Vyzkoušejte nový TenisPortal – moderní, přehledný a optimalizovaný i pro mobily
Vyzkoušet

Klub ze Štvanice má 130 let a už i tři vítěze Wimbledonu. Je to dárek k výročí, ví Šavrda

  • Tradici má tenisový klub I. ČLTK obrovskou. Je druhým nejstarším v republice a vzešli z něj už tři vítězové Wimbledonu ve dvouhrách. Oáza v centru Prahy na jednom z ostrovů Vltavy láká pravidelně na kávu i legendárního Jana Kodeše (77). V sobotu ale dorazí i další osobnosti, které tvořily historii českého tenisu. Štvanický klub slaví 130 let od svého založení.
    22. 7., 17:20 | Rozhovory |  54 komentářů
    M. Vondroušová a V. Šavrda (© Profimedia)M. Vondroušová a V. Šavrda (© Profimedia) 
     
  • Profil hráče

V poválečném období byl jednou z hvězd světového tenisu Jaroslav Drobný, který dvakrát vyhrál French Open a jednou i travnatou slavnost v Londýně, i když to už bylo po emigraci pod vlajkou Egypta. O další dvě dekády později zářil právě Kodeš a před pár dny získala nejslavnější tenisovou trofej také Markéta Vondroušová. Ti všichni prošli kurty na Štvanici a zázemí měli v klubu I. ČLTK. Nejsou to ale jen oni, s klubem spojili svou kariéru také Kodešova sestra, vítězka 17 světových turnajů Vlasta Vopičková, nebo daviscupoví reprezentanti Jiří Hřebec, Pavel Korda či Milan Šrejber.

V poslední době se kometou stává Karolína Muchová, která byla velmi blízko triumfu na Roland Garros. Zatím ukrytá v juniorce je finalistka dívčí dvouhry Wimbledonu Nikola Bartůňková. "Tohle nikdo nečekal, tolik úspěchů v jednom roce od našich hráček. Vlastně ani nevím, co na to říct. Je to dárek k výročí, chystáme oslavy 130 let založení klubu a myslím, že je to i odměna za to, co děláme," říkal sportovní manažer klubu Vladislav Šavrda, když vítal na Štvanici čerstvou šampionku Markétu Vondroušovou.

Vnímáte, že ty úspěšné hráčky, které prochází vaším klubem, mají podobné tenisové vlastnosti?

"Já myslím, že holky jsou mezi sebou vztahově báječné. A taky jsou pokorné. Markéta teď přišla za dětmi z tenisového kempu, a ukázala trofej, fotila se s nimi. To není o penězích a o tom, jestli hráčky něco vydělají. Nás těší, že jsou tu živé příklady i záruka, že bude kontinuita a bude dál z čeho vybírat. A pokud mluvíme o Markétě s Karolínou, ony se opravdu uznávají, mají prima vztah, což u ženských nebývá tak obvyklé."

Jsou si v přípravě na sezonu podobné?

"Každá je asi trochu jiná, každá má svůj tým, svoje rituály. Každá svůj způsob přípravy. Někomu vyhovuje náročnější a častější příprava, někdo si zase myslí, že není dobré trénovat až tak hodně. Ale řekl bych, že to je u obou nastavené tak, jak potřebují. Mají okolo sebe zkušené týmy."

Děti si na tenisové Štvanici prohlíží wimbledonskou trofej

Jakým způsobem se vlastně na 1. ČLTK trénuje?

"Hráčky, které tu dnes máme, preferují spíš trénování s trenéry. Já mám názor trochu jiný, myslím, že by mohly hrát daleko víc sparingů mezi sebou. Ale je fakt, že sparingy holky mají třeba s nějakými juniory, takže také hrají o body. Ty trenérské strategie jsou různé, sleduji to a respektuji. Máme svůj trenérský tým, ale externě se u nás střídali i velcí trenéři, kteří jezdí světový okruh, jako třeba David Kotyza, který připravoval Káju Muchovou."

Takže je to tak, že opravdu pro hráčky zkoušíte najít ideální řešení a doporučujete, kdo se bude připravovat s kým?

"Určitě ano, i to je naše poslání. Řešíme to společně s naším sportovním ředitelem Petrem Vaníčkem, který má spoustu zkušeností, vždyť byl u Martiny Hingisové, s Martinem Dammem nebo Andreou Hlaváčkovou. Takže se o strategii bavíme, ale to se týká většinou mládeže."

Z čeho vaši trenéři čerpají? Necháváte se inspirovat, nebo razíte svou cestu?

"Já sám už nejezdím po světě, nevidím třeba jak trénuje Alcaraz s Juanem Carlosem Ferrerem. Ale to je právě úkol našich trenérů, aby se vzdělávali. I proto byl nyní Petr Vaníček ve Wimbledonu. Trendy je potřeba sledovat, abychom si mohli říct, že někde něco funguje, anebo že tohle my děláme líp."

Karolína Muchová

Vás už tenisový koučink neláká?

"Ale naopak, já mám stejně nejraději tenis naživo. Chodím se koukat na kurty, na tréninky a když jsou trenéři přístupní k diskusi, tak s nimi rád mluvím. Často se díváme na video, spoustu věcí analyzujeme. A až se mi nebude chtít sedět v kanceláři nebo doma v křesle, tak vím, že sem stejně rád půjdu bez jakéhokoliv nároku na odměnu."

Váš klub před lety postavil vedle antuky i betonový kurt. Neuvažujete i o trávě, když od vás vzešli wimbledonští vítězové?

"Myslím, že bychom na to bohužel neměli kapacity na údržbu. Aby kurt držel potřebnou úroveň, kterou tráva potřebuje, stojí to spoustu úsilí. Trávu občas zkoušel udělat nějaký soukromý podnikatel, který na to měl peníze, ale stejně se to strašně těžko udržovalo. Dokud bude fungovat Nymburk, tak to na tak krátké období stačí. Je to blízko a Markéta i Kája Muchová si to se svými trenéry pochvalovaly."

V sobotu vás čekají oslavy 130 let založení. Jaké budou a kdo všechno přijede?

"Věřím, že to bude pěkné, budeme mít i stage s moderátorem a pozvali jsme i nejen bývalé hráče, kteří byli součástí našich týmů, jako jsou Daniel Vacek, David Rikl, Iveta Benešová nebo Ivo Minář, ale i tu generaci okolo paní Vlasty Vopičkové a Honzy Kodeše. Tak si to snad užijeme a pak zase sejdeme za 10 let."

Areál tenisové Štvanice, sídla klubu I. ČLTK

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (54)
25.07.2023 18:28Od: Krisboy
Nóóó....zřejmě slušnej oddíl, no!

smile
[ Reagovat ]
23.07.2023 14:35Od: Mony
Škoda, že nezazněla otázka, kdo ty trenéry platí? Jestli sponzoři, hráči samotní, nebo z vysokých klubových příspěvků nebo jsou hráči pod smlouvou a strhavaji se procenta později z prize money...
[ Reagovat ]
23.07.2023 15:32Od: Patapuff
Vetsinou ta poslední varianta, sám hráč resp. jeho rodič to platí, jen pokud je nadstardandně vydělávající a může si to dovolit. Standardně vydělávající rodič na to nemá, může si na to třeba půjčit, ale to je dost riskantní.
[ Reagovat ]
22.07.2023 20:55Od: bIbec
Ještě Kája by mohla nějaký přihodit.

A Maky taky alespoň jeden nebo dva.
[ Reagovat ]
22.07.2023 20:16Od: IngStavinoha zas už něco !!!!! ;-)
https://www.extra.cz/exkluzivne-petra-kvitova-se-tajne-vdala-jejim-vyvolenym-se-stal-trener-jiri-vanek-b9277?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
[ Reagovat ]
22.07.2023 20:54Od: bIbec
Gratulace paní Vaňkové!smile
[ Reagovat ]
22.07.2023 21:24Od: jirkaS
smilesmilesmile
[ Reagovat ]
22.07.2023 22:34Od: IngStavinoha
jinak svět je malej - a čecháčkovský brčálník tuplem ;-)

https://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/412948/exmanzelka-trenera-a-partnera-kvitove-laska-s-agentem.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kochta

https://www.youtube.com/watch?v=rovmtGGHZBk

https://www.youtube.com/watch?v=7ksby9PpyBk

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Klap%C3%A1%C4%8D

https://www.super.cz/1214464-ester-ledecka-si-leto-umi-uzit-v-bikinach-se-objimala-se-svym-vanocnim-dareckem.html
[ Reagovat ]
22.07.2023 23:14Od: paddy Re: a Rosolová řeší v Bruntále dopravní přestupky
smile
https://zena.aktualne.cz/celebrity/michaela-ochotska-byvala-hvezdou-novy-ted-resi-v-bruntale-do/r~c9160d4426c711eeba5b0cc47ab5f122
[ Reagovat ]
22.07.2023 19:57Od: IngStavinoha minimálně zdálky
vypadají ty kurty pořád hodně dobře - jsem opravdu zvědav, jestli by něco podobného na počest nynějších úspěchů dokázal pro tenisty postavit současný režim smile
[ Reagovat ]
22.07.2023 23:01Od: Fandina
Za současného režimu naše města a obce kvetou a rozvíjejí se. Za minulého chátraly a topily se v šedi. To vidí každý člověk, který sem po letech přijde.
[ Reagovat ]
23.07.2023 00:08Od: IngStavinoha
neoliberální holátka by Tě hned radostně osočila z "whataboutismu", což je teď mezi nimi strašlivě oblíbený antiargument... já tenhle amerikanismus vyloženě nesnáším, a tak Ti docela normálně řeknu, že řeč je o štvanických kurtech a tribunách z 80. let, tak abys to prosím trochu zohlednila. ;-)
[ Reagovat ]
23.07.2023 09:04Od: Patapuff
Tribuna na štvanickém centrkurtu je většinou členů klubu označována za vřed, megalomanský socialistický projekt, zbytečné monstrum, které není využité, kdy za proinvestovaný peníz se mohlo postavit něco rozumnějšího.
[ Reagovat ]
23.07.2023 19:36Od: IngStavinoha Re: ani toto nelze automaticky hodnotit pohledem současné doby
v té době chodilo na sport mnohem víc diváků než dnes - zdaleka nejen díky výrazně přijatelnější ceně lístků - dneska jsme to slavně dotáhli až do fáze, kdy se s velkou pompou plánuje fotbalová "aréna" s kapacitou 5.000 míst, samozřejmě každé sedadlo luxusně vypolstrované a s wifi, aby diváci i zde měli stejně široké možnosti rozptýlení jako doma u bedny a posléze na krchově ;-)))
[ Reagovat ]
23.07.2023 20:21Od: Patapuff
I v" té době, kdy chodilo na sport mnohem víc diváků než dnes" to bylo plné pouze jednou (FedCup 1986, Martina Navrátilová, USA)
[ Reagovat ]
23.07.2023 20:45Od: IngStavinoha
však za tři roky nato byl už převrat - a využití areálu pak už plně odpovídalo novým společenským poměrům, tedy od deseti k pěti
[ Reagovat ]
23.07.2023 21:14Od: Patapuff
Jj, po roce 89 šlo všechno od desíti k pětismile
[ Reagovat ]
23.07.2023 21:23Od: IngStavinoha
a po roce 2020 od pěti limitně k nule ;-)
[ Reagovat ]
23.07.2023 09:43Od: Patapuff
Ještě k tenisovému budovatelství komunistického režimu: v padesátých letech komunisti rozorávali tenisové kurty, neboť z jejich pohledu se jednalo o buržoazní sport nevhodný pro člověka nového typu, a tenisu u nás hrozil zánik, tak jak se to stalo kupř. v NDR. Jen velká obliba a tradice ho zachránily. Rudý nok - tenisový budovatel, větší ko*otinu nelze napsat.
[ Reagovat ]
23.07.2023 19:40Od: IngStavinoha
50. léta jsou extrém - a zobecňovat s jejich pomocí socialismus jako takový je dnes výsadou noků petropavlovských, kteří by nejraději "legitimně" zfalšovali i volby
[ Reagovat ]
23.07.2023 20:27Od: Patapuff
Komouš v 50-tých letech, komouš v 80-tých let, komouš jako komouš. Komunismus, fašismus, islamismus, vše jedno jest, prostě extrémní ko*otismus.
[ Reagovat ]
23.07.2023 20:47Od: IngStavinoha
tak tohle je pouze tvoje černo-bílá vizitka - pro psy a ideologické extrémisty
[ Reagovat ]
23.07.2023 21:11Od: Patapuff
Tohle asi nebude jenom můj názor.
[ Reagovat ]
23.07.2023 21:22Od: IngStavinoha
tak jistěže podobně zmasírovaných jedinců je dneska habakúk ;-)

jak začnou s rovnítky a rovnicemi žonglovat převážně humanitní intelektuálové, mělo by se jejich okolí mít vždy na pozoru ;-)
[ Reagovat ]
23.07.2023 22:30Od: Fandina
Mně se líbí, jak vždycky když tě někdo zmačne ke zdi, napíšeš že je zmasírovaný médii nebo mainstreamem. Je to úsměvné, jak si trapný.
[ Reagovat ]
24.07.2023 01:59Od: IngStavinoha
bohužel to tak je - že to nevidíš, je otázka tvé vlastní mediální slepoty - a s trapností při tom můžeš virtuálně mávat jak chceš
[ Reagovat ]
24.07.2023 08:51Od: Patapuff
To, že si myslím, že teď je to lepší než za komoušů, je způsobeno mediální masáží? A nemůžu třeba ten názor mít proto, že mám možnost srovnání, že v té absurdní době jsem žil a můžu srovnávat, jak se mi žilo tenkrát a jak se mi žije teď, bez ohledu na to, co se kde píše? Co myslíš, že je správně?
[ Reagovat ]
24.07.2023 10:57Od: Fandina
Životní úroveň po pádu komunistů šla nahoru. Což hlupák a troll jako jsi ty nevidí.
[ Reagovat ]
24.07.2023 12:09Od: Patapuff
Ale u něj asi životní úroveň nešla nahoru, to bude ten problém. Ta doba přála lemplům, kteří se v práci nijak nenadřeli, pracovní dobu proleželi nebo proseděli v hospodě a měli se zhruba stejně dobře jako ti, co makali. A s přechodem na tržní hospodářství se tohle změnilo. Změnilo se to v jejich neprospěch.
[ Reagovat ]
24.07.2023 15:42Od: IngStavinoha
už jsem ti napsal vedle pod Věru, že jsi patrně celoživotním zajatcem tupě konzumního vnímání světa - a to se pak dotyčný samozřejmě těžko orientuje v čemkoliv, co leží jen trochu mimo tento úzký osobní koridor smile
[ Reagovat ]
24.07.2023 16:28Od: Fandina
Urážet ti jde, v tom ses Fulneku nezměnil. Když ti někdo napíše něco, co se ti nelíbí, tak okamžitě začneš s urážkou. Jsi ubohý.
[ Reagovat ]
24.07.2023 16:59Od: IngStavinoha
zopakuj mi prosím přesně onu "urážku" - děkuji
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:13Od: IngStavinoha
čekám, paní nadlesní - a doufám, že to bude dřív než "bolševický hnus vychcípá" ;-)))
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:18Od: Fandina
Urážka je celý tvůj příspěvek, místo diskuse o životní úrovni napíšeš, že ten druhý je zmasírovaný a nemá vlastní rozum, je to jedno jak to napíšeš, výsledek je stejný a další urážka nejsem nadlesní.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:27Od: Fandina
Už jsem ti to mockrát napsala Fulneku, buď jsi hloupý nebo troll. A já jsem hloupá, že na tebe opakovaně reaguji.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:35Od: IngStavinoha
rozhodně si cením toho, že nepatříš mezi onen rádoby fajnový póvl, který zná jen ignoraci, případně "soudružská" doporučení na ban ;-)
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:33Od: Fandina
A ještě naposledy, podívej se na obrázek výše. Komouši postavili tribunu a nynější společnost zázemí pro tenisty, fitko, bazen, šatny atd., tedy to, co je kromě kurtů k tenisu potřeba.
[ Reagovat ]
24.07.2023 16:46Od: Patapuff
"Zmasírovaný médii, hlásná trouba mainstreamu (to si mi psal pod nickem Fulneksmile), celoživotní zajatec tupě konzumního vnímání světa", tyhle fráze opisuješ z nějakého komoušského zpravodaje? Lidi, co se v téhle době mají dobře, nemůžou za to, že ty se máš špatněsmile Lemplové to holt maj teď těžký.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:04Od: IngStavinoha
nechápeš nic, ale to mě nijak nepřekvapuje

stejně jako to, že jedinci tvého ražení nejsou dnes ani sto pochopit gradující omezování vlastní svobody - vám konzumním ovcím holt stačí jen to "bio" žrádlo a "bezpečně" vykolíkovaná eusa ohrada smile
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:19Od: Fandina
Divím se, že ses s banem Fulnek nepoučil. Opět místo diskuse druhého nepřímo urážíš.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:21Od: Ianny
Ty to máš v tý palici fakt dokonale pomotaný. V ohradě obklopené ostnatými dráty jsme žili v době, kdy nad námi měli moc ti, které tady tak velebíš. Teď jsme volní a svobodní, takže si klidně táhni do toho tebou velebeného Russka a přestaň sem kydat ty tvoje zvratky. To je asi tak to jediné, co ti napíšu, protože na šmejdy tvého ražení je nejlépe nereagovat.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:33Od: Patapuff Re: gradující omezování vlastní svobody
Píšeš si tu ty svoje bláboly a nikdo tě neomezuje, nikdo ti to nezakazuje. Pouze se nad tím shovívavě pousmějemesmile Obzvláště když neumíš zdůvodnit svůj názor...což se ti stává poměrně často.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:37Od: Fandina
Že píše svoje bláboly je jedno, ale aby urážel, nazýval druhé stádem ovcí, kterým stačí bio ohrada vykolíkovaná, to by určitě nemělo být. To si myslím, že mezi slušné lidi nepatří.
[ Reagovat ]
24.07.2023 17:57Od: Patapuff
To komouši dělaj, a ty proruský obzvlášť. Oni už jsou prostě takoví...agresivní hovada.
[ Reagovat ]
24.07.2023 20:24Od: frenkie57
No hlavně sem nepatří tenhle typ "diskuzí" Tohle je web o tenise, nikoliv o politice, nebo o tom, jak funguje současný svět apod. Přiznám se, že mě to dost irituje, když vidím u nějakého článku nové diskuzní příspěvky a on to ing. Stavinoha prezentuje svoje vyblitky. smile
[ Reagovat ]
23.07.2023 15:37Od: Fandina
Na tribunách se tenis nehraje. Ten tenis nedělají.
[ Reagovat ]
23.07.2023 19:41Od: IngStavinoha
pořád jste daleko mimo mísu, paní nadlesní
[ Reagovat ]
23.07.2023 22:26Od: Fandina
To spíš ty, protože kromě tribun na Štvanici, na kterých se tenis nehraje, minulý režim dovedl tenistům tak akorát házet klacky pod nohy. Těm nejlepším našim i celosvětově, Lendlovi a Navrátilové dokázal tak akorát sebrat občanství.
[ Reagovat ]
24.07.2023 02:02Od: IngStavinoha
šli dobrovolně tam, kam je prachy táhly - a všechno ostatní bylo víceméně podružné smile
[ Reagovat ]
24.07.2023 10:53Od: Fandina
Ano, šli tam, kde se lépe žije. Proti jim komunisti zrušili občanství a lidem nedovolovali, aby na západ cestovali, aby tam nezůstali a aby se jim nemohlo lépe žít. Ubohé.
[ Reagovat ]
24.07.2023 10:59Od: Fandina
Sebrali občanství a veškerý majetek. A přijet sem by znamenalo jít do vězení. Ubohé.
[ Reagovat ]
24.07.2023 10:59Od: Fandina
A to nepletí jen o známých osobnostech. To platí obecně, moji příbuzní i známí to zažili.
[ Reagovat ]
22.07.2023 18:27Od: Fandina
V roce 130 výročí jsou to od holek dárky, to je fakt. Wimbledonský titul, finále na French Open a juniorské wimbledonské finále. To je fakt. To se to pěkně sešlo. Pěkné výročí. smilesmile
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist