6. den v Monte Carlu: O finále se poperou Rubljov s Fritzem a Sinner s Runem
-
V rámci šestého hracího dne letošního ročníku Rolex Monte-Carlo Masters se v Monackém knížectví rozhodne o finalistech. O účast v nedělním souboji o titul se utkají předloňský finalista Andrej Rubljov s Taylorem Fritzem, který má na dosah své první antukové finále v kariéře, a letos skvěle hrající Jannik Sinner s Holgerem Runem.
Rubljov (5-) - Fritz (8-USA) | PREVIEW LS | Court Rainier III (13:30 SELČ) |
Sinner (7-It.) - Rune (6-Dán.) | PREVIEW LS | Court Rainier III (15:30 SELČ) |
Andrej Rubljov (6.) - Taylor Fritz (10.) | Court Rainier III (13:30 SELČ)
První semifinále letošního ročníku Masters v Monte Carlu obstarají předloňský finalista Andrej Rubljov a Taylor Fritz, který bude usilovat o své premiérové antukové finále. Poslední tři střetnutí ovládl Fritz a ve vzájemné bilanci dominuje 4-1.
Pětadvacetiletý Rubljov si může finále v Monte Carlu zahrát podruhé (2021). V semifinále na Masters je popáté v kariéře (2-2), na antuce podruhé (1-0). Celkově má v semifinálových zápasech úspěšnost 18-11, letos se do této fáze podíval jen v Dubaji a porazil Alexandera Zvereva. Moskevský rodák je spolu s šampionem ročníku 1990 Andrejem Česnokovem jediným ruským finalistou monackého podniku v open éře.
Jeho vrstevník Fritz bude usilovat o své druhé letošní a celkově 11. finále. V semifinále na nejvyšší úrovni má rodák ze San Diega negativní bilanci 10-11, ovšem zvládl pět z posledních osmi, a na Masters 1-1. Na antuce si zahraje semifinále popáté a ještě nikdy neuspěl, na nejvyšším okruhu třikrát. Na amerického finalistu čeká Rolex Monte-Carlo Masters přes 30 let, jako poslední tu bojoval o titul Aaron Krickstein v roce 1992.
Fritz hraje v Monte Carlu výborně a ve čtvrtfinále zničil vítěze posledních dvou ročníků Stefanose Tsitsipase. Navíc s Rubljovem vyhrál čtyři z pěti soubojů a poslední tři. Není tak důvod, aby nemohl uspět i na povrchu, na kterém je nejslabší a ruský soupeř posbíral mnohem více úspěchů. Ještě k tomu si letos vede stabilněji a se závěrečnými koly na těch největších turnajích už má dost zkušeností.
Tip na vítěze: Taylor Fritz
Aktuální forma
Rubljov má letos za sebou osm turnajů a v podstatě se mu povedly jen dva, jedná se o čtvrtfinále na Australian Open a finále v Dubaji. Na dalších čtyřech akcích neporazil více než jednoho soupeře a na úvodních letošních Masters v Indian Wells a Miami skončil shodně v osmifinálové fázi po jasných porážkách s Cameronem Norriem a Jannikem Sinnerem.
Cesta turnajem
V Monte Carlu si vede solidně. Nejprve předvedl suverénní obrat proti antukovému specialistovi Jaumemu Munarovi a pak ve dvou setech přehrál krajana Karena Chačanova a rozjetého kvalifikanta Jana-Lennarda Struffa.
Historie na Rolex Monte-Carlo Masters
Přes úvodní kola hlavní soutěže se dostal až při pátém startu, a to předloni, kdy prohrál až ve finále se Stefanosem Tsitsipasem. Loňskou účast zakončil v osmifinále.
Andrej Rubljov - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Dubaj (F)
Největší úspěchy na antuce: první turnaj
Bilance: 16-8
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance na antuce: 3-0
Bilance proti hráčům Top 10: 1-2 (kariérní 19-29)
Bilance v semifinále Masters: 0-0 (kariérní 2-2)
Bilance v semifinále: 1-0 (kariérní 18-11)
Grandslamy: Australian Open (ČF)
Andrej Rubljov - Rolex Monte-Carlo Masters
Kariérní bilance: 9-5
Nejlepší výsledek: finále (2021)
Loňský výsledek: osmifinále
Bilance v semifinále: 1-0
Generálka: žádná
Cesta turnajem: volný los, Munar (4-6 6-2 6-2), (9) Chačanov (7-6 6-2), Struff (6-1 7-6)
Aktuální forma
Fritz se může pochlubit skvělou letošní bilancí 23-6. Po nečekaném nezdaru ve druhém kole Australian Open se zase rozjel a na všech pěti letošních podnicích ATP prošel minimálně do čtvrtfinále, přičemž v Delray Beach získal svůj pátý titul. Na březnových Masters v Indian Wells, kde neobhájil triumf, a v Miami vypadl shodně před branami semifinále.
Cesta turnajem
Antukové jaro zahajuje na Masters v Monte Carlu. Na úvod přehrál i díky zvládnutému maratonskému tie-breaku bývalého šampiona Stana Wawrinku, v osmifinále po obratu přemohl Jiřího Lehečku a ve čtvrtfinále senzačně a snadno přehrál vítěze posledních dvou ročníků Stefanose Tsitsipase.
Historie na Rolex Monte-Carlo Masters
Do závěrečných kol prošel také při dvou ze tří předchozích startů. Jeho předchozím maximem bylo čtvrtfinále, loni v něm neuspěl proti Alejandrovi Davidovichovi.
Taylor Fritz - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Delray Beach (T);
Acapulko,
Dallas (SF)
Největší úspěchy na antuce: první turnaj
Bilance: 23-6
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na antuce: 3-0
Bilance proti hráčům Top 10: 3-1 (kariérní 18-30)
Bilance v semifinále Masters: 0-0 (kariérní 1-1)
Bilance v semifinále: 1-2 (kariérní 10-11)
Grandslamy: Australian Open (2K)
Taylor Fritz - Rolex Monte-Carlo Masters
Kariérní bilance: 8-3
Nejlepší výsledek: semifinále (2023)
Loňský výsledek: čtvrtfinále
Bilance v semifinále: 0-0
Generálka: žádná
Cesta turnajem: volný los, Wawrinka (7-6 6-2), Lehečka (4-6 6-4 6-1), (2) Tsitsipas (6-2 6-4)
Jannik Sinner (8.) -
Holger Rune (9.) | Court Rainier III (15:30 SELČ)
Vítěz prvního semifinále bude v nedělním finále čelit Jannikovi Sinnerovi, nebo Holgerovi Runemu. Aktuální sousedé v žebříčku se potkávají podruhé, loni v semifinále v sofijské hale byl Rune jediný game od postupu, když mu Sinner kvůli zdravotnímu problému vzdal.
Jednadvacetiletý Sinner bude útočit na své 11. kariérní finále, už čtvrté v letošní sezoně. V semifinálových duelech má pozitivní úspěšnost 10-6, letos 3-1. Konkrétně na Masters je rodák z Innichenu mezi nejlepším kvartetem počtvrté (2-1) a poprvé mimo tvrdé povrchy, letos v této fázi prohrál v Indian Wells, ale slavil v Miami (pokaždé narazil na Carlose Alcaraze). Posledním italským finalistou a zároveň šampionem této akce je Fabio Fognini (2019).
Devatenáctiletý Rune se do čtvrtfinále na Masters dostal podruhé v kariéře a jediné dosavadní loni v Paříži přetavil v triumf. Rodák z Gentofte bude usilovat o své šesté finále na nejvyšším okruhu, letos prohrál obě semifinále a celkově má v této fázi bilanci 5-3. V sobotu může napodobit Erika Worma, který je jediným dánským finalistou v historii Rolex Monte-Carlo Masters. Do závěrečného kola se dostal v roce 1927, tedy před skoro sto lety.
Rune se na antuce v Monte Carlu možná po dlouhé době rozjel do své nejlepší formy. Sinner se v úvodních měsících sezony prezentoval podstatně lepšími výkony i výsledky a je zaslouženě favoritem na postup. Ital letos zvládl tři ze čtyř semifinále, dánský teenager naopak obě v probíhajícím tenisovém roce prohrál. Rune se zase může pochlubit mnohem lepší bilancí s hráči elitní desítky (10-8) než jeho soupeř (13-24).
Tip na vítěze: Jannik Sinner
Aktuální forma
Sinner se v aktuální sezoně zúčastnil šesti turnajů a na všech se podíval minimálně mezi nejlepší šestnáctku. Po vyřazení v osmifinálové fázi Australian Open ovládl halový podnik v Montpellieru a blízko k triumfu měl také v rotterdamské hale. Skvělými výkony se prezentoval i v rámci březnového Sunshine Doublu. V Indian Wells podlehl v semifinále pozdějšímu šampionovi Carlosovi Alcarazovi, v Miami mu porážku oplatil a padl až ve finále s rozjetým Daniilem Medveděvem.
Cesta turnajem
V Monte Carlu mu prvním kole za stavu 0-6 1-3 vzdal Diego Schwartzman. Mnohem více práce měl v osmifinále s Hubertem Hurkaczem, ačkoli na antuce je Polák nejslabší. Po likvidaci manka setu a brejku odvracel mečbol. Ve čtvrtfinále byl naopak zase suverénní, krajanovi Lorenzovi Musettimu povolil jen čtyři gamy.
Historie na Rolex Monte-Carlo Masters
Debut si odbyl předloni a skončil ve druhém kole, v loňském čtvrtfinále prohrál bitvu s Alexanderem Zverevem.
Jannik Sinner - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Montpellier (T);
Miami,
Rotterdam (F);
Indian Wells (SF)
Největší úspěchy na antuce: první turnaj
Bilance: 24-5
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na antuce: 3-0
Bilance proti hráčům Top 10: 4-3 (kariérní 13-24)
Bilance v semifinále Masters: 1-1 (kariérní 2-1)
Bilance v semifinále: 3-1 (kariérní 10-6)
Grandslamy: Australian Open (OF)
Jannik Sinner - Rolex Monte-Carlo Masters
Kariérní bilance: 7-2
Nejlepší výsledek: semifinále (2023)
Loňský výsledek: čtvrtfinále
Bilance v semifinále: 0-0
Generálka: žádná
Cesta turnajem: volný los, Schwartzman (6-0 3-1 skreč), (10) Hurkacz (3-6 7-6 6-1), (16) Musetti (6-2 6-2)
Aktuální forma
Rune měl famózní závěr loňské sezony korunovaný triumfem na Masters v Paříži a debutem v Top 10. Dosavadní průběh letošního roku je však z jeho pohledu zklamáním, na kontě má několik překvapivých porážek, do čtvrtfinále se dostal teprve potřetí a jeho maximem jsou semifinále v Montpellieru, Acapulku a teď i v Monte Carlu. Na předchozích dvou Masters v Indian Wells a Miami skončil ve třetím kole a v osmifinále.
Cesta turnajem
Na postup mezi nejlepší osmičku mu stačila jedna výhra. Po volném losu si snadno poradil s trápícím se Dominicem Thiemem a k osmifinále mu nenastoupil Matteo Berrettini. Ve čtvrtfinále po dalším suverénním výkonu zastavil Daniila Medveděva.
Historie na Rolex Monte-Carlo Masters
Oba předchozí starty zakončil brzy, předloni vypadl v prvním kole a loni ve druhém.
Holger Rune - Letošní sezona
Nejlepší výsledky: Acapulko,
Montpellier (SF)
Největší úspěchy na antuce: první turnaj
Bilance: 16-7
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance na antuce: 2-0
Bilance proti hráčům Top 10: 1-2 (kariérní 10-8)
Bilance v semifinále Masters: 0-0 (kariérní 1-0)
Bilance v semifinále: 0-2 (kariérní 5-3)
Grandslamy: Australian Open (OF)
Holger Rune - Rolex Monte-Carlo Masters
Kariérní bilance: 3-2
Nejlepší výsledek: semifinále (2023)
Loňský výsledek: 2. kolo
Bilance v semifinále: 0-0
Generálka: žádná
Cesta turnajem: volný los, Thiem (6-2 6-4), Berrettini (bez boje), (3) Medveděv (6-3 6-4)
• COURT RAINIER III • (od 11:30 SELČ) |
1. Krawietz/Pütz (Něm.) - Arneodo/Weissborn (Monako/Rak.) |
2. Rubljov (5-) - Fritz (8-USA) / nejdříve ve 13:30 SELČ |
3. Sinner (7-It.) - Rune (6-Dán.) / nejdříve v 15:30 SELČ |
4. Martin/Mies (Fr./Něm.) - Dodig/Krajicek (5-Chorv./USA) |
Dneska fandím Jannickovi, hru má na to porazit Runeho, ale trochu se obávám, že Runeho přirozená arogance a sebevědomí bude slavit úspěch v klíčových momentech. Každopádně složení semifinále je relativně sympatické.... (Relativně kvůli Runemu, ke kterému jsem si ještě nevytvořil spojení ani pozitivní ani negativní).