Rusko potřetí vyhrálo Davis Cup. Medveděv a Rubljov nezaváhali ani ve finále s Chorvaty

• DAVIS CUP - Ruští tenisté na finálovém turnaji potvrdili roli největších favoritů a potřetí v historii slaví triumf v Davis Cupu. Zisk Salátové mísy slaví v Madridu zásluhou hráčů Top 5 Daniila Medveděva a Andreje Rubljova, kteří zvládli i dnešní finále proti Chorvatům Marinu Čiličovi a Bornu Gojovi.
    5. 12. 2021, aktualizováno | Aktuality |  26 komentářů
    Rusko - vítěz Davis Cupu 2021Rusko - vítěz Davis Cupu 2021

Ruský výběr rozhodl finále v Madridu už po dvouhrách. K titulu favorita nasměroval v první dvouhře Andrej Rubljov výhrou 6-4 7-6 nad Bornou Gojou, druhý bod pak získal Daniil Medveděv vítězstvím 7-6 6-2 nad Marinem Čiličem.

V první dvouhře Rubljov ukončil neporazitelnost senzace turnaje Goju, jenž z pozice 279. hráče světa získal v předchozích třech zápasech tři nejcennější skalpy kariéry. Chorvaté v semifinále vyřadili v balkánském derby Srbsko se světovou jedničkou Novakem Djokovičem, na třetí titul po letech 2005 a 2018 ale nedosáhli.

Rusové byli díky světové dvojce Medveděvovi a pětce Rubljovovi hlavním adeptem na vítězství v turnaji. Navázali na triumfy svých předchůdců z let 2002, 2006, které vedl z pozice kapitána stejně jako nyní Šamil Tarpiščev. V historické tabulce se tak Rusové třetím titulem dotáhli na sedmé Česko a Německo, které porazili v semifinále.

"Jsem moc šťastný, že jsem součástí tohoto týmu a že jsem mu pomohl získat body. Tohle byly nejlepší týdny v mé kariéře," uvedl letošní vítěz US Open Medveděv, jenž na finálovém turnaji neztratil v pěti dvouhrách ani set. Před dvěma týdny se mu nepovedlo obhájit tiul na Turnaji mistrů, v Turíně prohrál finále s Alexanderem Zverevem.

Rusku se povedlo zkompletovat týmový double, protože před měsícem v Praze ovládly jeho tenistky Pohár Billie Jean Kingové. Muži navíc v lednu vyhráli i ATP Cup v Austrálii. Rusko tak napodobilo Česko, které v roce 2012 vyhrálo Hopman Cup, Fed Cup i Davis Cup.