenis začal hrát v Port Washington Tennis Academy, ale když tam v noci spustil poplašné zařízení, podmínečně ho vyloučili. Pak na turnaji v Catskillsu zapálil v hotelu ručníky a musel odejít definitivně.

"Nikdy jsem doma neměl klid. Táta na mě křičel, a když věděl, že nemá pravdu, křičel ještě víc."

V roce 1976 se stal juniorským mistrem USA, dostal se do semifinále juniorky Forest Hills, ale na světovém žebříčku juniorů skončil až šestý. Pak ho nasadili jako trojku na tradičním juniorském turnaji Orange Bowl v Miami a začal se prosazovat. V roce 1977 už o něm věděl celý svět. Zjara přiletěl do Stockholmu, kde Borg chtěl v domácí Královské hale vyhrát mezinárodní mistrovství Skandinávie. Ale McEnroe nedbal na legendy. Nejprve porazil Kodeše, tak Tima Gulliksona, Holanďana Okkera a ve finále i Borga 6:4, 6:3. Na turnaji neprohrál ani set. Tehdy dvaadvacetiletého Borga poprvé porazil hráč mladší, než byl sám. "Hlavně jeho servis mi dělal hrozné potíže, tlačil mě ven z dvorce, Američan pak měl dostatek času zakončovat míče," prohlásil po utkání. Nepřeceňujme Američanův stockholmský úspěch," napsaly tenisové časopisy. "Bude muset své stockholmské výsledky potvrdit." … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
 
 
 
TOPlist