Preview: Finále Davis Cupu

  • Od pátku do neděle je na programu finále nejprestižnější mužské týmové soutěže. Domácí Francouzi v hale v Lille v čele s Jo-Wilfriedem Tsongou přivítají Belgičany, jejichž sestavu ve francouzské metropoli povede sedmý hráč světa David Goffin.
    23. 11. 2017, 13:50 | Previews |  7 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     

Loňské finále Davis Cupu mezi Argentinou a Chorvatskem je již minulostí. Ani jeden z loňských finalistů letos neprošel prvním kolem Světové skupiny. Letošní souboj o "salátovou mísu" obstarají domácí Francie a hosté z Belgie.

Francouzi nastoupí k finále, v němž budou bojovat o jubilejní 10. trofej (1927 - 1932, 1991, 1996 a 2001), se dvěma nejlepšími singlisty. Domácí favority povede patnáctý hráč světa Jo-Wilfried Tsonga, v týmu je dále světová osmnáctka Lucas Pouille, zkušeného deblistu Nicolase Mahuta na poslední chvíli vystřídal 31. hráč světa Richard Gasquet a posledním členem je deblista Pierre-Hugues Herbert. Poslední tři finálová utkání (2002, 2010 a 2014) "země galského kohouta" prohrála.

Belgičané si finále zahrají potřetí v historii (1904 a 2015) a budou usilovat o premiérový triumf. "O salátovou mísu" naposledy bojovali před dvěma lety, kdy prohráli na domácí půdě s Velkou Británií. Hosté se mohou spolehnout na osvědčené opory. Do Lille dorazí sedmý hráč světa a finalista letošního Turnaje mistrů David Goffin, roli týmové dvojky bude plnit Steve Darcis (76.) a přijedou také Ruben Bemelmans (118.) a Joris de Loore (276.), který den před startem finále nahradil Arthura de Greefa.

Finále Davis Cupu je na programu od 24. do 26. listopadu ve francouzském Lille. Hrát se bude v hale na tvrdém povrchu. Ve vzájemné bilanci vede 4-3 domácí tým, nicméně poslední vzájemný duel spolu obě země sehrály před dlouhými šestnácti lety.

V případě vítězství se Francie v počtu titulů připojí na třetím místě k Velké Británii. Pokud získá triumf Belgie, stane se šestnáctou zemí, která Davisův pohár ovládla.

Domácí výběr v únorovém utkání prvního kola uspěl poměrem 4-1 v Japonsku, v dubnu ve čtvrtfinále stejným skóre na domácí půdě porazil Velkou Británii a v semifinále přehrál právě v Lille, avšak na antuce, 3-1 Srbsko. Belgičané se museli na postup do finále nadřít mnohem více. V prvním kole vyřadili 4-1 domácí Němce. Na domácí půdě poté ve čtvrtfinále uspěli proti Itálii (3-2) a v dramatickém semifinálovém utkání s Austrálií doma v Bruselu otočili stav 1-2.

Letošní finále Davis Cupu zahájí duel mezi Lucasem Pouillem a Davidem Goffinem. Ve druhé páteční dvouhře proti sobě nastoupí Jo-Wilfried Tsonga a Steve Darcis. V neděli by si měli hráči své soupeře prohodit. Do sobotní čtyřhry byli prozatím nominováni zbývající členové jednotlivých výběrů, za Francii tedy Richard Gasquet s Pierrem-Huguesem Herbertem a za hosty Ruben Bemelmans s Jorisem de Loorem.


Jo-Wilfried Tsonga posbíral největší letošní úspěchy právě v hale. První semifinálovou účast si připsal v polovině února v Montpellier a poté triumfoval v Rotterdamu a také v Marseille. Celkově třetí letošní triumf přidal na domácí antuce v Lyonu a posledního se dočkal v hale v Antverpách. Po dalším prvenství sahal ve Vídni, kde prohrál finále s kolegou Pouillem. Na Masters v Paříži ho ve druhém kole vyřadil krajan Benneteau. V hale má letos fantastickou bilanci 20-4. Na grandslamech se dvaatřicetiletému Francouzovi dařilo nejvíce na Australian Open. V australském Melbourne skončil ve čtvrtfinále.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Antverpy,  Lyon,  Marseille,  Rotterdam (vítěz);  Vídeň (finále);  Montpellier (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Antverpy, Marseille, Rotterdam (vítěz); Vídeň (finále); Montpellier (semifinále)
Bilance: 37-14
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance v hale: 20-4
Grandslamy: Australian Open (čtvrtfinále), French Open (1. kolo), Wimbledon (3. kolo), US Open (2. kolo)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 2-0 (kariérní 20-7)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 0-0 (kariérní 6-1)
Poslední halové turnaje: Antverpy (vítěz), Vídeň (finále), Paříž (2. kolo)

Vzájemná bilance proti Belgičanům
1. Goffin (H2H 4-2)
2. Darcis (H2H 1-0)
3. Bemelmans (H2H 1-0)
4. de Loore (H2H 0-0)


Lucas Pouille se dočkal prvního skvělého výsledku v hale, když ve finále v Marseille podlehl krajanovi Tsongovi. Poté ještě přidal semifinále v Dubaji a další úspěchy přišly na antuce. Na Masters v Monte Carlu došel do semifinále a skvělou formu potvrdil na menší akci v Budapešti, kde získal svůj první letošní titul. Další přidal na trávě ve Stuttgartu. Na grandslamech se nejdále probojoval do osmifinále na US Open. Třetí letošní triumf slavil v hale ve Vídni, kde ve finále oplatil porážku Tsongovi. Na posledním podniku Masters v Paříži skončil v osmifinále na raketě pozdějšího šampiona Socka.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Vídeň, Stuttgart,  Budapešť (vítěz);  Marseille (finále);  Monte Carlo, Dubaj (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Vídeň (vítěz); Marseille (finále)
Bilance: 35-21
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance v hale: 9-4
Grandslamy: Australian Open (1. kolo), French Open (3. kolo), Wimbledon (2. kolo), US Open (osmifinále)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 1-1 (kariérní 3-2)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 0-0 (kariérní 0-0)
Poslední halové turnaje: Vídeň (vítěz), Paříž (osmifinále)

Vzájemná bilance proti Belgičanům
1. Goffin (H2H 3-0)
2. Darcis (H2H 0-0)
3. Bemelmans (H2H 2-1)
4. de Loore (H2H 0-0)


Richard Gasquet rozhodně neprožil sezonu podle svých představ, přestože pro Francouze vůbec špatně nezačala. Na únorových halových turnajích si zahrál finále doma v Montpellier a poté ještě semifinále na další domácí halové akci v Marseille. Ve velmi dobré formě se prezentoval také na trávě, na níž došel do semifinále v Halle i Eastbourne. Na amerických betonech se však bývalé světové sedmičce vůbec nedařilo. Gasquet oslavil jediný letošní triumf na antukovém challengeru ve Štětíně. V posledních týdnech hrál velmi dobře. V Tokiu, Šanghaji i Vídni postoupil mezi nejlepší osmičku, na domácím Masters v Paříži se naopak loučil již ve druhém kole.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Štětín challenger (vítěz);  Montpellier (finále);  Eastbourne,  Halle,  Marseille (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Montpellier (finále); Marseille (semifinále)
Bilance: 34-18
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance v hale: 10-6
Grandslamy: Australian Open (3. kolo), French Open (3. kolo), Wimbledon (1. kolo), US Open (1. kolo)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 1-0 (kariérní 13-9)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 0-0 (kariérní 3-2)
Poslední halové turnaje: Vídeň (čtvrtfinále), Paříž (2. kolo)

Vzájemná bilance proti Belgičanům
1. Goffin (H2H 0-1)
2. Darcis (H2H 1-1)
3. Bemelmans (H2H 1-0)
4. de Loore (H2H 0-0)


Pierre-Hugues Herbert je hlavně skvělým deblistou, a s jeho účastí se tak počítá hlavně v sobotu. Šestadvacetiletý Francouz se ovšem stále snaží prorazit také ve dvouhře. Letos se mu to však příliš nepodařilo a jeho maximem stále zůstává 63. příčka v žebříčku ATP, za kterou momentálně o 18 pozic zaostává. Nejdále byl letos v semifinále, a to v hale v Rotterdamu, kde musel projít kvalifikací. Za zmínku dále stojí pouze jediná další čtvrtfinálová účast z Newportu.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Rotterdam (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Rotterdam (semifinále)
Bilance: 25-27
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance v hale: 13-8
Grandslamy: Australian Open (1. kolo), French Open (2. kolo), Wimbledon (2. kolo), US Open (1. kolo)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 0-1 (kariérní 0-1)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 2-0 (kariérní 3-1)
Poslední halové turnaje: Stockholm (1. kolo), Vídeň (2. kolo), Paříž (1. kolo)

Vzájemná bilance proti Belgičanům
1. Goffin (H2H 0-1)
2. Darcis (H2H 0-1)
3. Bemelmans (H2H 2-0)
4. de Loore (H2H 0-0)


David Goffin měl skvělý vstup do sezony. Na Australian Open došel do čtvrtfinále a v hale v Sofii i Rotterdamu neúspěšně bojoval o titul. Belgičanovi se dařilo také v rámci antukového jara, které zahájil postupem do semifinále v Monte Carlu. Na French Open si však zranil kotník, musel skrečovat duel třetího kola a vynechat celou travnatou část sezony. Poté se dlouho nemohl dostat do formy. Z vůbec prvního letošního titulu se radoval na přelomu září a října v Shenzhenu a hned o týden později ovládl podnik ATP v Tokiu. Na podzim v hale postoupil do semifinále v Basileji a poté naprosto senzačně do finále Turnaje mistrů, kde porazil dva aktuálně nejlepší hráče Nadala a Federera.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Tokio,  Shenzhen (vítěz);  Turnaj mistrů,  Rotterdam,  Sofie (finále);  Basilej,  Monte Carlo (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Turnaj mistrů, Rotterdam, Sofie (finále); Basilej (semifinále)
Bilance: 57-24
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance v hale: 16-8
Grandslamy: Australian Open (čtvrtfinále), French Open (3. kolo), Wimbledon (nehrál), US Open (osmifinále)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 4-0 (kariérní 19-3)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 0-0 (kariérní 0-3)
Poslední halové turnaje: Antverpy (čtvrtfinále), Basilej (semifinále), Paříž (osmifinále), Turnaj mistrů (finále)

Vzájemná bilance proti Francouzům
1. Tsonga (H2H 2-4)
2. Pouille (H2H 0-3)
3. Gasquet (H2H 1-0)
4. Herbert (H2H 1-0)


Steve Darcis letos na okruhu ATP příliš nezazářil. Jeho maximem je čtvrtfinále, které uhrál v hale v Sofii, na betonech v Delray Beach a Pekingu a na antuce v Istanbulu. V hale letos odehrál jen sedm zápasů. Poslední turnaj absolvoval před více než měsícem v domácích Antverpách. V Davisově poháru si však letos vede výborně a nejednou Belgii značně pomohl k postupu.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Sofie,  Delray Beach, Istanbul,  Peking (čtvrtfinále)
Největší úspěchy v hale: Sofie (čtvrtfinále)
Bilance: 33-19
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance v hale: 4-3
Grandslamy: Australian Open (3. kolo), French Open (1. kolo), Wimbledon (2. kolo), US Open (1. kolo)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 4-1 (kariérní 22-9)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 0-0 (kariérní 1-7)
Poslední halové turnaje: Antverpy (2. kolo)

Vzájemná bilance proti Francouzům
1. Tsonga (H2H 0-1)
2. Pouille (H2H 0-0)
3. Gasquet (H2H 1-1)
4. Herbert (H2H 1-0)


Ruben Bemelmans se kvůli svému žebříčkovému postavení letos pohyboval hlavně na challengerech a největších úspěchů se dočkal právě v hale, když na konci ledna triumfoval v německém Koblenzu a o dva měsíce později hrál finále na kanadské půdě. Životního výsledku na okruhu ATP dosáhl rovněž v hale. V domácích Antverpách totiž poprvé v kariéře došel do semifinále turnaje ATP. Od té doby se však devětadvacetiletému Belgičanovi na halových podnicích vůbec nedařilo.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Antverpy (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Antverpy (semifinále)
Bilance: 35-29
Bilance z posledních 10 zápasů: 5-5
Bilance v hale: 15-8
Grandslamy: Australian Open (kvalifikace), French Open (kvalifikace), Wimbledon (3. kolo), US Open (1. kolo)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 1-0 (kariérní 4-8)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 1-2 (kariérní 7-7)
Poslední halové turnaje: Antverpy (semifinále), Basilej (1. kolo), Eckental challenger (čtvrtfinále), Mouilleron-Le-Captif challenger (1. kolo)

Vzájemná bilance proti Francouzům
1. Tsonga (H2H 0-1)
2. Pouille (H2H 1-2)
3. Gasquet (H2H 0-1)
4. Herbert (H2H 0-2)


Joris de Loore se stejně jako Bemelmans zatím soustředí výhradně na challengery. Na nich se letos dvakrát probojoval do semifinále, hned v prvním lednovém týdnu v Austrálii a poté ještě v polovině srpna v kanadském Vancouveru. Mimo challengery se účastnil pouze grandslamů a ani jednou neprošel kvalifikačním sítem. Naposledy se na kurtech představil na konci srpna na US Open.

Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Vancouver challenger,  Happy Valley challenger (semifinále)
Největší úspěchy v hale: Budapešť challenger (2. kolo)
Bilance: 25-22
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance v hale: 1-3
Grandslamy: Australian Open (kvalifikace), French Open (kvalifikace), Wimbledon (kvalifikace), US Open (kvalifikace)
Bilance v Davis Cupu (dvouhra): 0-1 (kariérní 1-1)
Bilance v Davis Cupu (čtyřhra): 1-1 (kariérní 2-1)
Poslední halové turnaje: žádné

Vzájemná bilance proti Francouzům
1. Tsonga (H2H 0-0)
2. Pouille (H2H 0-0)
3. Gasquet (H2H 0-0)
4. Herbert (H2H 0-0)

PROGRAM FINÁLE DAVIS CUPU 2017
Francie - Belgie | Lille (Francie), tv. povrch (hala)
Pátek 24. listopadu (od 14:00 SEČ)
1. Pouille (18. v ATP) - Goffin (7.)
2. Tsonga (15.) - Darcis (76.)
Sobota 25. listopadu (od 14:00 SEČ)
1. Gasquet (-) / Herbert (13.) - Bemelmans (274.) / de Loore (343.)
Neděle 26. listopadu (od 13:30 SEČ)
1. Tsonga (15.) - Goffin (7.)
2. Pouille (18.) - Darcis (76.)
TenisPortal.cz, Ondřej Jirásek
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (7)
23.11.2017 22:23Od: kada.tom
něco mi říká, že Goffin bude unavenej z Londýna a hned v prvním zápase zaváhá
[ Reagovat ]
23.11.2017 20:57Od: Forehand
Popravde. Je vacsia sanca, ze Francuzi vyhraju 5:0, nez ze DC vyhrá Belgicko.
[ Reagovat ]
23.11.2017 20:55Od: martamt FRA - BEL 3:2
Nedá sa nič robiť, Belgičania doplatia na absenciu konkurencieschopnej dvojky a deblového tandemu.

Pouille < Goffin
Tsonga > Darcis
Herbert/Mahut > Darcis/De Loore (podľa mňa na poslednú chvíľu zmenia nomináciu)
Tsonga < Goffin
Pouille > Darcis
[ Reagovat ]
23.11.2017 22:00Od: Herbert_Hoover
Herbert/Mahut je minulost.
V případném pátém zápase bych věřil víc Narcisovi. :) Ale dost možná k němu ani nedojde, cokoliv se totiž může zvrtnout, třeba to, že Goff neuhraje dva singly.
[ Reagovat ]
23.11.2017 15:25Od: Krisboy
David to tam vyfackuje fšecko.
[ Reagovat ]
24.11.2017 19:18Od: a.magerova
Kéžby... ve francouzském týmu není nikdo, komu bych mísu přála víc než Davidovi... jooo, být tam Monfils a Simon, tak to je jiná... ;-)
[ Reagovat ]
26.11.2017 21:24Od: Krisboy
Fackoval co to šlo...ale byl na to sám :)
[ Reagovat ]
 
 
 
 
 
TOPlist