Vyzkoušejte nový TenisPortal – moderní, přehledný a optimalizovaný i pro mobily
Vyzkoušet

Hřebec po triumfu Vondroušové: Může přijít krizička, ale věřím, že to nebyl poslední grandslamový titul

  • Když před čtyřmi lety Markéta Vondroušová prohrála finále grandslamového Roland Garros, uklidňoval trenér Jiří Hřebec její maminku slovy, že nejlepší roky české tenistky teprve přijdou. Nyní na předpověď dlouholetého kouče a mentora Vondroušové došlo. Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Sokolova porazila ve finále Wimbledonu Tunisanku Ons Jabeurovou dvakrát 6:4 a završila nečekané tažení na travnatém grandslamu životním triumfem. Novinářům Hřebec také řekl, že tímto úspěchem nemusí sokolovská rodačka končit.
    16. 7., 11:55 | Rozhovory |  1 komentář
    Jiří Hřebec (© Profimedia)Jiří Hřebec (© Profimedia) 
     
  • Profil hráče

"Já od ní čekám to největší," uvedl Hřebec. "Myslím si, že v desítce už dávno měla být, ale nemůžu jí to říkat. Ona nechce být pod tlakem a chce hrát tenis pro radost. Je ctižádostivá, ale tlak okolí jí vadí. To se stalo i před čtyřmi lety po Paříži. Všichni říkali, že může vyhrát tohle, tamto, a nic se nedělo. Tenhle zážitek ale zpracuje daleko líp a strašně jí to pomůže v sebevědomí. Všude bude vystupovat jako wimbledonská vítězka," doplnil a žertoval, že mu toto oslovení pořád jde špatně z pusy.

Dvaasedmdesátiletý rodák z Teplic chválil Vondroušovou, jak se s finálovým duelem na centrkurtu popasovala. Přestože jejím dosavadním maximem bylo ve Wimbledonu předloňské 2. kolo, nyní stala se po Petře Kvitové a Janě Novotné další českou šampionkou.

"Nechápu to. Ještě mi to nedošlo. Jak hrála na konci zápasu! Klidně šla do dlouhých výměn, nebyla nervózní. To já bych si ani nenadhodil. V tomhle se strašně změnila, vyspěla," ocenil Hřebec. Hráččina proměna na travnatém povrchu ho ale nezaskočila. "Byli jsme přesvědčení, že na ní může hrát dobře, ale v první řadě o tom musí být přesvědčená ona sama. Od prvních kol si však našla systém, jak hrát," řekl bývalý úspěšný hráč.

Vzpomínal také, jak po prohraném finále Roland Garros před čtyřmi lety uklidňoval maminku Vondroušové. "Říkal jsem jí: ´Jindřiško, klídek, její roky teprve přijdou´. A ona na to: ´Jen aby to někdy bylo!´," usmíval se nyní Hřebec. "Já o tom byl přesvědčený, že ještě neřekla poslední slovo. Strašně vyspěla a vede zápasy jinak. Nasadí svou masku ledové královny jako Plíšková a jede jako stroj. Nenechá se ničím rozhodit. To na ní fakt obdivuju. Tohle musíte mít v sobě," líčil Hřebec.

Pochválil i hráččin vztah s trenérem Janem Hernychem, s nimiž se před třemi lety rozešli, ale od letošního května zase spolupráci obnovili. "Sedli si a všechno si vyříkali jako kamarádi. On řekl, co ho štvalo na ní, ona zase, co ji na něm. Už to jelo a teď s tím můžou pracovat. Vyvarují se dřívějších chyb. Říkám jim: Vám to teď musí neskutečně šlapat. Herňa je kliďas, tenis hraje dobře, může s ní hitovat a není co řešit. S Honzou jsem deset let spolupracoval, zná moje tréninky, a k tomu dává svoje nápady. To Maky může jen pomoct," uvedl Hřebec.

Pobavila ho také sázka, kterou Vondroušová s Hernychem měli, že se kouč bude muset nechat po grandslamovém vítězství své svěřenkyně potetovat. "Až přijede domů ke své Míše (manželce) a na prsou bude mít vytetovaný Maky forever, tak to budu řvát. Říkal mi: Míša je dobrá, ta to pochopí. Ale nejdřív s ní musím promluvit," prozradil Hřebec.

 

Po triumfu může přijít krizička

První grandslamový titul a průnik do první desítky žebříčku WTA může být pro Vondroušovou zlomem. "Teď si musí dát majzla na poprask a tlak, jako přišel tenkrát po Paříži. Tehdy taky koukala a říkala: ´Proč se ty holky proti mně tak snaží?´ Prohrála takhle dost zápasů. Může se stát, že po takových úspěších přijde krizička, ale myslím, že ona s tím už pracuje úplně jinak než dřív. Je úplně někde jinde. Už je to ženská, v Paříži to bylo dítě vyplašené jak zajíc. Všichni se na ni nahrnuli, chtěli tohle a tamto. Teď už ví, o co jde," doplnil.

Podle Hřebce může v budoucnu dokázat další velké věci. "Plíšková byla jeden čas první na světě, protože měla vysoký průměr výkonů. To má Maky už v podstatě taky a myslím, že ho ještě zvýší. Podle mě neřekla poslední slovo, ještě nějaký grandslam přidá," řekl.

Jedním dechem ale upozorňuje na to, že se musí také spousta věcí sejít. Stejně jako letos ve Wimbledonu. "Nechci to snižovat, ale v semifinále by se jí se Šwiatekovou hrálo daleko hůř než se Svitolinovou. Ve finále by to se Sabalenkovou bylo bum-bum a nedostala by se vůbec do rytmu. S Jabeurovou to byl příjemnější zápas. Když se to tak pospojuje, může vzniknout takový úspěch, což se nestane vždycky. Ale že je Maky dobrá tenistka a má na velké věci, to je bez debat," dodal Hřebec.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (1)
16.07.2023 20:59Od: IngStavinoha byla to tehdá velká sláva
když v semi DC 1973 v Austrálii Jirka Hřebec rozebral Newcomba - a dneska se podílí na úspěchu dámy, která už jeho výsledky překonala a je už skoro malou legendou

byť los byl samo tentokrát hodně nakloněn, to vidí Jirka velice reálně...
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist