Kolář v grandslamové premiéře porazil Pouillea. Lehečka a Veselý přes první kolo neprošli

24. 5. 2022, 16:58
Aktuality 11
FRENCH OPEN - Zdeněk Kolář na French Open slaví po úspěšně absolvované kvalifikaci vítězný debut v hlavní soutěži grandslamového turnaje. Na pařížské antuce si připsal skalp domácí bývalé světové desítku Lucase Pouillea a přiblížil se premiérovému posunu do Top 100. Další dva Češi skončili, Jiří Lehečka ve svém prvním zápase na pařížské antuce podlehl ve čtyřech setech Davidu Goffinovi a Jiří Veselý neudržel vedení proti Stevu Johnsonovi.
Zdeněk Kolář

Zdeněk Kolář minulý týden v Paříži prošel na 17. pokus grandslamovou kvalifikací a dnes si odbyl vítězný debut v hlavní soutěži. Do French Open vstoupil vítězstvím 6-3 4-6 7-5 6-4 nad domácím Lucasem Pouillem.
Proti bývalému desátému hráči světa Pouilleovi, letos startujícímu díky divoké kartě, předvedl bojovný výkon. 25letý Čech odvrátil ve třetím setu za stavu 4-5 a 0-40 tři setboly a sadu rozhodl ve svůj prospěch. Ve čtvrtém setu v chladném večeru neudržel brejk z první hry, ale koncovku zvládl.

"Radost je obrovská, je to úžasný pocit a nesmírně cenná výhra pro mě. Byl to velice těžký zápas, on hrál výborně a ne nadarmo byl desátý na světě. Lucase hnali dopředu fanoušci, byli velice hlasití a i z tohoto důvodu to bylo velice náročné," řekl Kolář.

"Spoléhal jsem na svoji hru: hrát aktivně a agresivně, ale těžit i z dobré obrany, a to jsem splnil," dodal rodák z Bystřice nad Pernštejnem. Ve světovém žebříčku si zajistil premiérový posun do Top 130 a další výhra mu teoreticky může dát jistotu místa v elitní stovce.

Ve druhém kole si zahraje poprvé proti hráči Top 30. Vyzve světovou čtyřku a loňského finalistu Řeka Stefanose Tsitsipase, s členy Top 100 má bilanci 0-2 a zatím neuhrál ani set.

Tsitsipas až půl hodiny po půlnoci zdolal 5-7 4-6 6-2 6-3 6-2 italského mladíka Lorenza Musettiho a teprve potřetí v kariéře otočil zápas z 0-2 na sety. Sám loni ve finále vedení 2-0 na sety neudržel proti Novaku Djokovičovi, stejně jako Musetti v osmifinále.

Jiří Lehečka v hlavní soutěži grandslamů debutoval v lednu na Australian Open a prohrál ve čtyřech setech s Grigorem Dimitrovem. Na první výhru na největších podnicích nedosáhl ani na French Open, kde dnes při svém debutu podlehl 4-6 6-4 4-6 4-6 Davidovi Goffinovi.

Vstup do utkání s favorizovaným Belgičanem se mu vůbec nepovedl a rychle prohrával 0-4. Od té doby byl ale bývalé světové sedmičce rovnocenným soupeřem.

Dvacetiletý český talent, který v únoru zazářil postupem do semifinále v Rotterdamu a zajistil si pozici v elitní stovce žebříčku, sice odvrátil devět brejkbolů, ale o servis přišel celkem sedmkrát a po necelých třech hodinách z turnaje vypadl.

"Na začátku jsem trošku špatně nastavil taktiku a snažil se hrát přes výměny, což nebylo dobré rozhodnutí. Pak jsem se začal víc tlačit dopředu a využívat svoji rychlou hru. V každém setu nějaká šance byla, ale nemohl jsem se opřít o servis, což byla škoda. Soupeř určitě hratelný byl a musím se z toho poučit. Je to škoda, mrzí mě to dost, ale dny nekončí a makám dál, abych se rok od roku zlepšoval," řekl Lehečka, kterého příští týden čeká challenger v Prostějově.

Jiří Veselý pošesté z deseti startů na French Open skončil v prvním kole. Letos 28letý rodák z Příbrami podlehl 7-6 6-7 3-6 2-6 Američanu Stevu Johnsonovi a utrpěl pátou porážku v řadě.

Veselý se nedokázal prosadit proti tvrdému podání Johnsona, který nastřílel 22 es. Český hráč vyhrál tie-break prvního setu 7-4, ale druhý stejným poměrem ztratil. Ve třetí sadě mu utekl začátek a podobné to bylo i ve čtvrtém setu.

V Paříži vypadl v prvním kole podruhé za sebou a na grandslamu potřetí v řadě.