Řím: Shrnutí

17. 5. 2021, 10:55
Stalo se... 11
Co přinesl letošní ročník Internazionali BNL d'Italia? Kdo posbíral jednotlivé trofeje? Jak si v areálu Foro Italico vedly české tenistky a jak dopadli nasazení? Kdo se postaral o největší překvapení? Který zápas byl nejdelší a kdo prohrál nejrychleji?

Karolína Plíšková si v Římě zahrála třetím rokem po sobě finále, ale stejně jako loni pro ni turnaj skončil hořkým způsobem. Ve finále utrpěla nejdrtivější porážku na okruhu WTA, když s devatenáctiletou vítězkou loňského Roland Garros Igou Šwiatekovou neuhrála ani game a za 46 minut hry prohrála 0-6 0-6. Polka získala třetí titul a zajistila si premiérový posun do Top 10.

Rafael Nadal ve finále zdolal světovou jedničku Novaka Djokoviče, vzájemnou bilanci snížil na 28-29 a získal jubilejní desátou trofej z antuky v italské metropoli. Na turnaji Masters 1000 slaví celkově 36. titul, čímž vyrovnal Djokovičův rekord. Vyhrát jeden turnaj alespoň desetkrát dokázal 34letý Španěl již počtvrté.

Markéta Vondroušová si po boku Kristiny Mladenovicové zahrála poprvé finále čtyřhry na turnaji WTA a byla blízko triumfu. Česko-francouzský pár měl ve finále proti kanadsko-mexické dvojici Sharon Fichmanová, Giuliana Olmosová dva mečboly při svém podání, ale ani jeden nevyužil a nakonec prohrál.

Nikola Mektič a Mate Pavič zakončili osmý z deseti letošních turnajů finálovým zápasem a slavili zisk šestého letošního titulu. Chorvaté letos ovládli tři ze čtyř podniků Masters 1000, když ve finále přehráli vítěze loňského Australian Open Rajeeva Rama s Joem Salisburym.

Největší překvapení (turnaj)
Největším překvapením letošního ročníku Internazionali BNL d'Italia byli všichni čtyři vyřazení semifinalisté. Reilly Opelka totiž nikdy předtím na hlavním okruhu nevyhrál dva antukové zápasy hlavní soutěže v řadě, do italské metropole navíc dorazil s mizernou bilancí a sérií šesti porážek. Podobně si před startem turnaje vedla i Petra Martičová. Postup mezi nejlepší kvarteto se rozhodně nečekal ani od Lorenza Sonega a Cori Gauffové.

Největší překvapení (zápas)
V mužské části turnaje se o největší překvapení postaral Lorenzo Sonego. Domácí tenista v osmifinále vyřadil jednoho z největších favoritů Dominica Thiema a o kolo později si vyšlápl na Andreje Rubljova. Ve dvouhře žen nejvíce překvapila Cori Gauffová, když si vyšlápla na vítězku předchozího podniku v Madridu Arynu Sabalenkovou.

• Čtyřhra ženy - finále •
Fichmanová/Olmosová (Kan./Mex.) -Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) 4-6 7-5 10-5
• Čtyřhra muži - finále •
Mektič/Pavič (2-Chorv.) - Ram/Salisbury (5-USA/Brit.) 6-4 7-6(4)
• Čtvrtfinále •
Kar. Plíšková (9-ČR) - Ostapenková (Lot.) 4-6 7-5 7-6(1)
• Semifinále •
Kar. Plíšková (9-ČR) - Martičová (Chorv.) 6-1 3-6 6-2
• Finále •
Čtyřhra ženy
• 1. kolo •
Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) - Guarachiová/Krawczyková (5-Chile/USA) 6-4 6-4
Hradecká/Siegemundová (ČR/Něm.) - Ninomijaová/Švedovová (Jap./Kaz.) 6-4 5-7 10-7
• 2. kolo •
Krejčíková/Siniaková (2-ČR) - Carterová/Stefaniová (USA/Braz.) 6-2 6-3
Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) -  Hradecká/Siegemundová (ČR/Něm.) 1-6 6-4 10-8
Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) - Krejčíková/Siniaková (2-ČR) 2-6 6-4 10-3
Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) - Beguová/Erraniová (Rum./It.) 6-2 6-3
• Finále •
Fichmanová/Olmosová (Kan./Mex.) - Mladenovicová/Vondroušová (Fr./ČR) 4-6 7-5 10-5
Vyřazení nasazení hráči
Ženy
1. kolo (3): Bencicová (10-Švýc.), Mertensová (14-Belg.), Kontaová (16-Brit.)
2. kolo (7): Ósakaová (2-Jap.), Halepová (3-Rum.), Keninová (4-USA), S. Williamsová (8-USA), Kvitová (11-ČR), Bradyová (13-USA), Sakkariová (17-Řec.)
Osmifinále (2): Sabalenková (7-Běl.), Muguruzaová (12-Šp.)
Čtvrtfinále (2): Bartyová (1-Austr.), Svitolinová (5-Ukr.)
Semifinále (0)
Finále (1): Kar. Plíšková (9-ČR)
Neporažená: Šwiateková (15-Pol.)
Muži
1. kolo (3): Monfils (14-Fr.), Hurkacz (15-Pol.), Dimitrov (16-Bulh.)
2. kolo (4): Medveděv (3-Rus.), Schwartzman (8-Arg.), Carreño (11-Šp.), Goffin (12-Belg.)
Osmifinále (4): Thiem (4-Rak.), Berrettini (9-It.), Bautista (10-Šp.), Shapovalov (13-Kan.)
Čtvrtfinále (3): Tsitsipas (5-Řec.), A. Zverev (6-Něm.), Rubljov (7-Rus.)
Finále (1): Djokovič (1-Srb.)
Neporažený: Nadal (2-Šp.)