Nákaza mezi tenisty na Adria Tour v Zadaru působí politický skandál

  • Turnaj v chorvatském Zadaru, kde se koronavirem nakazila mimo jiné světová jednička Novak Djoković, vyvolává v zemi čím dál větší politický skandál. Premiér Andrej Plenković, který se turnaje coby divák rovněž zúčastnil, se preventivně nechal otestovat - s negativním výsledkem. Na pořadatele se snáší kritika za nedodržení ochranných opatření proti šíření nákazy, napsala dnes agentura APA.
    23. 6., 20:43 | Aktuality |  5 komentářů
    Ilustrační fotografie 
     

Plenković v sobotu přihlížel tenisovému utkání z tribuny a poté se krátce setkal s Djokovičem. Srbský tenista dnes oznámil, že se spolu se svou manželkou nakazil koronavirem. Stejné oznámení přišlo už dříve od tří dalších účastníků turnaje. Podle epidemiologů nebezpečí přenosu nákazy na premiéra nehrozilo a preventivně provedený test na přítomnost infekce vyšel Plenkovičovi v pondělí s negativním výsledkem.

Exhibiční turnaj v Zadaru byl součástí čtyřdílné Adria Tour po Balkáně. Předčasně však skončil před nedělním finále po oznámení pozitivního testu u bulharského tenisty Grigora Dimitrova.

Předseda vlády Plenković před turnajem řekl, že akce má být reklamou na Zadar i Chorvatsko. Zadarská blamáž ale podle APA způsobila, že tato reklama má silně negativní vyznění. Země na pobřeží Jaderského moře se usilovně snaží prezentovat jako z hlediska nákazy bezpečná a lákat tím co největší množství zahraničních turistů.

Ministr zdravotnictví sousedního Slovinska Tomaž Gantar v pondělí večer dokonce nevyloučil, že jeho země bude své hranice s Chorvatskem opět nucena uzavřít. To by tvrdě dopadlo na chorvatský turistický ruch, který se zotavuje po koronavirové pandemii.

Chorvatská média informují o závažných pochybeních pořadatelů, kteří ignorovali opatření nutná k zabránění šíření nákazy: Tribuny byly místy přeplněné, mezi diváky nebyla volná místa, chyběly údajně i dezinfekční prostředky. K turnaji se navíc konalo několik doprovodných akcí, při nichž se tenisové hvězdy setkávaly se svými fanoušky, sportovci, politiky či dětmi.

Chorvatští epidemiologové mají nyní plné ruce práce, aby zjistili, kdo s nakaženými tenisty přišel do úzkého kontaktu. Do karantény bylo posláno zatím bezmála sto lidí, mezi nimi i starosta Zadaru Branko Dukić. Výzvám, aby se do izolace přesunul také, čelí i Plenković. Přes 600 znepokojených občanů požádalo o provedení testu.

K zodpovědnosti za fiasko v Zadaru, který by se mohl stát novým lokálním ohniskem nákazy, se nikdo nehlásí. Úřad civilní ochrany, který má v Chorvatsku dodržování protikoronavirových opatření na starosti, uvedl, že za organizaci turnaje zodpovídal tenisový svaz a že pro takovéto akce existují jasné pokyny. Svaz naopak tvrdí, že veškeré regule dodržel.

Ministr zdravotnictví Vili Beroš zdůraznil, že události v Zadaru jsou "velkým varováním". "Tato situace není nečekaná," řekl s tím, že ještě horším dopadům zabránila včasná reakce epidemiologů. Ve městě jsou preventivně zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech důchodců.

Chorvatsko dosud zaznamenalo 2366 případů koronavirové nákazy, 107 osob komplikacím doprovázejícím nemoc Covid-19 podlehlo.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (5)
24.06.2020 05:40Od: Mantra
auž jste si bookoali levné lístky na vlak?
[ Reagovat ]
24.06.2020 00:18Od: Forehand
Dufam, ze sa nikomu nič nestane.

Ale toto naozaj posobi ako strašná groteska. Dnes som to označil za najvacsi sportový preslap 2020.

Ale pribeh o tom ako svetova jednotka pozve kamarátov na nedelný tenis pri pivečku na balkáne, v case pandémie a nakoniec odchádza ovenčený titulom "pozitivne testovaný", to má velmi silny humorný potenciál aj na dlhé roky napred :)...Toto je čistý Silvester.
[ Reagovat ]
24.06.2020 14:47Od: panzer.dragon
ještě byl dobrej ten basketbalista nějak na začátku COVIDu, jak osahával ty mikrofony na tiskovce jakože se nic neděje a pak oznámil že je nakaženej
[ Reagovat ]
23.06.2020 22:20Od: Frantz
Djokovič si slušně nasr4l do bot. Turnaj nevyhrál žádný, ale prohrál co se dalo...
[ Reagovat ]
23.06.2020 22:16Od: Frick Tady to máte chřipečkáři
Furt, že je to chřipka.

Neni.

Nikomu nic neni. Až na Grišu. Ale ten třeba nastyd. z klimatizace. Kdo ví.
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist