Vitas Gerulaitis: Disco-Vitas

  • Vešel do hotelu United Nations Plazza, který je kousek od newyorské Madison Square Garden, položil tašku s kupou raket vedle plyšového ušáku a začal přijímat gratulace. Zítra hraje finále Turnaje mistrů 1982 proti Lendlovi, v té chvíli si už ani nechce připomínat, že postoupil až jako první náhradník. Borg toužil po přestávce a do New Yorku už nepřijel.
    24. 11. 2008, 07:01 | Legendy tenisu |  0 komentářů
    Vitas GerulaitisVitas Gerulaitis 
     

 

Vitas Gerulaitis
USA, 1954 - 1994
vítěz Australian Open 1978
člen vítězného týmu Davisova poháru 1978, 1979

"Tím, že mě nechal hrát, mi konečně i on dal šanci vyhrát nějaké peníze, víte, nikdy jsem s Borgem nevyhrál," prohlásil po zahájení turnaje Vitas Gerulaitis a každý si myslel, e moc daleko nepostoupí. Vždyť v Madison Square Garden nastupovali Connors, McEnroe, Vilas, Clerc, byl tu i Tanner a Teltscher, který se začal prosazovat. Teď už o tom nehodlá přemýšlet. Postoupil do finále a na místo náhradníka se podle jeho mínění mělo navždy zapomenout.

 

"Pane Gerulaitisi, čekám tu na vás už hodinu." Novinář se postavil a nepustil ho ke slovu. Tenista ale rychle popadl kabelu, rakety a pospíchal k výtahům.

"Nezlobte se, teď na vás nemám čas. Musím si odpočinout."
"Ale vždyť se o vás říká, že jste jediný hráč, který nemusí spát."
Gerulaitis se zastavil. "Vy si to myslíte taky?" Udělal pár kroků. "Tak co, myslíte si to taky?"
"Jen dvacet minut."
"Znám ty dvacetiminutové rozhovory. A nezlobte se, zítra hraju nejdůležitější zápas svého života. Víte, co to je, dostat se do finále Masters?"
"Proto chci s vámi mluvit."
"Že jsem se tam dostal jako náhradník, slyším to ze všech stran."
"Však je to taky pravda."
"Pane, už to nemíním poslouchat. Porazit Borga v pětasedmdesátém v semifinále Wimbledonu, byl bych možná právě v tom zápase získal proti němu potřebné sebevědomí. Prohrál jsem v pátém setu 6:7, ale klidně to mohlo být opačně!"
"Tak co, dáte mi dvacet minut?"

Gerulaitis nastupoval do výtahu, ale ještě stihl křiknout: "Za čtvrt hodiny jeďte do jedenáctého patra, je tam tréninkový kurt, tam mě najdete."

Supremový povrch v jedenáctém patře byl trochu pomalejší než ten v hale, a tak na něm moc hráčů netrénovalo. Gerulaitis přišel bez raket. "Ne, už nebudu hrát, Fred mi to nedoporučil." Australan Fred Stolle je Gerulaitisovým trenérem, sblížili se, když spolu kdysi hráli ligu měst za New York.
"Takže na mě máte čas?"
"Jenže na vás nemám ani v nejmenším náladu. Ale víte co? Vyndejte z magnetofonu pásek a po finále si pro něj přijďte. Nechám vám ho v recepci."

Strčil kazetu do kapsy plátěného saka a odcházel krokem manekýna. V minulém roce ho v Paříži vyhodnotili jako nejlépe oblékaného muže, dostal velké plátno s vymalovaným symbolem té soutěže - pánskými ponožkami. "Ti pánové z poroty asi budou chtít zadarmo lístky na Roland Garros," prohlásil tehdy Gerulaitis, když se v džínách loudal pro cenu. … Následující stránka »

 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
Zatím nebyly přidány žádné komentáře.
 
 
 
TOPlist