Vyzkoušejte nový TenisPortal – moderní, přehledný a optimalizovaný i pro mobily
Vyzkoušet

Odmítla zajímavou pracovní nabídku, aby si splnila sen. V Česku pište Knutsonová, prosím

  • Je úplně jiná než všechny ostatní tenistky. Gabriela Knutsonová (26) se totiž rozhodla, že nejdřív vystuduje. A protože se jí v Anglii podařilo získat už dva magisterské tituly, rozhodla se, že nakonec zkusí dohnat i sportovní kariéru. Premiéru na okruhu WTA prožívá na právě probíhajícím turnaji Livesport Prague Open.
    1. 8., 13:00 | Rozhovory |  35 komentářů
    © Livesport Prague Open / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)© Livesport Prague Open / Pavel Lebeda (sport-pics.cz) 
     
  • Profil hráče

Víkendovou kvalifikací prošla jako nůž máslem, v pondělí si nechala udělat masáž, na kterou na menších turnajích ani nepomyslela. A když procházela areálem ve Stromovce, zářila z ní pozitivní energie. Sedm let pauzy mimo profesionální tenisové prostředí, které investovala do sebevzdělávání, na jejích výkonech není znát.

Možná naopak. "V září jsem se do toho pustila a každé kolo, které jsem uhrála, vlastně bylo překvapení. I tady!" rozpomene se v povídání pro Livesport Zprávy na duel s Belgičankou Greet Minnenovou, která figuruje na 112. příčce pořadí WTA. Když pak zdolala i Britku Naikthu Bainsovou, bylo jasné, že si poprvé zahraje v hlavní soutěži podniku WTA. "Je hezké, že je to poprvé zrovna tady v Praze, já ten turnaj opravdu toužila hrát. I když je fakt, že jsem měla šanci už před týdnem ve Varšavě, jenže tam jsem dost ošklivě prohrála."

 

Všudezdejší

Tatínek pochází z kaliforského Sacramenta, maminka ze Dvora Králové. A i když Knutsonová v současnosti pobývá převážně v Česku, tvrdí, že se doma cítí všude po světě. Ať už to byly čtyři roky studií televizní a digitální žurnalistiky v Syracuse nebo tříletý pobyt v Anglii, dokázala se o sebe postarat. Tenis jí pomohl ke stipendiím, byla dokonce čtvrtá v americkém univerzitním NCAA žebříčku. Jenže z Ameriky utekla. "Já byla po tom americkém tenise tak unavená, že i když mě fanoušci univerzitního tenisu lanařili, že by mi zaplatili, abych šla hrát profi, mně se vůbec nechtělo."

Vhod přišla další studijní příležitost, tentokrát v Anglii. "Věděla jsem, že vždycky budu chtít magistra a když přišla možnost stipendia na Durham University, dala jsem si tam marketing na první rok a tak se mi tam líbilo, že jsem si přidala ještě jednoho magistra na obnovitelné zdroje a zůstala tam tři roky."

Právě pobyt na Britských ostrovech v ní znovu zažehl vášeň pro sport, ve kterém už od dětství vynikala. Vždyť v minulosti potkávala na trénincích v prostějovském klubu třeba Karolínu Muchovou nebo Petru Kvitovou. "V Americe je člověk do tenisu nucený a vlastně i tady v Čechách neměl na výběr. Až v Anglii jsem začala být svobodná a sama jsem najednou chtěla trénovat, začalo mě to strašně bavit. Poslední rok jsem tam pak měla práci na plný úvazek, řídila jsem klub, kde bylo asi 300 dětí, a tak jsem si vydělala trochu peněz, abych si mohla zkusit profitenis," vypráví.

 

Tenisová Anglie bez trávy

I když tak snadné to nebylo, zapomeňte na to, že tenis v Anglii znamená hrát v klubech s travnatými kurty. "Kdepak, na trávě jsem za celé tři roky nehrála ani jednou. Celou tu dobu jsem to mlátila na koberci v hale. A studium v Anglii také není tak zajímavé v příjmech, takže abych si vydělala na jídlo, pracovala jsem v baru. Tam jsem byla třeba do dvou do rána a pak od šesti byl tenisový trénink," vzpomíná na první roky v Británii.

Dnes už ale energickou a usměvavou blondýnku naplňuje hlavně tenis. "Teď mám od všeho klid, starám se jen o sebe. Splnila jsem si, co jsem potřebovala," říká uvolněně. Kvůli lákavému vstupu do světa profitenisu odmítla i velmi zajímavou pracovní nabídku. "Se školou jsem hotová, mohla jsem jít s klidným srdcem pracovat do Berlína. United Nations mi nabídli pozici v projektu obnovitelných energií s větrnými turbínami…"

Do pracovního života se však se svým vzděláním bude moci kdykoliv vrátit. Teď přišel čas tenisu. "Tenhle život je samozřejmě krásný. Jdu nahoru. Je fajn mít nízké očekávání, takže cokoli uhraju, je pro mě radost," vypráví. Vždyť ve světovém rankingu se objevila až loni v lednu. "To jsem ještě celou zimu lyžovala. Ale mezitím jsem na dvou pětadvacítkách porazila hráčky s rankingem 200-300 a říkala jsem si: Hele, mně to docela jde!"

Opravdové odhodlání měřit se s nejlepšími přišlo až o pár měsíců později. "Dala jsem si čtyři měsíce pauzu, ale stejně, když jsem se do toho pustila, ještě jsem dělala na diplomové práci. Ráno jsem pět hodin psala a odpoledne šla hrát. Byla jsem úplně hotová," vzpomíná.

 

Problémy na letištích

Na okruhu už začíná vnímat to, jak jsou její soupeřky jiné. "Spousta holek je uzavřených do sebe, vždyť od dětství hrály jen tenis. Vidím to kolem sebe, čím jde člověk výš a výš, tím se s ostatními baví míň a míň. Nemluvím jen o Česku, to je problém po celém světě. Kdybych začala hrát profi v 18 letech, asi se z toho zblázním, neměla bych normální život," uvědomuje si.

Mimochodem, i jméno používá podle toho, kde se zrovna nachází. "V americkém pase je psáno Gabriela Andrea Knutson, v tom českém, na občance a řidičáku je Gabriela Knutsonová. Na letištích mívám problém. Napíšu se na boarding pas Knutson a v pasu je to jinak, tak to zkoumají. Mně se líbí víc Knutsonová, takže když jsem v Česku, byla bych radši, aby se to v médiích uvádělo s tou příponou," přeje si.

A co bude dál? Snem dál zůstává grandslamový turnaj. "Strašně moc jsem se chtěla dostat na US Open. Bylo to blízko, ale asi i proto jsem na sebe měla tlak a najednou jsem nedala jediný míček. Ale teď už zase nemám co ztratit a cítím se lépe. Tak to zkusím znovu na Australian Open."

Ondřej Jirásek, TenisPortal.cz, Livesport / Tomáš Rambousek, Kateřina Teruzzi
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (35)
01.08.2023 21:57Od: Petr_Fisk
Sympatická holka.
Má to v ruce a v hlavě to má taky srovnaný.
Vzhledem k tomu, že toho tolik nenahrála, tak by jí i tělo mohlo dlouho vydržet a při 100% dlouhodobém přístupu by se mohla možná dostat i do padesátky.
[ Reagovat ]
01.08.2023 19:57Od: Kandinsky1
Koukám, že loni v lednu hrála první turnaj, 25´, a když na něm došla z kvaldy do SF, tak postoupila v žebříčku z 9999 místa na 762, tomu říkám skok smile
Jinak, jestli to chápu správně, tak v ČR byla od narození až do chvíle, kdy šla do USA na univerzitu ?
[ Reagovat ]
01.08.2023 20:31Od: R01316
Do svych deseti let bydlela v USA, pak se cela rodina prestehovala do Cech. V 18 pak sla studovat do NY a pak do Anglie. Kdesi jsem cetla, ze v mladi i hodne lyzovala (jeji mamka byla taky tusim lyzarka), ale nakonec dala prednost tenisu. Pry kdyby se tehdy rozhodla pro lyzovani, tak by asi zavodila pod vlajkou USA- lepsi podminky pro trenovani a tak
[ Reagovat ]
01.08.2023 20:54Od: Kandinsky1
Aha, dík.
[ Reagovat ]
01.08.2023 23:33Od: A211 Re: Rozhovor
Rozhovor s ní je na Tiebreaku
[ Reagovat ]
02.08.2023 08:25Od: Mony
https://tbtennis.cz/podcast/gabriela-knutson-mezi-zapasy-jsem-pracovala-ttp-52/
[ Reagovat ]
01.08.2023 18:23Od: com
Odmitla zajimavou pracovni nabidku, aby si splnila sen a debutovala na wta.. Jeji sen se rozplynul po 2 a pul hodinach, kdy podlehla podprumerne tenistce Martincove smilesmile
Posledni dobou tu o Knutsonce bylo nejak moc clanku, jako kdyby byla povazovana za nakou nastupujici hvezdicku.. Pritom si na WTA ani neskrtla smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 18:30Od: horska.kraslice
Poctivě si všechno odpracovala na ITFkách, loni dokonce i v kvalifikacích ITF, žádné W.C., žádná protekce. Sympaťanda, přeji jí, ať si brzy přivykne na svět těch "lepších" hráček a začne je i porážet a zakotví ve vytoužené stovce.smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 19:30Od: Carloss
tak.
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:34Od: Petr_Fisk
smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 20:07Od: Smazaný účet
Jak si asi mohla škrtnout,když studovalasmile
[ Reagovat ]
01.08.2023 18:14Od: Drzymalski
Sympatická žena ta Gabriela. Terka kloboučnice královna kérek je zoufalá neurotička.
[ Reagovat ]
01.08.2023 16:45Od: DJOKERTHEGOAT
Konečně hezká a inteligentní tenistka z Česka? Paráda! To co tam je poslední léta s inteligencí houpacího koně je úsměvné smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:43Od: Kandinsky1
Jó, milá zlatá, máš smůlu. Podle našich pravidel češtiny, která jsou pro některé svatá, jsi prostě Knutson. Pokud chceš být Knutsonová, tak musíš změnit občanství. Vážně tohle někomu nepřijde jako totální Kocourkov ?
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:55Od: com
mňau smilesmile
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:35Od: Petr_Fisk
smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:59Od: Astarin
Však české občanství určitě má, když píšou, že má českou občanku i český pas...
[ Reagovat ]
01.08.2023 15:08Od: Kandinsky1
No právě proto je to Knutson, kdyby české občanství neměla, tak je to Knutsonová.
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:02Od: Fandina
Nahoře je napsáno, že na občance a řidičáku má napsáno Knutsonová.
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:33Od: Serpens
Zajímavá holka, tahle Knutsonka, ještě jsem o ní neslyšel upřímně. Připadá mi hlavně zajímavé to, že tenis byl u ní dlouho spíše na vedlejší koleji, poslední rok a půl to však šla "zkusit" a už je z toho účast na turnaji WTA? Na první pohled by jeden řekl, že je to supertalent.
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:40Od: com
jo supertalent.. Aby ji nedala konecnou hned Martincova, ktera umi prekvapit jednou do roka smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 18:26Od: com
smilesmilesmile
[ Reagovat ]
01.08.2023 13:43Od: strelec3000
V českých médiích bude vždycky ová i Williams nebo Gauff????
[ Reagovat ]
01.08.2023 13:22Od: tommr Gabriela Knutson
jak se její příjmení správně vyslovuje? To K na začátku je neznělé, že?
[ Reagovat ]
01.08.2023 13:27Od: Preview.lover
Ona sama to vyslovuje [knutson]
[ Reagovat ]
01.08.2023 13:31Od: com
Ale Knutsonka chce, aby sme ji rikali Knutsonová smile
[ Reagovat ]
01.08.2023 13:35Od: Ianny
Natson nejspíš, s neznělým "o"
[ Reagovat ]
01.08.2023 14:03Od: TsK0802
Nemate pravdu, sama vyslovuje [knucon]
[ Reagovat ]
01.08.2023 15:02Od: Astarin
Správně (i v USA) se to má vyslovovat zněle. Je to jméno švédsko-norského původu.
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:38Od: Petr_Fisk
Je to jméno vikingského původu. Někdo z jejích předků byl synem Knuta.
Mohla by to být klidně i Dánka.
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:49Od: Mony
A když zestarnul na 80 let, tak ho vysusili na slunci použili do svíčky.. z Knuta se stal Knot
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:53Od: Petr_Fisk
jj.
Jinak "knut" je v češtině uzel.
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:55Od: Mony
Jo, uzel pak vysusili, rozvazali a byl z toho knot
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:58Od: Petr_Fisk
Ty nedáš pokoj...
[ Reagovat ]
01.08.2023 21:09Od: Fandina
V Bio videu výše, čas 2:20, říká Knitsn.
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist