Murray ve Wimbledonu vykročil za obhajobou, do druhého kola prolétl i Djokovič

23. 6. 2014, 16:33
Andy Murray ve Wimbledonu úspěšně vykročil za obhajobou titulu. Třetí nasazený Brit, jenž minulý rok turnaj v All England Clubu vyhrál jako první britský tenista po 77 letech, na úvod letošního ročníku porazil Belgičana Davida Goffina 6-1 6-4 7-5 a postoupil do druhého kola. Do něj prolétl i nejvýše nasazený Novak Djokovič, jenž letošní ročník odstartoval hladkým vítězstvím nad Kazachem Golubjovem.
Andy Murray

Andy Murray minulý rok vyhrál Wimbledon jako první britský tenista po 77 letech. Dnes tak rodák ze Skotska a úřadující šampion podle wimbledonské tradice zahájil zápasem prvního kola program na centrálním dvorci. Jeho soupeřem byl David Goffin z Belgie, s nímž hrál Murray poprvé v kariéře. Sedmadvacetiletého hrdinu domácích fanoušků přivítaly před zápasem bouřlivé ovace.

Obhájce loňského titulu si v zápase počínal suverénně. Hned v úvodu zápasu vzal Goffinovi podání a po pár minutách se ujal vedení 3-0, v šesté hře prvního dějství přidal ještě jeden brejk. Pod soustředěným dohledem nové trenérky Amélie Mauresmové, která se u Murrayho po French Open stala nástupkyní Ivana Lendla, získal úvodní sadu za 28 minut poměrem 6-1.Andy Murray

Chybující Belgičan nezlepšil hru ani ve druhé sadě, kterou získal rovněž domácí hráč. Ve třetím setu držel Goffin s Britem dlouho krok, ve čtvrté hře měl dokonce i dva brejkboly, ale ani jeden nevyužil. Rozhodující moment utkání přišel v jedenácté hře třetí sady, kdy Murray sebral Goffinovi podání a v následující hře zápas po dvou hodinách a čtyřech minutách hry dopodával a zvítězil 6-1 6-4 7-5.

Murray si díky dnešní výhře připsal už jubilejní 450. vítězství na okruhu ATP. Zároveň si prodloužil sérii zvládnutých úvodních kol na grandslamových turnajích - hned po prvním zápase se naposledy loučil na Australian Open v roce 2008.

Murray v zápas nastřílel 8 es a získal 81% bodů po prvním podání, zahrál celkem 28 vítězných úderů a napáchal jen 10 nevynucených chyb, zatímco jeho soupeř jich udělal 28.

"Jsem rád, že jsem to zvládnul ve třech setech," řekl pátý hráč světového žebříčku BBC. "Ráno jsem byl pořádně nervózní stejně jako celou noc, ale jakmile si tu sednete na lavičku, je čas začít nový ročník," dodal Murray, jenž obhajuje wimbledonský titul jako první Brit po Fredu Perrym, který v roce 1936 získal svou třetí trofej.

"Odehrál jsem dobrý zápas, trefoval jsem míče velmi dobře a už od začátku jsem byl v pohodě. Ve druhém a třetím setu to bylo těžké, soupeř hrál dobře a celkově ta úroveň hry byla dost vysoká. Soupeř hrál agresivně a velmi dobře se hýbat, takže to nebylo vůbec lehké," komentoval utkání Murray.

Ve Wimbledonu bude jeho dalším soupeřem třiadvacetiletý Slovinec Blaž Rola, 92. hráč světového žebříčku, jenž na londýnské trávě letos v hlavní soutěži debutuje.

První výhru si v letošním ročníku připsal také vítěz turnaje z roku 2011 a loňský finalista Novak Djokovič. Nejvýše nasazený hráč mužské dvouhry si dnes v prvním kole poradil hladce s Kazachem Andrejem Golubjovem, kterého porazil 6-0 6-1 6-4, a za hodinu a půl prolétl do druhého kola.

Djokovič v utkání zcela dominoval - nastřílel 7 es, vyhrál celkem 80% bodů po prvním podání a 71% po druhém servisu, využil 6 z 15 brejkových šancí, zatímco sám nedal soupeři jedinou brejkovou příležitost. Za celý zápas udělal pouze 14 nevynucených chyb a zahrál 34 vítězných míčů. "Byl to skvělý start do Wimbledonu, hrál jsem skvěle, nemůžu být spokojenější," řekl po zápase tenista ze Srbska.

Jeho dalším soupeřem bude Radek Štěpánek. S turnajovou jedničkou prohrál Štěpánek deset z 11 zápasů. "Chci udělat co nejlepší výsledek a proti komu se postavím, toho budu chtít porazit. Ať už je to Nole nebo kdokoliv jiný," řekl odhodlaně český tenista.

PrvníGrigor Dimitrov kolo úspěšně zvládnul také sedmý nasazený Španěl David Ferrer. Loňský čtvrtfinalista ztratil v Londýně v prvním zápase s krajanem Pablem Carrenou set, nakonec však zvítězil po dvou hodinách a 24 minutách 6-0 6-7 6-1 6-1. V utkání udělal pouhých 14 nevynucených chyb proti 41 vyhraným míčům.

Úspěšně do turnaje vstoupil i Grigor Dimitrov. Jedenáctý nasazený Bulhar porazil Američana Ryana Harrisona 7-6 6-3 6-2 a postoupil do druhého kola, čímž v All England Clubu vyrovnal své maximum. Dnešním vítězstvím Dimitrov prodloužil vítěznou sérii na trávě už na pět zápasů, před týdnem triumfoval na travnatém turnaji v Queen's Clubu.

"Právě jsem vyhrál první zápas, takže je moc brzy na úvahy o tom, co bude dál. Chci jít krok po kroku, hrát dobře a pak uvidíme, jak moc se mi bude dařit. Myslím, že všechno je možné, ale nechci se zbytečně dostávat pod tlak. Co přijde, to přijde," odpověděl na otázku, zda on sám si myslím, že je schopný vyhrát Wimbledon. "Teď se cítím dobře, ale to je teprve začátek turnaje, je tu ještě spousta dalšího, na co se tu těším," dodal Bulhar.