Turnaj v Riu odstartoval tříhodinovým dramatem Slovák Kližan

18. 2. 2014, 12:27
ATP RIO DE JANEIRO - V Rio de Janieru byl odstartován nový antukový turnaj kategorie ATP 500 a centrálním kurt v prvním zahajovacím utkání pokřtil výhrou slovenský tenista Martin Kližan. V dějišti letních olympijských her 2016 zdolal po téměř tříhodinové bitvě Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze.
Martin Kližan

Poslední výhru na turnaji ATP si Martin Kližan připsal loni v srpnu. Na další čekal pět měsíců. Letos se představil pouze na challengeru v Noumee, kde vypadl v 1. kole, a na Australian Open, kde sice neprošel kvalifikací, do hlavní soutěže se však dostal jako lucky loser a překvapivě se dostal až do 3. kola. Začátkem února pak byl ještě u výhry Slováků v daviscupovém zápase proti Lotyšsku.

Včera čtyřiadvacetiletý tenista přišel o pozici slovenské jedničky, před krajana Lukáše Lacko se ale může brzy vrátit zpět. Daří se mu totiž na antuce v Rio de Janeiru, kde prošel dvoukolovou kvalifikací a v úvodním kole zdolal Guillerma Garcíu-Lópeze.

Zahajovací zápas nového turnaje divákům nabídl bezmála tříhodinové drama. V prvním setu Kližan ztratil vedení 4-1 a 40-15, obrat ale nedovolil. Ve druhé sadě však dvakrát po sobě přišel o podání, podruhé si ho zpátky vzít nedokázal a bylo vyrovnáno. I v třetím dějství slovenský tenista neudržel náskok 4-1 a za stavu 6-5 neproměnil mečbol, rozhodující tie-break ale zvládl lépe a zvítězil 6-4 4-6 7-6.

Radost domácím fanouškům udělal Thomaz Bellucci, který otočil zápas se Santiagem Giraldem. Brazilec, aktuálně až 130. hráč světa, porazil o sedmdesát míst lépe postaveného Kolumbijce 3-6 6-4 6-3.

Naopak žádné slitování s dalším domácím hráčem Guilhermem Clezarem neměl Federico Delbonis. Argentinský tenista zvítězil hladce 6-1 6-1 za pouhých 51 minut hry, když nečelil jediném brejkbolu.

Kvůli zranění pravého ramena nedohrál slibně rozehraný zápas Filippo Volandri. Italský tenista vyhrála nad Srbem Dušanem Lajovičem první set, ovšem nakonec za stavu 7-6 3-6 a 0-4 vzdal.

Rio de Janeiro letos v kalendáři turnajů ATP vystřídalo Sao Paulu a má tři roky na to, aby vychytalo mouchy před olympijským turnajem v roce 2016.

V Brazílii se tento týden na kurty poprvé od Australian Open, po kterém léčil bolesti zad a střevní virózu, vrací nejlepší tenista světa Rafael Nadal. Největšími konkurenty španělského tenisty budou jeho krajané David Ferrer, Tommy Robredo, Nicolás Almagro a Ital Fabio Fognini.