V 26 letech konec. Tělo Jovanovské nedovolí pokračovat v tenisové kariéře

  • Téměř celý svůj život zasvětila tenisu. Své sny ale naplnit nedokázala. Srbka Bojana Jovanovská se v 26 letech rozhodla ukončit kariéru profesionální tenistky, kterou komplikovala zranění. Největší potíže měla s ramenem a hlavně se zápěstím. Nyní chce pokračovat ve studiu a pak se vrátit k milovanému sportu jako trenérka.
    1. 12. 2018, 08:55 | Aktuality |  5 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     

Bojana Jovanovská bývala pátou juniorkou světa a v 16 letech začala vyhrávat turnaje ITF. Na okruhu WTA zaznamenala dva triumfy, když v roce 2012 zvítězila v ázerbájdžánském Baku a o rok později ovládla uzbecký Taškent. Ani jedna cesta za titulem přitom nevedla přes hráčku Top 70.

Během sezony 2014 se stala 32. hráčkou světa, ale v dalším posunu v kariéře zabránily srbské tenistce zranění. V roce 2015 laborovala s bolestmi pravého zápěstí a vypadla z Top 100. V sezoně 2016 odehrála jen pět utkání, uhrála v nich dohromady pouhých devět gamů a už po Roland Garros ukončila sezonu. 

S motivací vrátit se zdravá na novou sezonu Jovanovská podstoupila operaci, problémů se však nezbavila. Naopak. V roce 2017 se neobjevila na žádném turnaji a tak místo hraní tenisu začala studovat psychologii a vdala se. 

Letos se pokusila o comeback, ale byl neúspěšný. Představila se na třinácti akcích, ale v hlavních soutěžích podniků ITF si připsala jen tři výhry a v žebříčku se nevrátila ani do nejlepší pětistovky.

A tak se rozhodla ukončit kariéru. V pouhých 26 letech. 

Nyní se zaměří na studium a chce se vrátit k tenisu. Jako trenérka.

Sportovní příběh pokračuje
"První kapitola mého profesionálního života skončila. Kariéra profesionální tenistky je kompletní. Po mnoha zraněních a operacích to pro mě bylo velmi těžké rozhodnutí. Vše okolo tenisu a soutěžení mě přitahuje, ale moje tělo už nemůže pokračovat," oznamuje Jovanovská svým fanouškům na Facebooku.

"Vždy jsem dělala jsem maximum pro splnění mých cílů, ale protože už dlouho nemůžu trénovat a hrát jako dřív, neměla jsem jinou možnost. Celý svůj život jsem věnovala tenisu, trénování a zápasům. Asi jsem dosáhla svého potenciálu, ale nespokojená nejsem," pokračuje rodačka z Bělehradu, která slaví své narozeniny na Silvestra.

"Mým dalším cílem je dokončit studium psychologie a pokračovat v tenisových aktivitách, ale teď už jako trenérka. Tenis je můj život a moje láska a to se nikdy nezmění. Sportovní příběh pokračuje k dalším cílům a vítězstvím," dodává Srbka.

Během kariéry si Jovanovská připsala čtyři skalpy hráček Top 10 a zároveň bývalých světových jedniček - Jeleny Jankovičové, Viktorie Azarenkové a dvakrát porazila Caroline Wozniackou.
Na grandslamu se dostala nejdál na Australian Open 2013, kde si zahrála osmifinále.

Srbsko, které má ve své dvanáctileté historii dvě bývalé světové jedničky (Anu Ivanovičovou a Jelenu Jankovičovou), má nyní v Top 100 pouze jednu zástupkyni (Alexandru Kruničovou). Největší naděje teď Srbové vkládají do sedmnáctileté Olgy Danilovičové, která se pohybuje na hraně první a druhé světové stovky.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (5)
02.12.2018 02:45Od: Frick Je to neveselé
Snad podobný údel nepotká Denisu. Bohužel má k tomu celkem dobře "našlápnuto" :-(

Ale ty problémy asi fakt musely bejt hluboký.

Nejvíce vymluvnej budiž ten fakt, že se jí zdraví neodvolilo se vrát nejpozději v půlce sezony 2017...

Není to tak zlomový? Ten rok? Pokud zdraví neumožní se vrátit na kurty během 12 měsíců...?
[ Reagovat ]
01.12.2018 23:34Od: tommr škoda jí
byla to dobrá a sympatická hráčka ...
Já si jí pamatuju hlavně kvůli té kuriózní příhodě z roku 2011 kdy cestou na další turnaj "zabloudila" a skončila v úplně jiným Carlsbadu než měla ... :)
[ Reagovat ]
06.12.2018 14:46Od: Krisboy
To se stalo myslím i nějaké jiné hráčce s Charlestonem :)
[ Reagovat ]
01.12.2018 11:14Od: Forehand
Vysoká, pevný zadok, dobré prsia. Škoda jej, mala na to.
[ Reagovat ]
01.12.2018 09:18Od: EllNino
Boko byla talent, škoda, že potenciál více nevyužila ... tak třeba ji uvidíme jako trenérku nějaké nadějné tenistky :)
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist