Exemplární trest pro Vondroušovou? Jako byste policistům odmítli dechovou zkoušku

DNES, 14:25
Téma 43
Markéta Vondroušová se dozvěděla verdikt Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIA). Má na čtyři roky zastavenou činnost. Bezprostředně poté, co zpráva obletěla svět, se vyrojila spousta zpráv, ve kterých kolegové z tenisového prostředí českou hráčku podporují. Také ovšem dávají za pravdu soudu...
Profily hráčů
Markéta Vondroušová má zastavenou činnost na čtyři roky (© Tobias Schwarz / AFP)

Trest na čtyři roky je opravdu výjimečná záležitost. Zvlášť když u české tenistky nebyl zjištěn dopingový nález.

Čím se tedy vlastně Vondroušová provinila? Ano, odmítla se podrobit dopingové zkoušce. Jenže tam zřejmě všechno jen začalo. Wimbledonská vítězka a majitelka olympijské medaile totiž začala hrát s tenisovými strážci pořádku příliš vysokou hru.

Jako byste policistům řekli, že odmítáte dechovou zkoušku.

A pak si je ještě vyfotili a umístili snímek na sociální sítě a pro desítky tisíc svých fanoušků ze sebe v několika desítkách řádků udělali ublížené. Přesně to totiž Vondroušová udělala.

Možná právě tenhle tah z ní udělal v očích ITIA sportovkyni, která se stala exemplárním případem. Česká tenistka totiž zvolila nebývale otevřenou a možná až teatrální obhajobu. Zde nejde jen o český pohled či názor kamarádů a přátel. Je potřeba se na celou situaci podívat z odstupu a také očima ITIA.

Wimbledonská šampionka arbitry naštvala...

Vondroušová se naštvala na dopingové kontrolory. Žádá víc respektu

Když máte problém, většinou ho řešíte potichu. Možná najmete právníky, ale chcete, aby to proběhlo tak, aniž by si toho svět všimnul.

Vondroušová však tenisovou terminologií řečeno rozehrála hodně agresivní obranu. Použila sociální sítě, začala psát o svých pocitech a zmínila i duševní zdraví. Prostě šla na hranu možného. Udělala ze sebe oběť ještě před soudem.

Argumentovala tím, že dopingová kontrola za ní dorazila na adresu mimo čas, který měla uvedený v systému. Sportovci do aplikace ADAMS zapisují, kdy a kde jsou k dispozici, to však není jediné vodítko pro komisaře. Ti mohou sportovce zastihnout i v jiných momentech. Na tréninku, při zápasech, ale třeba i na ulici. I náhodně. Ano, i tak jsou řády postavené.

Vondroušová se bohužel dopustila jedné chyby, která spustila reakci za reakcí. Vše vygradovalo nekompromisním verdiktem.

Kdyby dopingové komisařce neotevřela dveře, vlastně by se nic nestalo. Prostě ji nešlo zastihnout. Jenže poté, co odemkla a pustila se do konfrontace – a odmítla odevzdat vzorek, začal příběh, ve kterém nemohla vyhrát.

Možná i proto exemplární trest.

O tom, že Vondroušová prožívala jedno z nejhorších období svého života, není sporu. Psala o sedmi měsících úzkosti. Nelze se divit tomu, že se tenisu začala programově vyhýbat. Možná mohla hrát, ale odhlašovala turnaje jeden za druhým. Raději trávila čas ve společnosti přátel – a i zde si dávala záležet, aby to svět viděl. Neskrývala, že místo Roland Garros vyrazila radši někam pryč.

Český tenis reaguje na trest Vondroušové. Je to konec její kariéry

I to byla její obrana.

Bohužel, jedné z nejtalentovanějších a stále velmi mladých tenistek světa přerušila kariéru jedno špatné rozhodnutí. A kdo ví, jestli vůbec ještě najde chuť na návrat.

Případ se zřejmě dostane na stůl Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS). Ta by mohla trest zmírnit, což není vůbec vyloučené. Ale i kdyby se Vondroušová na tenisové kurty vrátila, šrámy v její duši už zůstanou…

Její případ se může stát precedensem. Dostala obrovskou podporu od řady hráček. A to, jak mnohdy nedůstojně probíhají kontroly sportovců, se začalo hodně řešit...

Tomáš RambousekTomáš Rambousek (@ Livesport)

Článek byl původně publikován pro Livesport Zprávy.

Livesport / Tomáš Rambousek, TenisPortal.cz

Komentáře

44
Přidat komentář
LiJ
A Darji a Hejtmanek k tomu.
Reagovat
LiJ
Pod Misu.
Reagovat
subaru
Vzhledem k opakovanému problému s ramenem se také již spekulovalo o případném konci kariéry i zde.
Reagovat
ccarloss
s článkem zcela souhlasím. ale myslím si, že CAS ten trest Markétě zkrátí.
Reagovat
tenisman1233
Reagovat
hanz
Vidím to na 2 roky
Reagovat
Serpens
Co je CAS?
Reagovat
tenisman1233
Arbitráž soud
Reagovat
falcon_heavy
Ne že bych jí to nepřál, ale ve světle toho, co o případu víme, si neumím představit, na základě čeho by ke snížení trestu mělo dojít.
Reagovat
horska.kraslice
Trošku paradoxní je, že před rokem ten titul z Berlína získala po zdolání velmi kvalitních soupeřek právě Maky....
Reagovat
horska.kraslice
Patří dolů k příspěvku misy.
Reagovat
vojta912
Když Makyna nemá mozkovou kapacitu, měl ji mít aspoň někdo v jejím týmu a říct. Makyno vypni Instáč, máme top sportovního právníka od Sinnera a Igy, dovolit si ho můžeme, jen prosim buď zticha a řiď se tim co ti řekne.

Ale to ne a ted se každý strašně diví
Typické čecháčství. Udělat pruser, chovat se jak jelito a pak se cítit být vlastně oběti
Reagovat
peek
4 roky je za tohle prostě moc
Reagovat
wymwsze
Na západě normální. Tam některým projde uřezání hlavy a jiní jdou sedět za necitlivé odsouzení tohoto aktu.
Reagovat
falcon_heavy
Meleš kraviny.
Reagovat
peek
Tzv. čistota sportu je stejně chiméra. Aby toho bylo dosaženo, nuselo by se to praktikovat jako v začátcích olympijských her v Řecku: zavřít na rok všechny sportovce do kempu, kde by dostávali stejnou stravu a závodili by nazí. Teď mají úplně rozdílné podmínky, vybavení, týmy, trénink, doplňky stravy, oblečení atd. atd. Těch pár (desítek) zakázaných látek na seznamu, který se navíc pořád mění, to nevytrhne.
Reagovat
PTP
No něco by se dalo převzít, hlavně u holek
Reagovat
Frick
Užívejme chvil, kdy je to tak ze 4/5 aplikováno aspoň v beachi.
Reagovat
peek
Plavkyně taky docela dobrý. Ale furt se přou o ten materiál na plavky, tak já bych to kvůli férovosti začal tam
Reagovat
falcon_heavy
Dnes ITIA zveřejnila dalši detaily případu, mj. to, že byla komisařkou výslovně upozorněna na to, co se stane, když odmítne poskytnout vzorek a Markéta i přesto protokol o odmítnutí podepsala...

Její případ se precedensem možná stane, ale jinak než si autor zřejmě myslí. Její případ není o přehnaně tvrdých řádech nebo necitlivých kontrolách. Její příklad je smutnou ukázkou toho, jak se jedním hloupým rozhodnutím dostanete do průšvihu a následně sérií dalších hloupých rozhodnutí "úspěšně" torpédujete veškeré šance na obhajobu.
Reagovat
misa
Kvůli hlouposti přijde o desítky milionů korun, které už nevydělá a navíc jí samozřejmě všichni sponzoři zruší smlouvy
Reagovat
falcon_heavy
Přesně tak.
Reagovat
Tomas_Smid_fan
prostě si měla nechat udělat test hned následující den a hned poté druhý (stejně jako B vzorek).
Jiný postup jen vyvolává zbytečné otázky, zda tím chtěla něco zakrýt.
Bohužel jedině pochopitelné by bylo krytí skutečného dopingu.
Pokud šlo opravdu jen o její ego, pak je to trest krutý a zároveň je to celé nebetyčně hloupé.
Pokud šlo o rekreační drogy, dalo by se pochopit její zmatkování v inkriminovaný večer, ale už ne další postup.
Reagovat
tenisman1233
Já to vidím stejně jako Dušan Lojda,trest přijít musí přijít,ale.zničit jí kariéru je extrémní.
Reagovat
falcon_heavy
Jí nikdo karíéru nezničil. Zničila si ji sama.
Reagovat
tenisman1233
Délka trestu + úplný zákaz hraní tenisu jí zničí kariéru.
Reagovat
falcon_heavy
Kariéru si zničila sama. Trest je důsledkem její hlouposti.
Reagovat
peek
Je to ale nesmysl. Trest má být za prokázaný doping, ne za tohle.
Reagovat
falcon_heavy
Naopak, dává to velký smysl. Odmítnutí se nesmí vyplatit.
Reagovat
tenisman1233
Ale 4 roky je prostě moc.
Reagovat
falcon_heavy
Pokud se nemá antidopingový systém rozpadnout, tak bohužel není...
Reagovat
tenisman1233
Ano,proto všichni kdo to říkají ,že ten trest je ustřelený chtějí zrušit antidopingový systém.
To samozřejmě tak není,
Tvářit se že ITIA jsou,,féroví",i když to tak zdaleka není
Reagovat
falcon_heavy
ITIA má spoustu problémů k řešení, ale v případě Markéty trest férový je, bohužel.
Reagovat
LiJ
Pokud je férový pouze v případě Maky, pak je neférový už jen z principu.
Reagovat
farr
No přesně to je ten případ který si vyberou a vykáží tam činnost, jak někdo již v éteru zniňoval. Je to velice snadné odstřelit relativně bezvýznamnou hráčku z hlediska globálních zisků ,byť vcelku hodně úspěšnou na to jak málo toho reálně v kariéře z různých důvodů odehrála. Teď se budou tvářit jak jsou nekompromisní a ti velice správní rozhodní a spravedliví, přitom mají máslo na hlavě a hlavně tučný držhubný v kapse u těch případů kde bylo přikázáno zametat pod koberec...
Reagovat
falcon_heavy
Nepravda.
Reagovat
farr
Přijde mě kdyby ITIA měla tu pravomoc tak klidně Markétu pošlou i na el. křeslo. Jde tu vyloženě o pomstu, že se jim vzřepěla i když zvolila asi nejméně chytrý způsob.... Trest dostat musí, ale zda tuto cílenou likvidaci posvětí i CAS to pochybuju. Nechat nikým nevolenou pochybnou organizaci s dvojím metrem jménem ITIA páchat "zločiny proti lidskosti" by nemělo být dovoleno.
Reagovat
farr
*vzepřela
Reagovat
tenisman1233
Bohužel ITIA nezachází se všemi stejným metrem a to nechci tento případ srovnávat s Sinnerem a Swiatek.
Co se ale srovnávat dá je Iga a Niki B.
Bartůňková dostala trest za to stejné jako Polka s tím,že nesměla vůbec trénovat(12-6 měsíců) ,Iga dostala měsíc prakticky za to stejné a zacházení se s ní úplně jinak.
Reagovat
farr
No ale to je jen špička ledovce těch případů - podvodů a manipulace bude mnohem víc. Jako srovnávat to nemusíme ale z logiky věci je to úplně jasné máš prachy máš vliv a samozřejmě nejdeš proti vrchnosti hlavou proti zdi jako Markéta tak se to "dycky" nějak udělá. Jednoznačně celou tu organizací zrušit a ať to je radši celý pod WADOU. Nechápu proč tenis vlastně musí vykrmovat tyhle darmožrouty?
Reagovat
falcon_heavy
Protože se v tenise pohybuje spousta podvodníků.
Reagovat
farr
No odpovím si sám oni je vykrmují protože jim jdou na ruku, ITIA není žádný nezávislý orgán je placený přímo WTA a ATP a ty mají mimořádný zájem aby se s těmi kdo generují zisky zacházelo v rukavičkách. Podobný problém dřív měla cyklistika viz krytí Armstronga a spol. Nakonec museli pod tlakem přejít pod skutečně nezávislou ITA( International Testing Agency). Hráči by měli bouchnout do stolu a vyhlásit bojkot - ITIA zrušit a podmínky pro všechny narovnat. Dokud to nepůjde od zdola( třeba PTPA) ten tlak tak se nic nezmění . ITF WTA ATP si skrz korupci a systému ruka ruku myje rybníček nevypustí a ITIA budou bránit do roztrhání těla...
Reagovat
tenisman1233
Reagovat
misa
Štěstí že se výše trestu zveřejnila až toto pondělí a ne v průběhu minulého týdne, jinak by to úplně zastínilo dva tituly Lindy a Marušky...
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist