Davis Cup slaví 110 let. Název dostal až o téměř půlstoletí později

7. 8. 2010, 11:06
Aktuality 3
Tenisová soutěž mužských reprezentačních týmů o Davisův pohár měla svou premiéru před 110 lety. Její zakladatel Dwight Filley Davis byl 6.-8. srpna 1900 hráčem a zároveň kapitánem amerického týmu. Davisovo jméno ale klání obdrželo až po jeho smrti v roce 1945.

Původně chtěl Davis jen uspořádat utkání mezi tenisty USA a Britského společenství. Nazval jej The International Lawn Tennis Challenge a vítězi věnoval velkou stříbrnou trofej připomínající salátovou mísu, údajně v hodnotě asi tisíc dolarů. Ze zápolení dvou týmů se postupem času stala globální celosvětová soutěž a vítězství v ní je počítáno za jeden z největších úspěchů, jakých lze v tenise dosáhnout. Davisův pohár je zároveň synonymem kolektivního snažení v jinak silně individualistickém sportu. Letošního ročníku se v několika skupinách a zónách podle výkonnosti účastní 125 národních týmů z pěti kontinentů. 

Historicky premiérový daviscupový duel se uskutečnil v univerzitním klubu v Longwoodu u Bostonu. Již tehdy existovalo stejné herní schéma, které je používáno dnes, tedy úvodní dvě dvouhry, čtyřhra a dvě závěrečné dvouhry. Hned první ročník poznamenala nepřízeň počasí, kvůli níž se nedohrála čtvrtá dvouhra a pátá ani nezačala. Američané i tak zvítězili jednoznačně 3:0.

Dwight Davis měl na triumfu domácích rozhodující podíl, postaral se o zisk dvou bodů. Tehdy jednadvacetiletý student harvardské univerzity v úvodním zápase ve čtyřech setech porazil Ernesta Blakea a po boku Holcomba Warda vyhrál i čtyřhru. Navrch měl rovněž v souboji kapitánů s Arthurem Gorem. První set nedohrané dvouhry vyhrál 9:7, ve druhém byl stav 9:9.

Druhý ročník se nekonal, ve třetím Američané porazili Brity už jen těsně 3:2. Davis odehrál pouze čtyřhru a v dalších letech se jako guvernér souostroví Filipíny věnoval převážně politické kariéře.

V roce 1903 se soutěže naposledy zúčastnily jen týmy dvou zemí. Úspěch poprvé slavila Británie, když bratři Reginald a Laurie Dohertyovi dokázali v Bostonu zvítězit 4:1. Podle tehdejšího pravidla o vyzývacím finále, jež bylo zrušeno až v roce 1972, se vítěz posledního ročníku neúčastnil vyřazovacích bojů a byl nasazen rovnou do finále, které se navíc odehrálo na jeho půdě. Britové zvolili za místo konání finále ročníku 1904 slavný areál ve Wimbledonu. Menší výlohy spojené s cestováním přilákaly k účasti družstva Belgie, Francie a Rakouska, cesta za oceán naopak odradila Američany.

Do začátku druhé světové války vzrostl počet účastníků klání o takzvanou salátovou mísu na 35 mužstev. Přidalo se například Švédsko, Německo, Španělsko nebo Nizozemsko, a od roku 1921 také Československo. V listopadu 1945 zemřel Dwight Davis a soutěž definitivně obdržela jeho jméno. Od roku 1973 v ní mohou nastupovat profesionálové.

Takřka revoluční změny se odehrály v roce 1981. Přihlášené země byly rozděleny podle výkonnosti do skupin, později také do podskupin, zón a úrovní. Přímo o zisk Davisova poháru od té doby hraje pouze 16 týmů, ostatní bojují o právo být v dalším roce mezi nimi. Elitní šestnáctku tak vždy tvoří osm úspěšných družstev posledního ročníku a osm vítězů barážových zápasů.

Absolutně nejúspěšnějším mužstvem historie Davisova poháru jsou s 32 tituly Američané, které následuje Austrálie (28) a Británie (devět), jejíž reprezentanti ale zvítězili naposledy v roce 1936. Československo triumfovalo jednou, v roce 1980 se to podařilo týmu v čele s Ivanem Lendlem a Tomášem Šmídem. Po vzniku České republiky je maximem loňské finále, v němž Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem nestačili na favorizované Španěly vedené Rafaelem Nadalem.

ČTK

Komentáře

3
Přidat komentář
smazaný uživatel
to by byla haluz kdybysme se dostali zase do finale. Ale favorizuji Srby.
Reagovat
smazaný uživatel
kdyby byly.. ale haluz by to určo byla, tak doufejme, že bude..
Reagovat
smazaný uživatel
Já favorizuju nás. Tomáš by měl porazit oba dva a debl bychom taky měli zvládnout.
Reagovat

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele
TOPlist