John Newcombe: Já se vrátím

  • "Johne, vím, že je to těžké, ale věřím ti." Australský nehrající kapitán Harry Hopman se podíval na devatenáctiletého mladíčka a ještě přidal: "A nečti noviny." "Už jsem je četl, pane." "A co v nich bylo?" "Že nám Kramer znova vzal Davisův pohár, protože přetáhl Lavera k profesionálům."
    20. 10. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  0 komentářů
    John NewcombeJohn Newcombe 
     

"Johne, v tom případě sis taky přečetl, že asi Roda nenahradíš, viď."
"Pane, Laver přece loni vyhrál Grand Slam."

 

John Newcombe
Austrálie, *1944
vítěz Wimbledonu 1967, 1970, 1971, ve čtyřhře s Rochem 1965, 1968-1970, 1974, s Fletcherem 1966
mistr USA 1967, 1973, ve čtyřhře s Rochem 1967, s Taylorem 1971, s Davidsonem 1973
mistr Austrálie 1973, 1975, ve čtyřhře s Rochem 1965, 1967, 1971, 1976, s Andersonem 1973
mistr Francie ve čtyřhře s Rochem 1967
člen vítězného týmu Davisova poháru 1965 - 1967, 1973

Byly vánoce roku 1963 a Američané přijeli do Adelaide bojovat o Davisův pohár. Naposledy ho získali v Brasbane v roce 1958, teď cítili velkou šanci. Vždyť mají v sestavě i čerstvého vítěze Wimbledonu McKinleyho.
Den po Štědrém večeru vylosovali v Adelaide pořadí zápasů. Newcombe nastupuje jako první.
"Je to nekonečná práce," řekl po losování australský kapitán Hopman. "Trénujete, vysvětlujete, jak se dostat do světové špičky, ale pak zjistíte, že peníze jsou přece jen silnější. Všichni australští tenisté mají doma výborné podmínky, ale Kramer nakonec stejně všechny přeplatí. Laver odešel, začínáme znova." Ale pak ještě dodal: "No, nemyslete si, že australský tenis umírá. Přijdeme s novými Lavery, třeba budou ještě lepší."

 

Harry Hopman nikdy nemluvil do větru, teď však v duchu cítil, že lepšího tenistu než byl Rod už Austrálie sotva bude mít. Jako kapitán však musel kolem sebe rozdávat optimismus. "Ano, australský tenis neumírá, přijdeme s novými velkými tenisty."

Tu větu mu po finále novináři několikrát štiplavě připomněli. Už když ohlásil sestavu a dal přednost Newcombovi před Fraserem, ozvaly se hlasy proti. Fraser s Laverem přece loni vyhráli Davisův pohár, v Brisbane jasně porazili Mexiko 5:0. Proč by měl Newcombe dostávat příležitost zrovna v nejdůležitějším utkání sezóny? Ale John už třikrát za sebou vyhrál juniorský šampionát Austrálie, byl vysoký a jeho podání mělo dělovou údernost, tlačil se stále k síti a byl i výborný ve volejích. Po Rosewallovi a Laverovi přišel s větší tenisovou odvahou, a to se Hopmanovi líbilo.

Newcombe tehdy začínal s Ralstonem. Ten už jako osmnáctiletý vyhrál (s Osunou) v roce 1960 wimbledonský titul ve čtyřhře. "Musím útočit, jen a jen útočit," říkal si John sám pro sebe. Ale prohrál první dva sety, kroutil hlavou a v přestávkách mezi hrami poslouchal Hopmana. "Dokud budeš takhle tvrdohlavý a budeš chtít k síti i po nepřipravených míčích, potud budeš jasně prohrávat. Musíš tam jít jen za jistým míčem," zdůrazňoval a John začal stále víc postávat na základní čáře. Najednou bylo vyrovnáno. 2:2! Ale pátý rozhodující set Newcombe uspěchal. Útočil, už se viděl, že pro Austrálii při své premiéře získal první bod v Davisově poháru. Za stavu 5:5 však ztratil dvě hry.

Škodolibí se zaradovali. "Však jsme to říkali, měl hrát Fraser," špitali. Ten po vítězném Emersonově zápase nastoupil ve čtyřhře, Američané však byli lepší. Emerson znovu vyrovnal na 2:2, ale Newcombe proti McKinleymu vyhrál jen první set. Po pěti letech Austrálie ztratila Davisův pohár a všichni začali ukazovat na Hopmana a hlavně na Newcomba. … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
 
 
 
TOPlist