Kauza dotací: Soud poslal do vazby šéfa českého tenisu Kaderku i funkcionáře Flégla. Hrozí jim 10 let

29. 2., 14:45
Aktuality 27
Soud dnes poslal do vazby prezidenta Českého tenisového svazu (ČTS) Iva Kaderku a člena dozorčí rady svazu Vojtěcha Flégla, které policie stíhá za milionové podvody se státními sportovními dotacemi. Vyhověl tak návrhu státního zástupce, podle nějž by oba muži mohli na svobodě ovlivňovat svědky. Kaderkovi i Fléglovi hrozí až desetileté vězení. Trestnou činnost popírají.
Kaderka vinu popřel a proti vazbě podal stížnost (© Profimedia)

Zbývající tří zadržené - tajemníka svazu Jakuba Fastra, šéfku ekonomického oddělení Hanu Baierovou a někdejšího předního deblistu Daniela Vacka, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče - policisté propustili a budou je stíhat na svobodě.

Kaderku, Flégla a Baierovou viní policie podle Novinek.cz z dotačního podvodu a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Vacka stíhá rovněž za dotační podvod, Fastra za pomoc ke zjednání výhody se sazbou dva až osm roků odnětí svobody.

Kaderka ani Flégl se dnes u Obvodního soudu pro Prahu 7 k novinářským dotazům nevyjádřili, stručně za ně komunikovali jejich právní zástupci. Tenisový boss, který stojí v čele ČTS od roku 1998 a je také místopředsedou České unie sportu a prezidentem evropské federace Tennis Europe, se při příjezdu na neveřejné jednání maskoval kapucí.

Oba muže přivedla i odvedla policejní eskorta. Šedesátiletý Kaderka si přímo v jednací síni podal proti rozhodnutí o vazbě stížnost, kterou bude řešit pražský městský soud. O čtyři roky mladší Flégl si ohledně stížnosti ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

 

Policie vyčíslila škodu na hruba 14,5 milionu korun

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel Jednota Praha - Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun.

V usnesení o zahájení trestního stíhání, které získal server Novinky.cz, opírají kriminalisté svá zjištění mimo jiné o odposlechy. Jejich aktéři podle vyšetřovatelů konspirovali, například šeptali nebo si informace zřejmě psali na papír, aby nezazněly nahlas. Podstata machinací spočívala podle policie v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce i miliony korun za nadhodnocené nebo za zcela vymyšlené služby - za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče.

Podcast: Po stopách kauzy Kaderka. Novinář Artur Janoušek vypráví, jak rozkrýval podvody na ČTS

Policie v úterý obvinila vedle pěti lidí i stejný počet firem. Podle Novinek jsou to Sofos, Envibal, Český tenis, Smart Deal a Umpire Club Restaurant. Sofos je spojená s Vackem, ostatní společnosti s Fléglem. Všechny firmy čelí obvinění z dotačního podvodu.

Policisté v usnesení podle Novinek zmiňují i to, že Kaderka každý měsíc disponuje značnou hotovostí, ačkoliv uváděl, že si ze svazu za čtyři roky nevyplatil nic. Navíc oficiálně nevlastní žádnou nemovitost, počátkem loňského roku všechny převedl darovací smlouvou na manželku. Podle policie obvinění tušili, že se kolem nich stahuje smyčka poté, co se financování turnajů začali věnovat novináři. Rozhodli se proto údajně zpětně upravit některé smlouvy mezi ČTS a Orlem Balkán, přičemž Kaderka tuto akci pojmenoval Krunýř.

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz, ČTK

Komentáře

27
Přidat komentář
fandorin78
Potom se nemůžeme divit, že akce typu Turnaj mistryň WTA se nebudou konat v ČR. Při renomé, jaké si budují vrcholoví funkcionáři, s nimi nikdo z WTA nebo ATP nebude chtít mít nic do činění.
Reagovat
GaelM
Ale prd, obzvlášť WTA řídí čistě peníze. Nějaká pověst je jim volná, viz Saúdská Arábie. Navíc nejsme úplně velmoc WTA turnajů a ATP už vůbec ne. A z té nuly uspořádaných Turnajů mistryň už se taky o moc níž neposuneme

Spíš mám obavu o menší turnaje, které ať byl Kaderka jaký chce, tak dávaly mnoha talentům šanci si doma zahrát o dobré body a posunout se v kariéře dál. Je otázka, jestli po jeho konci přijde někdo, kdo v tom bude tak úspěšně pokračovat...
Reagovat
darek.vrana
Samozřejmě, že kdokoliv bude lepší než tenhle mafián a ty peníze aspoň půjdou tam, kam mají. Teď ale v podcastu na Sportu říkal novinář, že si nedovede představit, že by Kaderka skončil. Jedině prý, kdyby byl opravdu odsouzený.
Reagovat
Walda58
smile naprostý souhlas. Kaderka mi nebyl nikdy sympatický, ale dokázal to udržet v chodu.
Reagovat
Mony

..ale vliv to na turnaje mít nějaký bude..
zrušení turnajů v Číně taky nebylo o penezich
Reagovat
Fandina
Nestačím se divit. Jak si někdo může myslet, že když bude nadhodnocovat nebo falšovat cokoli, tak se na to nepřijde. O morálce vůbec nemluvím. Ta tyhle lidi míjí obloukem.
Reagovat
com
https://sport.aktualne.cz/tenis/snimky-z-zenskeho-i-muzskeho-finale-turnaje-o-pohar-preziden/r~0b7a00daa0fe11ea9c800cc47ab5f122/r~4d2a5fc8a0fb11ea95caac1f6b220ee8/

Reagovat
Blondie
https://i3.cn.cz/15/1513274873_P201712141013501.jpg

Reagovat
d@ve
Pěknej return..
Reagovat
Sinuhet1
Reagovat
GaelM
Reagovat
Newcombe
Je to normální jev nebo anomálie? Co vím bylo to ve fotbale, teď tenis. Další svazy aby se báli?! Nejspíš jo, ryba smrdí od hlavy.. viz maestro Kaderka. Humus
Reagovat
NovacekTP
měl se raději věnovat na plný úvazek Banderově ukrajině
Reagovat
Patapuff
Je to asi patnáct nebo dvacet let, co byla v TV reportáž, jak Kaderka koupil za pár babek nějakou ruinu, od státu dostal dotaci asi dvacet milionů, že z toho bude muzeum krajky. Barák zrekonstruoval, postavil k němu tenisový kurt, napsal to na manželku, muzeum krajky bylo v jedné místnosti o rozměrech 2x3 metry A takhle to asi bylo po celou dobu jeho prezidentování. Je divné, že až teď spadla klec.
Reagovat
Pavlis
Ivo Kaderka u mě nikdy důvěru příliš nevzbuzoval. Konečně na něj došlo. ATP a WTA by se měly od Česka držet dál. Nezasloužíme si to.
Reagovat
jirkaS
tenisové svinstvo
https://sport.aktualne.cz/nastval-mocne-ze-svazu-hraci-v-cesku-se-boji-se-mnou-trenova/r~d8a4077ed6d111ee95ee0cc47ab5f122/
Reagovat
darek.vrana
Hrůza... Neskutečné, jak je možné, že se taková individua drží u moci už čtvrt století a nikdo se neodváží jim postavit.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
Tam asi demokracie moc nefunguje... Klause by na starý kolena mohli zavřít taky. Tentokrát to nebyla propiska ale pár míčů značky boss
Reagovat
bIbec
upřímně moc nechápu, proč lidi furt zmiňují tu tzv demokracii ve spojitosti s dobrými mravy. Demokracie nemá s dobrými mravy nic společného. Nějak to spolu nesouvisí.

Demokraticky si lidé můžou volit zvířata.. vlastně je to normální.
Reagovat
bIbec
Pak je otázkou, jestli lidé volí zvířata, nebo se ze zvoleného stane zvíře, protože získal tu nezdravou pozornost a pak žije s vědomím, že je něco víc.

Asi proto mám celou demokracii úplně v píí...
Reagovat
Walda58
smile
Reagovat
Tomas_Smid_fan
Jsi v zajetí stereotypu, vlastně to i zmiňuješ. Já o žádné spojitosti demokracie s dobrými mravy nepsal. Narážel jsem na prostý fakt, a to, že na svazu panovala despocie, nikoli demokracie.
Reagovat
misa
Konečně došlo i na obtloustlého sympaťáka původem z Prognostického ústavu ČSAV Za normalizace se v této instituci sešla neskutečná sebranka - Klaus, Zeman, Ransdorf, Kaderka nebo estébácký špion Köcher
Reagovat
George_Renel
Zeman nastoupil do Prognostického ústavu až po roce 1990
Reagovat
Tomas_Smid_fan
To, že přišel pozdě, ho neomlouvá.
Reagovat
Mony
??..to z něj už odešel do politiky
Reagovat
Walda58
smile
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist