Madrid: Shrnutí

9. 5. 2022, 13:30
Stalo se... 3
Co přinesl letošní ročník Mutua Madrid Open? Kdo posbíral jednotlivé trofeje? Jak si v areálu Caja Mágica vedly české tenistky a jak dopadli nasazení? Kdo se postaral o největší překvapení? Který zápas byl nejdelší a kdo prohrál nejrychleji?

Překvapivou vítězkou antukového turnaje WTA 1000 v Madridu se stala Ons Džabúrová. Tunisanka v boji o titul porazila Američanku Jessicu Pegulaovou a své šesté finále proměnila v druhou a dosud nejcennější trofej.

Carlos Alcaraz si na domácí antuce v Madridu dokráčel v týden svých 19. narozenin pro druhý titul z turnajů Masters 1000. Španělský mladík ve finále smetl světovou čtyřku a dvojnásobného německého šampiona Alexandera Zvereva, svou finálovou bilanci vylepšil na 5-0 a jako nejmladší v historii ATP Tour (od roku 1990) porazil na jednom turnaji tři hráče Top 5.

Gabriela Dabrowská s Giulianou Olmosovou zvládly své první společné finále. Kanadsko-mexický pár v něm porazil Desirae Krawczykovou a Demi Schuursovou. Třicetiletá Dabrowská načala druhou desítku vavřínů, na "tisícovkách" se radovala počtvrté. O rok mladší Olmosová získala svůj čtvrtý titul a druhý z turnajů této kategorie.

Wesley Koolhof s Nealem Skupským ve finále přehráli kolumbijské duo Juan Sebastian Cabal, Robert Farah a dosáhli už na čtvrtou letošní trofej, první mimo nejmenší akce ATP 250. Třiatřicetiletý Koolhof slavil svůj 11. triumf, o rok mladší Skupski jubilejní desátý. Pro Nizozemce i Brita se jedná o premiérový vavřín z Masters.

Největší překvapení (turnaj)
Největším překvapením letošního ročníku Mutua Madrid Open byly výkony hráček Top 10. Zatímco do čtvrtfinále mužské dvouhry se dostalo sedm z osmi nejvýše nasazených, z členek nejvyššího patra žebříčku se přes druhé kolo probojovala pouze pozdější šampionka Ons Džabúrová.

Největší překvapení (zápas)
O největší zápasové překvapení se postaral Dušan Lajovič, trápící se Srb ve druhém kole vyřadil nasazenou pětku a na antuce jednoho z nejlepších hráčů posledních sezon Caspera Ruuda.

• Čtyřhra ženy - finále •
Dabrowská/Olmosová (2-Kan./Mex.) - Krawczyková/Schuursová (3-USA/Niz.) 7-6(1) 5-7 10-7
• 1. kolo •
Fernandezová/Siniaková (Kan./ČR) - Danilinová/Haddadová Maiaová (6-Kaz./Braz.) 6-7(4) 7-6(4) 10-7
Bouzková/Zidanšeková (ČR/Slovin.) - Rybakinová/Samsonovová (Kaz./-) 3-6 6-4 10-6
Muchová/Kar. Plíšková (ČR) - Collinsová/Putincevová (USA/Kaz.) 6-4 6-3
Bencicová/Golubicová (Švýc.) - Lohoffová/Voráčová (Něm./ČR) 6-3 6-1
• 2. kolo •
Gauffová/Pegulaová (5-USA) - Muchová/Kar. Plíšková (ČR) / bez boje
Eikeriová/Mihalíková (Nor./SR) - Fernandezová/Siniaková (Kan./ČR) 6-1 6-4
Krawczyková/Schuursová (3-USA/Niz.) - Bouzková/Zidanšeková (ČR/Slovin.) 7-6(4) 6-3
Vyřazení nasazení hráči
Ženy
1. kolo (4): Sabalenková (3-), Kar. Plíšková (5-ČR), Ostapenková (10-Lot.), Pavljučenkovová (13-)
2. kolo (5): Badosaová (2-Šp.), Sakkariová (4-Řec.), Collinsová (6-USA), Muguruzaová (7-Šp.), Fernandezová (17-Kan.)
Osmifinále (5): Raducanuová (9-Brit.), Bencicová (11-Švýc.), Gauffová (14-USA), Azarenková (15-), Rybakinová (16-Kaz.)
Čtvrtfinále (0)
Semifinále (0)
Finále (1): Pegulaová (12-USA)
Neporažená: Džabúrová (8-Tun.)
Muži
1. kolo (2): Opelka (15-USA), Carreño (16-Šp.)
2. kolo (4): Ruud (5-Nor.), Schwartzman (13-Arg.), Shapovalov (14-Kan.), Bautista (17-Šp.)
Osmifinále (2): Norrie (9-Brit.), Sinner (10-It.)
Čtvrtfinále (4): Nadal (3-Šp.), Rubljov (6-), Auger-Aliassime (8-Kan.), Hurkacz (12-Pol.)
Semifinále (2): Djokovič (1-Srb.), Tsitsipas (4-Řec.)
Finále (1): Zverev (2-Něm.)
Neporažený: Alcaraz (7-Šp.)