VIDEO: Íránský šoumen Bahramí. Fanoušky bavil i na profi okruhu

  • Íránský tenista Mansour Bahrami to možná i kvůli své nepřekonatelné touze bavit diváky daleko nedotáhl. Svými triky totiž bavil fanoušky i během důležitých zápasů, jako třeba v roce 1988 na antukovém turnaji v Hamburku proti domácí hvězdě Borisi Beckerovi.
    7. 4., 23:00 | Video dne |  3 komentáře
    Mansour BahramíMansour Bahramí 
     

Mansour Bahrami poprvé poznal tenis jako podavač míčků, ale ke hře se dostal až později. Bez vhodného vybavení se učil údery s pánvemi na smažení a podobným vybavením.

Když dostal první skutečnou příležitost, brzy prokázal svůj talent. Na začátku osmdesátých let 20. století se stal daviscupovým reprezentantem, ale když byl po islámské revoluci v Íránu tenis považován za nevhodný kapitalistický sport, rozhodl se nakonec k odchodu do Francie.

Vzhledem k již poměrně vysokému věku se už neprosadil ve dvouhře, ale dosahoval úspěchů ve čtyřhře. S Éricem Winogradským postoupil až do finále French Open v roce 1989. Vyhrál dva turnaje ATP, v Ženevě v roce 1988 s Tomášem Šmídem a v Toulouse v roce 1989 s Winogradským.

Ve dvouhře trpěl i kvůli své nepřekonatelné touze bavit diváky, kterou ve čtyřhře omezoval pocit odpovědnosti za partnera. Ve světovém žebříčku se vyšplhal nejvýše na 192. místo.

V roce 1993, kdy vznikl seriál seniorských turnajů ATP (nad 35 let), byl okamžitě zván jako vynikající bavič a hrál úspěšně zápasy s legendami jako byli Jimmy Connors, Björn Borg nebo John McEnroe. Ve čtyřhře hrává s Henrim Lecontem.

V repertoáru má různé triky pro pobavení diváků, jako údery mezi nohama, stopbal, který se zásluhou maximální spodní rotace odráží zpět přes síť, podání pod rukou apod.

A takto se v roce 1988 prezentoval na antukovém turnaji v Hamburku, kde coby hráč třetí světové stovky prošel kvalifikací a ve 1. kole vyzval tehdejší světovou šestku Borise Beckera. Třiatřicetiletý Íránec sice nepřekvapil a prohrál 3-6 3-6, sympatie diváků si ale rozhodně získal. I proto, že Becker chvílemi přistoupil na jeho hru.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, wikipedia.org
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (3)
08.04.2020 08:37Od: Krisboy
Ten zápas jsem viděl celej. Jako jedinej "vážnej" zápas Bahrámího. Jinak ho znám jenom z pozdějších exhibicí. Každopádně Boris se tenkrát nadřel jako kůň :)
[ Reagovat ]
08.04.2020 13:35Od: ttopi
Zaujalo mě, jak si Bahrami drží v ruce ještě jeden míček. Neumím si to dnes představit :D
[ Reagovat ]
08.04.2020 15:31Od: Krisboy
Tak v osmdesátých letech to bylo ještě celkem běžné. Návratilová to dělala taky. Mě by to taky vadilo, i když hraju BH jednoruč.
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist