Stan Smith: Sfinga z Pasadeny

  • "Ne, na to se mě neptejte, protože vám na to neodpovím. Prostě to nevím. A nejste první, kdo se mě na to ptá." "Museli jste ho dobře vychovat," pokračoval novinář. "Řeknu vám jenom, že ani moje žena neví, kde Stan přišel k tomu uhlazenému chování. Je slušný hráč a ještě slušnější člověk. A to je pro nás rozhodující."
    27. 10. 2008, 07:00 | Legendy tenisu |  0 komentářů
    Stan SmithStan Smith 
     

 

Stan Smith
USA, *1946
vítěz Wimbledonu 1972
mistr USA 1971, ve čtyřhře s Lutzem 1968, 1974, 1978, 1980
člen vítězného týmu Davisova poháru 1968 - 1972, 1978

Debata v domě Smithových v Pasadeně skončila. Ale právě tam pro Stana všechno začalo.
"Tatínkovi by se líbilo, kdybys začal hrát na klavír, víš přece, že máš hudební nadání," řekla mu jednou matka.
"Tatínek trénuje basketbal a já budu hrát na klavír?"
"Aspoň to zkus."
"Mám už skoro dva metry a mám se krčit za klavírem?"

 

Začal hrát košíkovou i se svými dvěma staršími bratry, ale současně trénoval i tenis. Potom se však musel rozhodnout. Otec také přestal s tréninkem, věnoval se obchodu, a to synovi snad všechno usnadnilo. Tenis se dostal na první místo.
"Má komplexy, musí se s ním víc pracovat. Je uzavřený, nevyhledává společnost, je tichý až plachý," napsal si do svých poznámek jeho trenér Toley. "Potřebuje větší péči, ale i při své výšce má dobré tenisové perspektivy. Až zesílí, určitě bude i důrazný."

Stan neošidil jediný trénink. Neměl kromě tenisu žádné jiné zájmy, navíc se špatně seznamoval s okolím. V době, kdy jeho vrstevníci toužili po prvních tanečních večírcích, přemýšlel o tenisových úderech.

"Jsi vysoký, podle toho se musíš pohybovat. Kde musí jiný udělat tři kroky, tobě stačí půldruhého, ale nesmíš na to hřešit. Pamatuj si, čím dřív budeš u míče, tím víc budeš mít času zahrát dobře úder," zdůrazňoval Toley. "A tenis, to není jen umět hrát. Bez pohybu se neobejdeš." To si Stan připomínal, když se v Pasadeně vracel domů z dlouhých běhů.

V Kalamazoo vyhrál Smith svůj první velký titul. Stal se juniorským mistrem USA a odborníci ho rázem zařadili mezi tenisové naděje země. Je vysoký, má výborný servis a těžce se na síti prohazuje," tvrdili. Navíc také to, že při své výšce má na dvorci stále problémy s dokonalým pohybem.

Pak se dal dohromady s Bobem Lutzem a začali spolu hrát čtyřhru. V roce 1968 vyhráli Forest Hills, když porazili Ashe s Gimenem 11:9, 6:1, 7:5, a získali tak první velký titul, který jim zároveň na dlouhá léta otevřel dveře do týmu Davisova poháru. Hned poté vyhráli i mistrovství USA v Indianapolis na antukových dvorcích a jeli do Adelaide. "Jedeme taky," telegrafovali tehdy Smithovi svému synovi z Pasadeny. Celá rodina pak seděla v hledišti a dívala se na pohárovou premiéru svého syna. Smith s Lutzem stáli při slavnostním nástupu vedle Ashe a Graebnera, určených pro dvouhry. Po prvním dnu vedli Američané 2:0, pak i Smith s Lutzem vyhráli nad Alexanderem s Ruffelsem 6:4, 6:4, 6:2 a po čtyřech letech pro USA znovu získali Davisův pohár. … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
 
 
 
TOPlist