Lendl cepuje mladé Američany, nabídky od hráčů neprozrazuje

  • Z pozice ambasadora dorazil bývalý první tenista světa Ivan Lendl do Prostějova. Podíval se na trénink mladých českých hráčů, ale jeho rady aktuálně pomáhají americkým nadějím, kterým připravuje tréninkové plány a dohlíží na jejich plnění v rámci programu americké tenisové federace USTA.
    2. 6. 2016, 16:58 | Aktuality |  3 komentáře
    Ilustrační fotografie 
     
  • Profil hráče

Šestapadesátiletý osminásobný grandslamový vítěz dostává i nabídky od současných světových tenistů, možná mu přišla i od Tomáše Berdycha, ale nahlas o tom nemluví. "Oslovení je hodně každý rok, ale ať už to je kdokoli, tak já se o tom nebavím. Není třeba vytvářet žádný zbytečný tlak. Proto jsem oslovený tolikrát, protože (hráči) vědí, že to neřeknu ven. Nezveřejňuju, kdo mě osloví," řekl.

Vítěz 94 turnajů trénoval do předloňského jara dva roky britskou hvězdu Andyho Murrayho a pomohl mu vyhrát dva grandslamy a olympijské hry.

Stále je možné, že se na okruh ATP ve svých černých brýlích a s kamennou tváří do hráčské lóže vrátí. Musí ale nastat ideální situace. "Pokud to není ideální, tak to není dobrý dělat, poněvadž to nebude klapat," vysvětlil Lendl a dodal: "Když bude správná situace, že by mě to zaujalo, tak bych to ještě někdy zkusil."

Lendl nechtěl ani komentovat ukončení spolupráce Berdycha s trenérem Danielem Vallverudem. "Je těžké na to odpovědět. Oba dva znám, oba považuju za přátele a nejlepší bude, když tohle vynechám," řekl Lendl. S Vallverduem pracoval v době, kdy vedl Murrayho a s Berdychem se koncem roku 2014 nedohodl na trénování.

Se zaujetím Lendl mluvil o amerických talentech. Má na starosti šest hráčů od 16 do 17 let. "Těžko se dá říct o šestnáctiletém hráči, že z něj něco bude, ale je třeba začínat budovat od mladých," řekl. Ve skupině má i Sebastiana Kordu, syna bývalého druhého hráče Petra Kordy, ale nechtěl ho hodnotit. "Nerad se o tom vyjadřuju, ať už je to syn Petra nebo kdokoli jiný, není třeba na ty kluky vytvářet zbytečný nátlak," řekl Lendl.

Lendl je s mladíky na kurtu jen výjimečně. Především jim sestavuje tréninkové plány a dohlíží, jak se plní. Aktivně přípravu vedou další dva trenéři. "Já je koordinuju a bavíme se o tom, co je nejlepší, kde přidat či ubrat. Snažíme se dělat to nejlepší, i když to úplně nejde, a myslím, že je třeba to dělat s citem," uvažoval Lendl.

Důležitou roli při vývoji tenisty hrají rodiče. Podobně jako v Česku mají i ti američtí někdy přehnaná očekávání a chtějí vychovat šampiona. "Už to, že je přivedli ke sportu, je správný krok, ale čekat hned světového hráče, to je přehnané. Spíš by se měli snažit, aby z toho měli radost, tím se budou víc a víc lepšit a může z nich něco být."

Při aktivním pohybu je Lendl častěji vidět s golfovými holemi než s raketou v ruce. "Protože hrát tenis v mém věku není tak jednoduché a golf je zábava," řekl.

Luboš Zabloudil, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (3)
02.06.2016 19:32Od: a.magerova OT.... :-/
https://www.sport.cz/ostatni/cyklistika/clanek/782264-start-v-riu-ohrozen-sablikova-drela-aby-se-kvalifikovala-ale-casovku-nakonec-mozna-nepojede.html#hp-sez
[ Reagovat ]
02.06.2016 20:28Od: blixa
Jo, klasika od UCI. Jejich pravidlům rozumí jen oni. A když je potřeba, adaptivně si je upraví ze zpětnou platností. Příšerná organizace (blijící smajlík)
[ Reagovat ]
03.06.2016 09:19Od: Krisboy
blijící smajlík = blijík
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist