8. den v Madridu: Alcaraze čeká repríza finále se Zverevem. Ve čtvrtfinále jsou favoritkami Sabalenková a Sakkariová

  • V rámci osmého hracího dne letošního ročníku Mutua Madrid Open jsou na programu všechny osmifinálové duely mužské dvouhry, v repríze loňského finále se střetnou obhájce titulu Carlos Alcaraz a dvojnásobný šampion Alexander Zverev. Ženy odehrají první dvě čtvrtfinále, Aryna Sabalenková se utká s Majar Šarífovou a Maria Sakkariová s Irinou Beguovou.
    2. 5., 06:00 | Previews |  20 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     
NÁŠ DNEŠNÍ VÝBĚR
• Cesta za obhajobou titulu •
Alcaraz (1-Šp.) - Zverev (13-Něm.) | PREVIEW LS | Manolo Santana Stadium (16:00 SELČ)
• Čtvrtfinále žen •
Šarífová (Egypt) - Sabalenková (2-) | PREVIEW LS | Manolo Santana Stadium (13:00 SELČ)
Sakkariová (9-Řec.) - Beguová (31-Rum.) | PREVIEW LS | Manolo Santana Stadium (20:00 SELČ)
DALŠÍ PREVIEWS MUŽI


• Cesta za obhajobou titulu •
Carlos Alcaraz (2.) - Alexander Zverev (16.) | Manolo Santana Stadium (16:00 SELČ)

Už v osmifinále dojde na reprízu loňského finále mezi obhájcem titulu Carlosem Alcarazem a dvojnásobným šampionem Alexanderem Zverevem. Ve vzájemné bilanci vede 3-1 Zverev, který vyhrál poslední souboj ve čtvrtfinále loňského French Open.

Alcaraz naskočil do sezony kvůli zranění až v půlce února, na čtyřech z pěti turnajů prošel do finále a triumfoval v Buenos Aires, na Masters v Indian Wells a také v Barceloně. Jedinou výjimkou je třísetová semifinálová porážka na Masters v Miami s Jannikem Sinnerem. Do antukového jara vstoupil kvůli dalším zdravotním potížím až před dvěma týdny v Barceloně, v ani jednom z pěti zápasů neztratil set a poprvé v kariéře obhájil triumf na nejvyšším okruhu. V Madridu měl na úvod nečekané potíže s Emilem Ruusuvuorim, dokonce mohl prohrávat o set a brejk. S Grigorem Dimitrovem si naopak poradil celkem snadno.

Zverev se letos vrátil po půlroční pauze zaviněné zraněním kotníku, stále není v ideální formě a na osmi turnajích byl nejdál v semifinále v Dubaji. Antukové jaro zahájil po drtivé porážce s Tarem Danielem v Miami a na Masters v Monte Carlu dvakrát nedopodával osmifinále s Daniilem Medveděvem. Další krok zpět učinil na domácí půdě v Mnichově, kde nestačil hned na Christophera O'Connella. V Madridu začal bitvou s Robertem Carballésem, kterého dorazil kanárem, a pak deklasoval se ztrátou jediného gamu Huga Greniera.

Alcaraz zatím nehraje v Madridu v nejlepší formě. Do turnaje nevstoupil dobře ani Zverev, ovšem v posledních třech setech ztratil dohromady jediný game. Ve vysoké nadmořské výšce má rozhodně šanci největšího favorita porazit, v Madridu navíc došel při všech pěti předchozích startech minimálně do čtvrtfinále. Stále však čeká na první pořádný skalp po zranění. Domácí supertalent má celkově mnohem lepší formu a očekává se, že s pomocí bouřlivé podpory publika zvítězí.

Tip na vítěze: Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Barcelona,  Indian Wells,  Buenos Aires (T);  Rio de Janeiro (F);  Miami (SF)
Největší úspěchy na antuce: Barcelona, Buenos Aires (T); Rio de Janeiro (F)
Bilance: 25-2
Bilance z posledních 10 zápasů: 9-1
Bilance na antuce: 15-1
Bilance proti hráčům Top 20: 7-2 (kariérní 29-16)
Grandslamy: Australian Open (-)

Carlos Alcaraz - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
8-1
Nejlepší výsledek: triumf (2022)
Loňský výsledek: triumf
Bilance v osmifinále: 1-0
Generálka: Barcelona (T)
Cesta turnajem: volný los, Ruusuvuori (2-6 6-4 6-2), (26) Dimitrov (6-2 7-5)

Alexander Zverev - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Dubaj (SF)
Největší úspěchy na antuce: Monte Carlo (OF)
Bilance: 12-11
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance na antuce: 4-2
Bilance proti hráčům Top 10: 0-4 (kariérní 42-52)
Grandslamy: Australian Open (2K)

Alexander Zverev - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
21-3
Nejlepší výsledek: triumf (2018, 2021)
Loňský výsledek: finále
Bilance v osmifinále: 5-0
Generálka: Monte Carlo (OF), Mnichov (2K)
Cesta turnajem: volný los, Carballés (6-7 7-5 6-0), Grenier (6-1 6-0)


• Čtvrtfinále žen •
Majar Šarífová (59.) - Aryna Sabalenková (2.) | Manolo Santana Stadium (13:00 SELČ)
Zatímco Majar Šarífová si zahraje své teprve čtvrté čtvrtfinále na nejvyšší tour a první na akcích větších než WTA 250, předloňská šampionka Aryna Sabalenková postoupila na všech svých sedmi letošních turnajích alespoň mezi nejlepší osmičku a v lednu se stala zbrusu novou grandslamovou vítězkou. Bude se jednat o premiérový vzájemný souboj.

Šarífová měla před startem turnaje bilanci 1-13 se zástupkyněmi Top 50 žebříčku, ovšem v Madridu si připsala už čtyři takové skalpy a ukazuje, že je na nejpomalejším povrchu nejsilnější. S členkami Top 10 má nyní paradoxně mnohem lepší úspěšnost 2-2. Sabalenková by jí však měla vystavit stopku, Běloruska je jednou z nejlepších a nejstabilnějších hráček sezony a rychlejší antuka by jí měla pomoct do dalšího kola. Aktuální světová dvojka bude diktovat tempo hry, a pokud se vyvaruje vysokému počtu nevynucených chyb, neměla by v semifinále chybět.

Tip na vítězku: Aryna Sabalenková

Aktuální forma
Šarífová se v úvodních měsících sezony trápila na tvrdých površích, posbírala jen čtyři výhry a na pěti z osmi turnajů ztroskotala hned na první soupeřce. Na svém nejoblíbenějším povrchu však ožila. Na zelené antuce v Charlestonu sice vypadla hned s Paulou Badosaovou, nicméně pár dní před startem madridské "tisícovky" se probojovala mezi nejlepší kvarteto na W100 v Portugalsku.

Cesta turnajem
V Madridu exceluje a prožívá životní turnaj. V úvodním kole jí před začátkem rozhodující sady vzdala Camila Giorgiová, pak si ve dvou setech vyšlápla na Anhelinu Kalininovou i světovou pětku Caroline Garciaovou, v osmifinále zdolala po téměř třech hodinách Elise Mertensovou a stala se první egyptskou čtvrtfinalistkou podniků WTA 1000.

Historie na Mutua Madrid Open
V Caja Mágica startuje podruhé, loni neprošla kvalifikací.

Majar Šarífová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Monterrey (ČF)
Největší úspěchy na antuce: Madrid (ČF)
Bilance: 11-10
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance na antuce: 7-2
Bilance proti hráčkám Top 10: 1-1 (kariérní 2-2)
Bilance ve čtvrtfinále WTA 1000: 0-0 (kariérní 0-0)
Grandslamy: Australian Open (1K)

Majar Šarífová - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
4-0
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: kvalifikace
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: Charleston (1K), W100 Oeiras (SF)
Cesta turnajem: Giorgiová (4-6 6-4 skreč), (30) Kalininová (6-2 7-6), (5) Garciaová (7-6 6-3), (24) Mertensová (6-4 0-6 6-4)

Aktuální forma
Sabalenková je letos takřka k nezastavení, na všech sedmi turnajích včetně Madridu postoupila minimálně do čtvrtfinále a má v probíhající sezoně famózní bilanci 26 výher a pouhých čtyř porážek. Po triumfu v Adelaide ovládla i Australian Open a získala svůj první grandslamový titul. Finále hrála také v kalifornském Indian Wells a na antukové generálce ve Stuttgartu, kde se do závěrečného kola dostala třetím rokem po sobě.

Cesta turnajem
V Madridu stále neztratila set. Nejdříve oplatila nedávnou porážku Soraně Cirsteaové, následně si poradila s Camilou Osoriovou a v osmifinále suverénně zastavila senzační jízdu teprve 16leté Mirry Andrejevové.

Historie na Mutua Madrid Open
Za sebou má čtyři starty. Tři z nich zakončila v prvním kole, ovšem předloni tu ve finále porazila Ashleigh Bartyovou a slavila svůj jediný dosavadní triumf na antuce.

Aryna Sabalenková - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Australian Open,  Adelaide 1 (T); Stuttgart,  Indian Wells (F)
Největší úspěchy na antuce: Stuttgart (F)
Bilance: 26-4
Bilance z posledních 10 zápasů: 8-2
Bilance na antuce: 6-1
Bilance proti hráčkám Top 50-100: 4-1 (kariérní 67-30)
Bilance ve čtvrtfinále WTA 1000: 1-2 (kariérní 9-6)
Grandslamy: Australian Open (T)

Aryna Sabalenková - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
9-3
Nejlepší výsledek: triumf (2021)
Loňský výsledek: 1. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 1-0
Generálka: Stuttgart (F)
Cesta turnajem: volný los, Cirsteaová (6-4 6-3), Osoriová (6-4 7-5), M. Andrejevová (6-3 6-1)


Maria Sakkariová (9.) - Irina Beguová (35.) | Manolo Santana Stadium (20:00 SELČ)
Maria Sakkariová dál čeká na svůj druhý kariérní triumf na nejvyšším okruhu a ve svém premiérovém čtvrtfinále v Madridu se utká s Irinou Beguovou, která je v tomto dějišti mezi nejlepší osmičkou už potřetí a může podruhé postoupit do semifinále podniků WTA 1000. Poslední dva souboje patřily Řekyni, ve vzájemné bilanci vede 2-1.

Sakkariová měla potíže už loni v petrohradské hale a na antuce je Beguová ještě silnější. Rumunka včera přerušila sérii 10 porážek s hráčkami Top 20 na antuce a v Caja Mágica stále neztratila set. Proti letos nepřesvědčivé Sakkariové tak určitě není bez šance, ačkoli mladší Řekyně má mnohem více zkušeností se závěrečnými koly a vyhrála všechna tři čtvrtfinále v probíhající sezoně.

Tip na vítězku: Maria Sakkariová

Aktuální forma
Sakkariová nemůže být s dosavadním průběhem sezony spokojená. Na Australian Open vypadla už ve třetím kole po porážce s Lin Zhu, prohrála všechna tři letošní semifinále a po dalším neúspěšném pokusu o finále v Indian Wells ztroskotala v Miami hned na Biance Andreescuové. Do antukového jara vstoupila na silně obsazeném podniku ve Stuttgartu a v prvním kole uhrála jen pět gamů s Karolínou Plíškovou.

Cesta turnajem
V Madridu má za sebou tři zápasy a jen jeden ztracený set. Na úvod si poradila s kvalifikantkou Arantxou Rusovou, pak po obratu zdolala domácí divokou kartu Rebeku Masárovou a v osmifinále přehrála poslední domácí naději Paulu Badosaovou.

Historie na Mutua Madrid Open
Hlavní soutěž hraje popáté a teprve podruhé se dostala přes druhé kolo. Jejím předchozím maximem bylo předloňské osmifinále.

Maria Sakkariová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Indian Wells,  Dauhá, Linec (SF)
Největší úspěchy na antuce: Madrid (ČF)
Bilance: 18-8
Bilance z posledních 10 zápasů: 7-3
Bilance na antuce: 3-1
Bilance proti hráčkám Top 50: 11-7 (kariérní 95-92)
Bilance ve čtvrtfinále WTA 1000: 1-0 (kariérní 7-3)
Grandslamy: Australian Open (3K)

Maria Sakkariová - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
6-4
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2023)
Loňský výsledek: 2. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-0
Generálka: Stuttgart (1K)
Cesta turnajem: volný los, Rusová (6-4 6-4), Masárová (3-6 6-3 6-3), (26) Badosaová (6-4 6-4)

Aktuální forma
Beguová měla výborný vstup do sezony, v Adelaide porazila Jelenu Ostapenkovou a Veroniku Kuděrmetovovou a až v semifinále ji zastavila Aryna Sabalenková. Od té doby se však trápila a na následujících pěti turnajích posbírala dohromady jen dvě výhry, a to proti hráčkám figurujícím mimo Top 100. Na antuce začala v Charlestonu, kde bez ztráty setu přehrála Dalmu Gálfiovou i Sofii Keninovou a v osmifinále sahala po skalpu světové trojky Jessicy Pegulaové.

Cesta turnajem
Ve zlepšené formě pokračuje v Madridu. Set nepovolila Karolíně Muchové, Shelby Rogersové ani světové osmnáctce Ljudmile Samsonovové.

Historie na Mutua Madrid Open
Letošní start je jejím jubilejním desátým. Při posledních třech vypadla v prvním kole a alespoň mezi nejlepší osmičku prošla počtvrté. Postupem do čtvrtfinále vyrovnala maximum z let 2015-16.

Irina Beguová - Letošní sezona
Nejlepší výsledky:
Adelaide 1 (SF)
Největší úspěchy na antuce: Madrid (ČF)
Bilance: 10-7
Bilance z posledních 10 zápasů: 6-4
Bilance na antuce: 5-1
Bilance proti hráčkám Top 10: 1-2 (kariérní 8-39)
Bilance ve čtvrtfinále WTA 1000: 0-0 (kariérní 1-2)
Grandslamy: Australian Open (2K)

Irina Beguová - Mutua Madrid Open
Kariérní bilance:
12-9
Nejlepší výsledek: čtvrtfinále (2015-16, 2023)
Loňský výsledek: 1. kolo
Bilance ve čtvrtfinále: 0-2
Generálka: Charleston (OF)
Cesta turnajem: volný los, Muchová (6-4 7-5), (33) Rogersová (7-5 6-2), (14) Samsonovová (6-4 6-4)

MUTUA MADRID OPEN 2023 - PROGRAM 8. HRACÍHO DNE
• MANOLO SANTANA STADIUM • (od 11:00 SELČ)
1. Chačanov (10-) - Rubljov (5-)
2. Šarífová (Egypt) - Sabalenková (2-) / nejdříve ve 13:00 SELČ
3. Alcaraz (1-Šp.) - Zverev (13-Něm.) / nejdříve v 16:00 SELČ
4. Sakkariová (9-Řec.) - Beguová (31-Rum.) / nejdříve ve 20:00 SELČ
5. Zapata (Šp.) - Tsitsipas (4-Řec.)
• ARANTXA SANCHEZ STADIUM • (od 11:00 SELČ)
1. Munar (Šp.) - Altmaier (Něm.)
2. Karacev (-) - Medveděv (2-)
3. Čorič (17-Chorv.) - Davidovich (29-Šp.)
4. Fritz (8-USA) - Zhizhen Zhang (Čína)
5. Struff (Něm.) - Cachín (Arg.)
Kompletní program
Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (20)
02.05.2023 21:15Od: annah
Zápas Fritze s tím Činčančengem, to byl teda masakr! Úžasné drama! Fritz mu to bohužel vytrvale posílal do forhendu, kde byl Číňan težko hratelný. Pálil to tam jak z kanónu. Tohle byl asi jeden ze zápasů roku...
[ Reagovat ]
02.05.2023 21:25Od: Mony
potvrzujismile
[ Reagovat ]
02.05.2023 21:27Od: Mony
ale holky (Begu-Sakkari) nechtějí zůstat pozadu v tom dramatu
[ Reagovat ]
02.05.2023 23:23Od: annah
Na ty už jsem neměla náladu, asi i proto, že jsou mi obě fuk. Koukla jsem jen tu a tam. Zato Fritz je můj oblíbenec, tak zasedla pribita k obrazovce. A vyplatilo se. Velký zážitek!
[ Reagovat ]
02.05.2023 23:24Od: annah
Číňan hrál úžasně. Videla jsem ho v akci poprvé.
[ Reagovat ]
03.05.2023 10:35Od: Krisboy
Také jsem ho neznal, také jsem kousek zápasu viděl a také jsem čuměl, jaká je to palba. Přitom po prvním setu to vypadalo, že ho Taylor zlomil a už to bude snadné. Nebylo. Skvělé! smile
[ Reagovat ]
02.05.2023 21:08Od: Mony Fritz -Zhang
smilesmilesmile..Já snad přejdu na mužský!
[ Reagovat ]
02.05.2023 16:48Od: Anonym Sasha
zo 40:0 prehrat si servis, snad uz 2 x , to je nieco strasne, nespravne rozhodnutia, hlava v haji, presne ako s Medvedom naposledy, zranenia robia s hracov uplnych magorov, Rafa je v tomto ohlade uplna topka, vo veku Zvereva nemusel hrat pol roka a stale dokazal vyhravat nielen zapasy, ale aj tituly smilesmile
[ Reagovat ]
02.05.2023 16:48Od: Nola Sasha
zo 40:0 prehrat si servis, snad uz 2 x , to je nieco strasne, nespravne rozhodnutia, hlava v haji, presne ako s Medvedom naposledy, zranenia robia s hracov uplnych magorov, Rafa je v tomto ohlade uplna topka, vo veku Zvereva nemusel hrat pol roka a stale dokazal vyhravat nielen zapasy, ale aj tituly smilesmile
[ Reagovat ]
02.05.2023 13:24Od: Mony
Au Sherifka ukazuje, co na vicekralovnu Sábu platí. Vysoké kopcesmile
[ Reagovat ]
02.05.2023 13:48Od: Mony
Dnes to vidím na 2 rozmlacene rakety, 1 slunečník, vytrhne muškáty z květináčů a roztrháná taska..možná i snedeny tenisak
[ Reagovat ]
02.05.2023 13:55Od: zfloyd
Egypťanka sice vede , ale myslím , že to Aryna dá
[ Reagovat ]
02.05.2023 14:00Od: annah
Nejspíš jo nakonec, i když prohrála první set. Utekl jí začátek. Možná ji zaskočilo, že řev při každém úderu se ozývá i z druhé strany. Je zvyklá ječet sama, ne v duetu. :-)
[ Reagovat ]
02.05.2023 14:10Od: Astarin
Ale je to teda uřvaný tenis...
[ Reagovat ]
02.05.2023 10:03Od: George_Renel Horká novinka
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/serena-williams-tehotenstvi-met-gala-alexis-ohanian.A230502_084406_lidicky_zar
[ Reagovat ]
02.05.2023 10:29Od: Blondie
No super, konečně má případné pokračování vyřešené, dušička spokojená, poháry na polici, dvě děti, chlap vypadá na sympaťáka... super, přeju jí to smile
[ Reagovat ]
02.05.2023 10:37Od: Pe3k
Takže to znamená, že už se na okruh nevrátí? Tak fajn, to jí taky přeju smile
[ Reagovat ]
02.05.2023 10:49Od: Blondie
Pořád by z ní šel strach, to rozhodně.
Ale myslím, že se na to vykašle smile
[ Reagovat ]
02.05.2023 10:59Od: vavrinec
Tenisově už ne. Jedině z toho, že by člověku jednu ubalila. smile
[ Reagovat ]
02.05.2023 13:29Od: annah
smile
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist