Kvalifikantky ovládly turnaj v Tokiu. Dijasová si o titul zahraje s Katóovou

16. 9. 2017, 17:58
Aktuality 5
Nečekané finálové obsazení má turnaj žen v Tokiu. O titul si zítra zahrají dvě tenistky, které se musely probojovat do hlavní soutěže z kvalifikace. Zarina Dijasová dnes vyřadila loňskou vítězku Christinu McHaleovou a o svůj premiérový titul si zahraje s domácí Miju Katóovou.
Zarina Dijasová (© WTA)

Turnaj Japan Women's Open je jediný na okruhu WTA, na kterém se Zarina Dijasová zatím dokázala probojovat do finále. V roce 2014 v něm - tehdy ještě v Ósace - nestačila na Samanthu Stosurovou. Po třech letech bude mít další šanci poté, co se jí podařilo porazit obhájkyni titulu Christinu McHaleovou.

Kazašská kvalifikantka dnes sebrala favoritce jen v úvodním setu třikrát servis a udělala první krok k tomu, aby pomstila tři roky starou porážku ze Štrasburku. McHaleová se nevzdala a v další sadě dokonce nadělila Dijasové "kanára", ale ten 100. hráčku světa nerozhodil. V rozhodujícím setu znovu třikrát brejkla svou soupeřku a zvítězila 6-4 0-6 6-3.

Stejně jako Dijasová má šanci slavit v neděli premiérový titul i její poslední soupeřka. Pro dvaadvacetiletou Miju Katóovou je už postup do finále životním úspěchem, na který se dnes proti Janě Fettové pořádně nadřela. Favorizovaná Chorvatka kráčela za postupem a díky dvěma brejkům ve druhé sadě vedla už 6-4 a 4-1. Domácí hráčka srovnala, za stavu 5-6 odvrátila mečbol a v tie-breaku poslala zápas do rozhodujícího setu.

I v něm Fettová získala rychle náskok, ani vedení 3-0 jí ale nestačilo. Z posledních sedmi her získala jedinou a po téměř tříhodinovém boji prohrála 6-4 6-7 a 4-6.

5
Jsem zvědavý, jestli si zítra po finále střihne ještě další zápas :-), případně dva.
Davor1
Neskutočné niečo, toto finále ukazuje, aký je tenis (a obzvlášť ten ženský) nevyspitateľný a netipovateľný šport a nejaké predzápasové prognózy sú vo väčšine prípadov absolútne bezpredmetné a zbytočné, v tom zápase to často vyzerá presne opačne, ako by podľa logiky malo.

Dnes som pozeral oba zápasy.
Diyas s McHale, tam som jednoznačne favorizoval Američanku. Diyas dnes hrala 11-ty zápas za posledných 11 dní, okrem toho mala aj obviazanú nohu a celkovo na WTA úrovni toho veľa neuhrala. Na tomto turnaji mala namále už v kvalde s Kumkhum, otáčať z 0-1 musela aj proti Doi a Putintseve. Celkovo má v posledných dvoch týždňoch v nohách a hlave tak brutálnu porciu zápasov, že som si myslel, že to dnes už nemôže dať.
McHale naopak, obhájkyňa titulu, celý turnaj išla ako nôž maslom a hladko porazila aj vo forme hrajúcu Mertens, nestratila na turnaji ani set a súperkám nedala najmenšiu šancu v žiadnom z odohratých setov. Aj dnes začala dobre a hneď viedla s brejkom, potom ale stratila servis a zrazu bola Diyas na koni a brejkla aj druhýkrát z 0-40 za stavu 5-4. Druhý set ale McHale zvalcovala 6-0 a v treťom rýchlo viedla 3-1 a mala brejkbal na 4-1. Ten nedala a odvtedy už neuhrala ani gem. Darmo bola oveľa čerstvejšia a oddýchnutejšia ako súperka, darmo zvalcovala všetky súperky po ceste turnajom a darmo dominovala aj v tomto zápase dosť významný úsek, keď sa na konci úplne zložila a proti "polomrtvej" súperke prehajdákala taký náskok. Diyas naopak, otočila neskutočným spôsobom ďalší zápas a aj keď už vyzerá, že to nemôže dať, vo finále bude favoritkou.
Davor1
V druhom zápase Fett hrala skvele 2 sety, prvý vyhrala 6-4, v druhom brejkla za stavu 5-5 a podávala na výhru. Mala 6-5 a 40-30, keď dala dvojchybu na zhodu, v ďalších výmenách zase chybovala a japonka sa dostala do TB, kde neskutočne dominovala. V treťom sete presne rovnaký priebeh ako v predchádzajúcom zápase. Fett rýchlo viedla myslím 3-0, aby to nakoniec prehajdákala a prehrala 4-6. A to so súperkou, ktorá sa nikdy v živote ani nepriblížila top100, v súčasnosti je niekde na konci druhej stovky a pred týmto turnajom vyhrala na WTA úrovni len jeden jediný zápas v tejto sezóne.

Vo finále sa teda stretnú 2 hráčky z druhej stovky, ktoré boli obe na pokraji vyradenia už v kvalde a ničím v tejto sezóne obzvlášť nevyčnievali, predovšetkým Kato, ktorá nič neuhrala ani len na ITF úrovni. Obe otočili zápasy proti favoritkám, ktoré hrali perfektne celý turnaj a nakoniec im to v semi aj tak bolo prd platné. Predovšetkým McHale musí byť poriadne naštvaná sama na seba, šancu na ďalší titul tu mala obrovskú a ten zápas mala určite dotiahnúť.

Som zvedavý na to finále, obe tu hrajú životný tenis, Zarynu mám rád a prajem jej titul, konečne by sa mohla chytiť a hrať na takejto úrovni pravidelne, to by bola v rebríčku niekde úplne inde. Kato bola dnes katom mojej obľúbenkyne Janky Fett, ale jej to človek tiež nemôže nepriať, obzvlášť na tomto domácom turnaji.