Djokovič v prvním kole US Open nečelil jedinému brejkbolu, Federer na úvod ztratil set

26. 8. 2019, 22:15
Aktuality 49
US OPEN - Největší favorit letošního US Open Novak Djokovič vykročil za obhajobou loňského triumfu úspěšně. Vítěz čtyř z pěti posledních grandslamů si v prvním kole bez ztráty setu poradil s Robertem Carballésem, kterému nenabídl jediný brejkbol. Mnohem více práce měl se svým úvodním soupeřem Roger Federer. Pětinásobný šampion musel do čtyř sad s indickým kvalifikantem a až 190. hráčem světa Sumitem Nagalem.
Novak Djokovič (© AFP)

Novak Djokovič vyhrál čtyři z pěti posledních grandslamů a ve Flushing Meadows je letos naprosto zaslouženě největším favoritem. Majitel 16 grandslamových trofejí vykročil za obhajobou loňského triumfu hladkým vítězstvím 6-4 6-1 6-4 nad španělským antukovým specialistou Robertem Carballésem a připsal si jubilejní 70. newyorskou výhru.

Djokovič dnes dominoval hlavně díky servisu, soupeřovi nenabídl jediný brejkbol a sám si vypracoval 11 brejkbolových příležitostí, přičemž čtyři z nich proměnil. Problémy měl pouze v úvodní sadě, když promarnil pět šancí na brejk a o zisku setu rozhodl až v desáté hře. V dalším průběhu zápasu už měl navrch.

Djokovič tak i počtrnácté zvládl první kolo newyorského grandslamu. Ve Flushing Meadows byl od roku 2007 vždy minimálně v semifinále, celkem osmkrát si zahrál finále a třikrát přebíral trofej pro vítěze (2011, 2015 a 2018). Dalším soupeřem světové jedničky bude Juan Ignacio Lóndero, který zaskočil domácí naději Sama Querreyho.

Roger Federer se po wimbledonském finále, v němž nevyužil mečboly proti Djokovičovi, poprvé představil na generálce v Cincinnati, kde skončil už v osmifinále na raketě Andreje Rubljova.

A ani na letošním US Open zatím nepůsobí přesvědčivě. Pětinásobný šampion totiž potřeboval proti kvalifikantovi a až 190. hráči světa Sumitovi Nagalovi z Indie čtyři sety a zvítězil až po dvouapůlhodinovém boji 4-6 6-1 6-2 6-4. I při své 19. účasti ve Flushing Meadows tak přešel přes úvodního soupeře.

Federer v úvodní sadě vedl 2-0, ale poté začal kupit nevynucené chyby a o set překvapivě přišel. V následujícím průběhu zápasu se ovšem výrazně zlepšil a už měl utkání pod kontrolou. Přesto se svým dnešním výkonem nejspíše nebude spokojený, proti indickému outsiderovi zaznamenal sedm dvojchyb a třikrát přišel o servis.

Ve druhém kole čeká světovou trojku Damir Džumhur. S bosenským hráčem se i potřetí střetne na grandslamu, předchozí dva souboje suverénně vyhrál.

Vstup do turnaje suverénně zvládl Daniil Medveděv, který senzačně ovládl Masters v Cincinnati a byl nejlepším hráčem letošních generálek v rámci US Open Series. Ruský talent za necelou hodinu a půl smetl 6-4 6-1 6-2 Prajneše Gunneswarana.

Prvním postupujícím do druhého kola letošního US Open se stal Kei Nišikori. Finalistovi ročníku 2014 a světové sedmičce za stavu 1-6 1-4 vzdal kvalifikant Marco Trungelliti.

Domácí naděje Reilly Opelka při svém debutu v hlavní soutěži US Open po setech 6-3 6-4 6-7(6) 6-3 zaskočil nasazenou jedenáctku Fabia Fogniniho. Ve středu bude 21letý Američan bojovat o vyrovnání svého grandslamového maxima.