13. dubna 1980. Den, kdy se Lendl titulem z Houstonu odrazil k úžasné kariéře

13. 4. 2020, 07:00
Stalo se... 8
"Ivan Lendl zvítězil ve finále turnaje v Houstonu nad Američanem Dibbsem 6-1 6-3. Po výrazné převaze v prvním setu, ve kterém Lendl využíval výborného servisu, se Dibbs vzchopil. Ve druhé sadě Američan vedl 2-1, když poprvé prolomil Lendlovo podání, ale čs. hráč byl i nadále pohyblivější, vyhrál hned následující Dibbsovo podání, a další pak v sedmém gamu." Takto stručně odbylo Rudé právo Lendlův premiérový triumf na profesionálním okruhu, jehož český tenista dosáhl 13. dubna 1980.
Profily hráčů
Ivan Lendl

Cestou k němu neztratil dvacetiletý rodák z Ostravy na houstonské antuce ani set. Ve čtvrtfinále Lendl zdolal obhájce titulu a nejvýše nasazeného Španěla Josého Higuerase, v semifinále si poradil s vítězem z roku 1978 Američanem Brianem Gottfriedem a ve finále porazil i světovou devítku Eddieho Dibbse.

Lendl na okruhu ATP debutoval v roce 1978 jako vítěz juniorky na French Open i ve Wimbledonu. Následující rok se poprvé dostal do finále, ale v Bruselu nestačil na Maďara Balázse Taróczyho. V březnu 1980 ve Washingtonu prohrál s domácím Victorem Amayou, v Houstonu už své tažení dotáhl až do vítězného konce.

Po premiérovém triumfu vybojoval představitel silového tenisu dalších 93 titulů ve dvouhře včetně osmi grandslamových. Zakletým pro něj zůstal jen Wimbledon, kde dvakrát ztroskotal ve finále. Naposledy se z turnajového vítězství radoval v říjnu 1993 v Tokiu. Víc singlových primátů mají na kontě jen Američan Jimmy Connors (109) a Švýcar Roger Federer (98).

V čele světového žebříčku strávil hráč přezdívaný Ivan Hrozný od února 1983 do srpna 1990 celkem 270 týdnů. Díky své zarputilosti, tréninkové píli, skvělé kondici i koncentraci se vypracoval mezi nejlepší tenisty historie. V roce 2001 byl přijat do tenisové Síně slávy.

Ve stejném roce, kdy získal svůj premiérový titul, se Lendl výrazně podílel také na prvním triumfu Československa v Davis Cupu. O tři roky později po účasti na exhibici v Jihoafrické republice ho ale komunističtí vládní představitelé označili za zrádce socialismu, který podporuje rasismus. Lendl radši zůstal v USA a od té doby bylo jeho jméno v tuzemských médiích tabu.

V roce 1987 Lendl zažádal o americké občanství, které dostal o pět let později. Mezitím se oženil s Američankou Samanthou Frankelovou, s níž má pět dcer. Kariéru ukončil kvůli chronickým bolestem zad v 34 letech, později se vydal na trenérskou dráhu a Brita Andyho Murrayho dovedl ke třem grandslamům i dvěma olympijským zlatům. Po šedesátinách, které oslavil minulý měsíc, si užívá roli dědečka a před tenisem už dává přednost golfu.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK

Komentáře

8
Přidat komentář
sojka1
ten clanek jsem cetla, zadni strana, "vlevo dole"... :-)) Nee, myslim, ze byl vpravo. ;-)
Reagovat
George_Renel
To mi tehdy poslal Ivan k narozeninám. Akorát že tenkrát k 26. :-DDD
Reagovat
sojka1
teprve mi to doslo, vsechno nejlepsi a hlavne to zdravi! :-)
Reagovat
Fandina
Také přeji hodně štěstí a hlavně zdraví. :-)
Reagovat
George_Renel
Díky oběma. :-)
Reagovat
gigin
Kuwa roků mrak. Tak teda taky vše nej i když mne někdy sereš :DDD
Reagovat
sojka1
me taky... :-)))
Reagovat
George_Renel
A tak to má být. :-D
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist