Krejčíková má široký arzenál, proto má hodně taktických možností, řekl kouč

  • Stejně jako Janu Novotnou také trenéra Aleše Kartuse si tenistka Barbora Krejčíková sama našla. Před dvěma a půl lety u něj zazvonila, zprvu pracovali více na dálku, při koronavirové pauze trénink zintenzivnili a o uplynulém víkendu kouč ze Šlapanic slzel dojetím při grandslamových triumfech své svěřenkyně ve dvouhře i čtyřhře na Roland Garros.
    14. 6., 12:44 | Aktuality |  34 komentářů
    Barbora KrejčíkováBarbora Krejčíková 
     
  • Profil hráče

"Když jsem volal domů, tak jsem říkal, jestli to není sen a kdy se probudím, že to nemůže být pravda. Ještě mi to nedochází, co se za tři týdny podařilo," připomněl Kartus v rozhovoru s ČTK, že Krejčíková před cestou do Paříže vyhrála i dvouhru na turnaji WTA ve Štrasburku. "Prostě to byly tři týdny krásné práce, až na mix bez jediné prohry. To je neuvěřitelné," dodal.

Osmačtyřicetiletý Kartus sice vystudoval na Mendelově univerzita v Brně, ale konstruktérem se nikdy nestal. Srdce ho táhlo k tenisu a raději konstruuje styl a taktiku hry.

Řemeslo tenisového kouče se učil i od Jana Kukala. "Chodil jsem se na turnajích koukat na jeho tréninky. Začal být nervózní, přišel za mnou a ptal se: 'Proč mě chodíš okukovat?' Říkal jsem mu, že se chci učit od nejlepších. To se mu líbilo a pozval mě k němu domů," vzpomínal Kartus na dobu po svých 25 letech a čas, kdy jezdil za Kukalem do Boldogu u Sence na Slovensku. Třeba s bývalou tenistkou Lenkou Němečkovou. "Vysvětlil mi, jak funguje profesionální tenis," podotkl.

Jejich spojení s Krejčíkovou začalo před Turnajem mistryň v roce 2018. "Bára u mě taky zazvonila, tak jako u Jany (Novotné)," řekl Kartus, který má hlavní útočiště 700 metrů od domova na kurtech v SK Raketa ve Šlapanicích a jeho hlavním klubem je ŽLTC Brno.

Zprvu s Krejčíkovou trénovali převážně v Brně a sám na turnaje moc nejezdil. "Když byla na výjezdu, tak jsme vše řešili po telefonu. Já si vždy dodělal přes den práci v klubu a po večerech si pouštěl její zápasy, udělal rozbory a po telefonu jsme řešili, co by mělo a nemělo být."

Před rokem se svět kvůli koronaviru "zastavil". Nehrály se turnaje a Krejčíková tvrdí, že tehdy začal její vzestup ve dvouhře. "Přesně tak," souhlasil Kartus. "Bára jezdila do Šlapanic a začali jsme pořádně pracovat. Soustředili se na dvouhru, měla na ni konečně čas. Vyvrcholilo to loňským podzimním Roland Garros, kde jsem s ní byl," poukázal Kartus na loňské French Open, kde postoupila Krejčíková do osmifinále a díky tomu poprvé prorazila do stovky v žebříčku dvouhry.

Letos cestou za triumfem udivovala svět pestrou hrou. Variabilitou úderů. Tu už měla dávno, ale chybělo tomu singlové myšlení. "Když ke mně přišla, měla perfektně zmáklý debl, hraje čtyřhru promyšleně do detailu jako muži, ale u singlu mi přišlo, že se neorientuje, Dávali jsme dohromady její herní profil, abychom stanovili, jak singla vést. V tom byla počáteční největší potíž," řekl Kartus.

Právě možnosti tréninků v době covidu pomohly singlovou strategii nastavit. Testem, jak se Krejčíkové styl vyvíjí, byly třeba tréninky s Barborou Strýcovou a Petrou Kvitovou či zápasy na exhibicích, jako například ten s Karolínou Muchovou na antuce v Prostějově. "To bylo perfektní a bylo vidět, že by Bára mohla být konkurenceschopná," pronesl Kartus.

Od variabilní hry Krejčíkové se odvíjí i taktika. Kartus nastuduje co nejvíce zápasů soupeřek a pak to s tenistkou rozebírají. "Bára začne první, co viděla, co si myslí, že by mohlo být, a já to doplním a dáme to dohromady," prozradil Kartus a vyzdvihl tenisovou inteligenci Krejčíkové. "Je tak obrovská, že v podstatě sama dokáže analýzu udělat a málokdy se liší v mém názoru. Spíš ji doplním a harmonizuju. Má obrovskou výhodu v tom, že nehraje klasický dámský tenis, že má široký arzenál možností, proto se dá s taktikou velice dobře pracovat. Je tam hodně možností."

Jako klubový trenér častokrát nezažil atmosféru velkých turnajů. Proto pro Kartuse byl pařížských grandslam velkým zážitkem i náročnou štací. "Musím říct, že to ve mně docela vřelo. Je to něco nepopsatelného. Samozřejmě jako z trenéra ze mě musí vyzařovat klid, potřebuji hráči dodávat klid a jistotu. Ale musím říct, že v nitru jsem se klepal a poslední tři dny toho moc nesnědl, jak jsem byl nervózní. Divím se, že to Báru nesemlelo, to jsem čuměl," obdivoval Kartus.

Po mečbolu ve finále dvouhry kamery odhalily jeho dojetí v hledišti. "Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že ve svých 48 letech bych se mohl něčeho takového dožít. Koučovat hráčku, která hraje finále Roland Garros. Je to nepopsatelný zážitek. Za ty roky, co trénuji, tak když padl ten poslední okamžik a my jsme dobyli Paříž, tak mi vyhrkly slzy," popsal své pocity.

Kartus věří, že Krejčíková dokáže novou situaci zvládnout, Její výhodou může být, že úspěchu dosáhla v pětadvaceti letech a ne v devatenácti jako třeba loni Polka Iga Šwiateková. "Bára má ještě jednu výhodu – je mentálně silná, v hlavě to má v pořádku. Ví, co chce. Bylo to vidět v zápasech. Myslím, že ji to nesemele. A pořád jí říkám, ať se od toho snaží oprostit."

Dalším turnajem úspěšné dvojice by měl být Wimbledon. "Musím se domluvit se šéftrenérem v klubu. Doufám, že to dobře dopadne a že budu moct. A musíme se do budoucna domluvit jak na počtu výjezdů, tak časově, co jsem schopen zvládnout. Vypadá to, že mě bude chtít u sebe. Vždy, když s ní vyjedu, mám pocit, že mezi námi chemie funguje," podotkl s úsměvem.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (34)
15.06.2021 07:37Od: Lovcikurzu BARIN USPECH
ako som uz napisal pred par dnami, velka skoda ze sa tohto celeho nedozila pani Novotna, velmi by ju to potesilo a bola by na barboru pravom hrda smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 20:46Od: lvicek
Z rozhovoru s Bárou: ?Navečer jsem si ještě musela jet vybrat šaty. Měla jsem pomocnici od Roland Garros. Bylo to docela náročné, protože tam měli módu 40 plus,? smála se grandslamová šampionka. ?Ale nakonec jsem vybrala jedny šaty, které mi sedly, a jsem moc ráda, že to tak vyšlo.?. To by mě teda zajímalo, kde pro ty šaty byla :D :D já mám teda problém s tím, že kamkoliv jdu, tak tam mají šaty 40 minus ;) ;). Sháněla jsem jedny formálnější v pátek a bylo to fakt hrozný, všude takový nějaký divný haderky tak maximálně k rybníku, no byla to dost fuška.
[ Reagovat ]
14.06.2021 21:10Od: blixa
Nesmíš nakupovat v Pařížský ale v Paříži smilesmilesmile
[ Reagovat ]
14.06.2021 21:32Od: lvicek
V Paříži ani v Pařížský normálně nenakupuju, ale jestli tam mají šaty 40 plus, tak to budu muset přehodnotit ;).
[ Reagovat ]
14.06.2021 21:20Od: jklejna
smilesmile
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:11Od: jklejna Gratulace!!!!
Mariismile
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:01Od: jklejna
Fotka hezkásmilesmile
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:59Od: jklejna
Jinak Maruška Bouzková dokončuje obrat v Birminghamu.
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:58Od: slacker
Konecne se dostala pozornost i jejimu soucasnemu trenerovi. A moc pekna fotka pozovani s poharem. nevedel sem ze ma tak dlouhe krasne vlasy.
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:01Od: jklejna
smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:20Od: lvicek
Jj, fotka u Eiffelky je moc pekna, obleceni ji slusi a tenhle uces ji zjemnuje rysy obliceje. Jen trochu moc ostreho slunicka do tvare, jinak je to moc pekna fotka :).
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:23Od: jklejna
smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 21:20Od: darek.vrana
Přijde mi, že tam vypadá skoro jako Karolína Muchová.
[ Reagovat ]
14.06.2021 22:23Od: Ela-fon-isi
Mně taky.
[ Reagovat ]
15.06.2021 07:14Od: jirkaS
pro fanoušky lepší rozlišenísmile
https://pbs.twimg.com/media/E31RzSRXoAEnqy9?format=jpg&name=large
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:56Od: Jan
Trenér se bojí, aby ho nepustili na Wimbledon ... smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:05Od: Mony zajímavé
Za Plíškovou jezdí trenér přes celou zeměkouli a za GS vítězkou trenér musí přemlouvat šéfa ve Šlapanicích, aby jí mohl občas doprovodit!smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:07Od: jklejna
smile paradox
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:10Od: Mony
spíš se vyplatí hledat trenéry po vesnicích, než za miliony po světěsmile
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:57Od: jklejna
asi to není jen o trenérovi. 1. zdraví, 2. chuť něco dělat. Bára je hračička, baví jí to a povaha kliďas. Prostě se to sešlo. Není to 100%, ale je toho dost.smile
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:24Od: blixa
Tak asi s ním má nějakou smlouvu a nějaké závazky. Životnost trenérů top tenistek je krátká a asi pan Kartus nechce jít do rizika, že bude vyhozen a nebude mít práci, aby rozvázal všechny dosavadní vazby.
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:19Od: Petr_Fisk
Nepodceňuj Šlapanice, ségry Šafránkovi byly taky Šlapaničačky.
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:04Od: jklejna
Marie Bouzková má kondičního Vydru. Nebo? Jinak 1. st je pryč.
[ Reagovat ]
14.06.2021 13:03Od: Anonym
myslím, že Bára zdůrazňuje Janu Novotnou, protože mediálně se to více ujme než obyčejný příběh s obyčejným trenérem. Ale myslím, že on si zaslouží daleko větší chválu a pozornost , než jaké se mu do této chvíle dostalo. Být asi Bárou, už bych přestala s Janou a děkovala někomu, kdo je opravdu u toho.
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:23Od: Petr_Fisk
Taky zdůrazňuje např. Henin. Není problém děkovat více lidem...časem se to srovná, neboj.
[ Reagovat ]
14.06.2021 16:29Od: horska.kraslice
Taky nezapomíná na prvního trenéra pana Ondru, se kterým je stále v kontaktu. Je to taková skládačka, a když se to tak pěkně poskládá, výsledkem je double na RG :-)
[ Reagovat ]
14.06.2021 16:40Od: Petr_Fisk
Nějak tomu nemůžu pořád uvěřit. Rozum to sice dávno pochopil, ale vnitřně se s tím nemůžu srovnat. Petra 2xW a teď najednou Bára RG.
[ Reagovat ]
14.06.2021 20:32Od: annah
Já když si na to vzpomenu, taky pořád nevěřícně žasnu...
[ Reagovat ]
14.06.2021 13:03Od: baba
myslím, že Bára zdůrazňuje Janu Novotnou, protože mediálně se to více ujme než obyčejný příběh s obyčejným trenérem. Ale myslím, že on si zaslouží daleko větší chválu a pozornost , než jaké se mu do této chvíle dostalo. Být asi Bárou, už bych přestala s Janou a děkovala někomu, kdo je opravdu u toho.
[ Reagovat ]
14.06.2021 14:06Od: jklejna
Je čas na obyčejný všední den. A soustředit se na další práci. Hlavně zapomenout na novináře.
[ Reagovat ]
14.06.2021 15:26Od: Petr_Fisk
Na novináře bych rozhodně nezapomínal. Bez nich by byl jakýkoliv špičkový sport poloviční (včetně peněz).
Jen se musí najít ta "zlatá střední cesta".
[ Reagovat ]
14.06.2021 21:24Od: jklejna
No právě. V případě Báry toho bylo víc než dost. S Kájou po USO 2016 to bylo obdobné. Bára snad nepodlehne a zachová si odstup.
[ Reagovat ]
15.06.2021 10:21Od: Petr_Fisk
Bude teď potřebovat o něco větší tým, aby ji mimo jiné i trošku víc odizoloval.
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist