'Milý Dominicu,' prosí Alžířanka Ibbúová v emotivním videu Thiema o respekt a pochopení

  • Alžírská tenistka Ines Ibbúová zareagovala téměř desetiminutovým emotivním videem na výroky rakouské hvězdy Dominica Thiema, jenž nechce finančně přispět níže postaveným hráčům v době koronavirové pandemie. Aktuálně 620. hráčka světového žebříčku mimo jiné uvedla, že po Thiemovi nechce jeho peníze, jen respekt. Podporu jednadvacetileté tenistce vyjádřila bývalá světová jednička Venus Williamsová i alžírský prezident.
    11. 5., 18:21 | Aktuality |  15 komentářů
    Ines IbbúováInes Ibbúová 
     
  • Profil hráče

Třetí hráč žebříčku Thiem v závěru dubna uvedl, že neví, proč by měl přispět do fondu pro níže postavené hráče, kteří jsou existenčně závislí na prize money z turnajů. Podle hvězdného Rakušana mnoho hráčů na nižších okruzích nepřistupuje k tenisu profesionálně a nedává mu sto procent. Proto řekl, že raději své peníze věnuje tam, kde je to skutečně zapotřebí.

Ibbúová reagovala výčtem toho, co vše musela pro svou kariéru obětovat. Vyzvala Thiema k tomu, aby se snažil pochopit rozdíly svého 'kouzelného světa' a jejího života na severu Afriky, kde k tenisu chybí základní podmínky.

"V zemi, jako je ta moje, není jednoduché být sportovcem. Nemáme tu například jediný krytý kurt. Když týden prší, trénujeme bekhendy v tělocvičně," uvedla Ibbúová. "Těším se na den, kdy si budu moci dovolit koupit svým rodičům dárek. Sním o tom dnu," dodala Alžířanka, jež se tenisu věnuje od šesti let a během kariéry dosud vydělala 27.825 dolarů.

"Cestuju sama po světě a snažím se vždy sehnat ty nejlevnější letenky. Jaké to asi je, mít trenéra, který vám pomáhá na tour? Osobního kouče? Fyzioterapeuta? Mentálního kouče? Celý tým?" upozornila Ibbúová na rozdíly mezi svou situací a Thiemovou. "Střídáš antuku a tvrdý povrch týden co týden? Máš na konci turnajů díry v botách jako já? Drahý Dominicu, na rozdíl od tebe, hodně lidí prožívá stejnou realitu jako já," řekla.

K pomoci hůře postaveným hráčům, kteří jsou zastavením turnajů postiženi nejvíce, vyzvala mimo jiné mužská světová jednička Novak Djokovič. Speciální fond solidarity zřídily mezinárodní tenisové organizace, jež mezi tenisty z nižších pater žebříčku rozdělí více než šest milionů dolarů.

Podle Ibbúové současná krize ukázala skutečné charaktery lidí. "Nikdo od tebe nic nežádal. Iniciativa vzešla od velkorysých hráčů, kteří prokázali soucit s ostatními. Nic od tebe nechceme, snad jen trochu respektu k našemu obětování. Díky hráčům jako ty se stále snažím naplnit své sny. Prosím, neznič to," vyzvala na závěr Thiema mladá Alžířanka.

Její příspěvek na instagramu komentovala mimo jiné sedminásobná grandslamová šampionka Williamsová. "Jsi má hrdinka," napsala starší ze slavných amerických sester. Přidal se i Australan Nick Kyrgios, jenž už dříve Thiema za jeho přístup kritizoval. "Respekt! Pokračuj v tom, co děláš, máš mou podporu," napsal Australan.

Poté, co se začal příspěvek Ibbúové šířit na sociálních sítích, vyjádřil se k němu i alžírský prezident Abdal Mandžíd Tabbúní a hráčce přislíbil podporu. "Alžírsko si nemůže dovolit přijít o takový sportovní talent. Brzy se ministerstvo mládeže a sportu postará o tvou práci. Máš mou plnou podporu a přeji ti úspěch," napsal na své oficiální facebookové stránce.

Profesionální tenisová sezona je kvůli pandemii koronaviru zastavena minimálně do poloviny července. Panují obavy, že se kvůli globální povaze sportu už letos nerozběhne.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (15)
12.05.2020 09:56Od: paddy
Kritizovat charitu se v dnešním pokryteckém světě nevyplácí.

Zná někdo odpověď na otázku, z čeho dosud platila letenky a hotely, když hrubého vydělala jen 27 tis usd? Náklady asi hradí nějaký sponzor?
Roky létá po světě a nemá na dárek rodičům nebo boty, které vydrží jen několik dnů?
I hráči ze stovky nemají úplný realizační tým. Nejdřív si na něj musí vydělat.

Velkorysost neznamená, že bohatí hráči vymyslí a dají pro ně nulovou částku a nutí ostatní přispět ("nikdo nic nežádal") a když to ti neudělají, tak budou vypadat jako nelidští?

Prezident nedává z vlastní kapsy, jen si buduje PR, čistý populismus.

Venus dala peníze na WTA hráčky?
Úžasnou slovní pomoc poskytla 7. nejlépe vydělávající tenistka (vč. mužů)
[ Reagovat ]
12.05.2020 10:21Od: Fandina
Tady přece nejde o to, že někdo musí na něco přispět. Jde o projev vůle nebo nevůle. To, že ve společnosti jsou lidi movitější a nemovitější, přece neznamená, že ten movitější nemůže pomoci tomu méně, když je to potřeba.
[ Reagovat ]
12.05.2020 13:08Od: paddy
Návrh Big3 počítal s penězi, které se ještě nevybraly, a hlavně je neseriózní rozhodovat za ostatní a zároveň většinu PR smetany shrábnout k sobě.

Stejná podpásovka je říct, že nejbohatší WTA hráčky s tímto návrhem nepřišly, protože jsou lakomé.
[ Reagovat ]
12.05.2020 13:16Od: Fandina
To říkáš ty, mně je nějaké PR ukradené. Já píšu o faktu a ne o nesmyslech.
[ Reagovat ]
12.05.2020 10:35Od: George_Renel
Venus ji klidně mohla adoptovat. .-)
[ Reagovat ]
12.05.2020 10:39Od: Fandina
Samozřejmě, že jí musel někdo sponzorovat, protože z 27 tisíc usd hrubého se létat po světě a hrát tenis nedá. A tak to funguje na těch nižších patrech. Ne každý může být ve stovce. A ten kdo tam je, stejně asi potřeboval nějaký základ, aby se tam mohl dostat. Takže vysmívat se níže postavenému hráči, že není ve stovce je trapné. Tak to prostě je, že na vrcholu je jen pár díky i tomu, že to financování tenisu umožňuje. Je maximálně nerovnoměrné.
[ Reagovat ]
12.05.2020 10:58Od: Fandina
A zase, ten, kdo je ve stovce, tak má na trenéry a fyzio a kondiční a ti zase dovedou zvýšit výkonnost sportovce a tak je to pořád dokola. Víc peněz víc tréninků, víc trenérů, lepší výkonnost, víc peněz atd..
[ Reagovat ]
12.05.2020 11:01Od: Fandina
A k tomu samozřejmě vůle a snaha a um a pracovitost tenisty.
[ Reagovat ]
12.05.2020 05:45Od: Mantra
souhlasím... s Thiemem :)
[ Reagovat ]
12.05.2020 01:16Od: Forehand
Tento mediálny lynč na Thiema mi už lezie na nervy. Už len čakám, kedy na TP vybehne nejaký tenisový hráč zo Somálska, ktorý bude trénovať bosý a na vine bude samozrejme Thiem.

Že im neni kk.tno, ľuďom, ktorí po Dominikovi idú a médiám, ktorí dávajú týmto článkom priestor, resp. ich tupo preberajú.

Rozumiem, že v čase krízy je redakcia vďačná za čokoľvek, ale malo by to mať nejaké mantinely.

Naopak mi na TP v čase krízy absentuje nulový autorský materiál. Je toľko turnajov, ktoré môže redakcia rozobrať od A-Z, na Youtube tony materiálu, citátov na internete s rozhovormi, proste zmapovať spomienky, priniesť hodnotný archív.

Už len keby idú Granslam za Grandslamom počnúc W03 a Federerovým nástupom, skrz Nadalov a Djokovicov až po súčasnoť, tak majú vybavený obsah na dva mesiace. Dvojhodinová práca, každý článok.
[ Reagovat ]
12.05.2020 08:27Od: Cico93
Nič v zlom, ale tu sa viac kopíruje ako tvorí.
Ako inšpiráciu dávam nhl.cz, kde sú ale podľa článkov ozaj profesionáli.
[ Reagovat ]
12.05.2020 10:56Od: Forehand
To nie je v zlom, ale fakt.
[ Reagovat ]
13.05.2020 01:19Od: Rafaeoli25
Jenže Thiem se vyjádřil jako naprostý idi.t. Tak ať si to pěkně vyžere blbec.
[ Reagovat ]
11.05.2020 20:03Od: kulhavej_kmet
Thieme vydrz ! ! !

Sama chce respekt, ale proc ona nerespektuje Thiemuv nazor? To ji ma nekdo litovat, ze nema na nove tenisky?
[ Reagovat ]
12.05.2020 12:09Od: 24tomas
To má respektovat názor, kterej tvrdí, že tomu nedává 100 %, když je sama o sobě přesvědčená, že dává? Má respektovat názor, který ji zná líp než ona sama?
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist