Jak Sinner dobyl Wimbledon: Výhra z nebes i prospěšná rivalita s Alcarazem

Sinner bojoval v posledním roce nejen na tenisovém kurtu. Po dopingové kauze, ze které nakonec vyvázl jen s tříměsíčním zákazem činnosti, se pokorně vrátil zpět a i díky gentlemanskému chování si získal velkou část publika zpět na svou stranu.
Byl to zejména finálový duel v Roland Garros, který předznamenal další dění. Sinner společně s Alcarazem předvedli úchvatnou pětisetovou bitvu, ve které ale byl i dostatek vzájemného respektu. Ital v Paříži prohrál, a bylo to se španělským rivalem už popáté v řadě! Nakonec ale přiznal, že právě tento moment ho nastartoval k ještě větší píli.
"Nebylo to jednoduché, ale vždycky se snažím být k sobě upřímný. Myslím ale, že když prohrajete finále grandslamu takovým způsobem, je to mnohem lepší, než když vás někdo smete. Takže jsem si po Roland Garros řekl, že není čas na deprese. Do každého tréninku jsem dával sílu, protože jsem cítil, že můžu hrát velmi dobře. Blížil se další grandslam…" vyprávěl.
I když v jediném testu před Wimbledonem nečekaně prohrál v Halle s Alexandrem Bublikem, v All England Clubu v prvním týdnu v jasných zápasech s krajanem Lucou Nardim, Aleksandarem Vukičem a Pedrem Martínezem v podstatě jen dobře potrénoval.
Klíčové momenty
Sinner – Dimitrov 3:6, 5:7, 2:2
Až do osmifinálového klání vypadaly Sinnerovy zápasy skoro až nudně. Lídr světového žebříčku ztratil v prvních třech kolech pouhých 17 gamů, čímž vyrovnal rekord Jana Kodeše z roku 1972. Jenže suverenitu Itala narušil 34letý veterán Grigor Dimitrov. Jeho vedení 2:0 na sety nebylo vůbec náhodné, Bulhar hrál sebevědomě a energicky a opařeného Sinnera doslova ničil.
Jenže pak přišla těžko uvěřitelná věc. Bulhar si při vlastním podání natrhl prsní sval a musel zápas skrečovat. "Tohle vůbec neberu jako vítězství," připustil Sinner ve své řeči na kurtu. Postup do čtvrtfinále mu doslova spadl z nebes. V podstatě na svůj triumf potřeboval šest výher místo sedmi.
Sinner – Djokovič 6:3, 6:3, 6:4
Po losu turnaje vypadala Sinnerova cesta do finále daleko složitější, vždyť v jeho polovině pavouka byl i ikonický Novak Djokovič, který naposledy chyběl ve finále v roce 2017. Jenže velká bitva se tentokrát nekonala. Bylo zřejmé, že srbský šampion tentokrát není v dobré kondici a zjevně ho limituje nějaké zranění. Ital v podstatě neměl žádný problém a na postup se ani nenadřel. Komplikace, které vznikly ztrátou servisu ve třetí sadě vyřešil pěti gamy v řadě (obrat z 0:3 na 5:3) a vůbec poprvé v kariéře si řekl o finálový wimbledonský zápas.
Sinner – Alcaraz 4:6, 6:4, 6:4, 6:4
Málo platných bylo Alcarazovi 15 es, zcela soustředěný Sinner měl totiž obrovskou motivaci vrátit svému rivalovi prohru z Paříže. Ital neztratil nervy a od druhé sady dominoval. Při vlastním servisu povolil Španělovi po obratu jen tři brejkboly, které do jediného zlikvidoval. Sinner ukázal, že i na trávě má jeho hra při ideálním rozpoložení skvělé parametry. Spoustu míčů uhrál od základní čáry, úspěšně si počínal i na síti, kde zužitkoval 30 ze 40 náběhů.
Důležitá čísla
23 let a 318 dnů – Sinner se už sice nezapíše mezi nejmladší vítěze grandslamu, každopádně se stal druhým nejmladším hráčem v otevřené éře tenisu, který se dostal do finále mužské dvouhry na všech čtyřech grandslamových turnajích. Dříve (a pouze o 10 dnů) to dokázal pouze Jim Courier v roce 1993.
54 a 12 000 – I kvůli kontroverzní dopingové kauze vynechal několik měsíců, přesto dokázal zůstat v čele žebříčku ATP a ve Wimbledonu znovu upevnil svůj náskok. Sinner je nejlepším hráčem světa už více než rok a po triumfu na londýnském grandslamu překonal i počin Djokoviče, který dokázal během své kariéry být jedničkou "jen" 53 týdnů v kuse. Také se nyní stal teprve pátou světovou jedničkou, která překonala hranici 12 tisíc bodů. Před ním to dokázali jen Rafael Nadal, Roger Federer, Djokovič a Andy Murray.
63 % - V čem tkví Sinnerova síla? Na Wimbledonu měl fantastická čísla v úspěšnosti hry na druhém servisu. Úspěšně dotáhl 130 z 205 výměn, procentuálně na tom byli lépe jen Tomáš Macháč a Cristian Garín, kteří však odehráli jen dvě utkání.
Sinner vypadá jako tenisový stroj. Ve své nejlepší formě je opravdu nejlepší a nekompromisní. A i když Alcaraz vypadá technicky nadanější, Ital jej umí přehrát. Už byla řeč o jeho komplexnosti, vedle hardových grandslamů v Austrálii a US Open dobyl trofej i na trávě.
Stále mu uniká antukový triumf na French Open, kde se už ale také dostal až do finále. Možná daleko víc ale rezonuje ona rivalita s Alcarazem, kterou Wimbledon predikoval už předloni na oficiálním plakátu, který mnozí kritizovali jako neúctu k "Velké trojce". Dnes už ale Sinner na plakát patří. A přidává, že Alcaraze pro svůj růst potřebuje. "Rivalita s Carlosem? To je ta další motivace. Ale nemyslím si, že bych už byl v nejlepší formě: je mi 23, doufám, že se budu moci dále zlepšovat."
Komentáře
Myslim, ze Rodak Belehradovic mel v kuse 122 tydnu.
Jannik ma brachu- Rusa!! Z Rostova!!
Katka Siniakova ma tam babicku
Maminka Jannika mela x let problem s otehotnenim.. a odoptovaly kluka z Ruska..
Az se tam ten Marek dorazil...Jannik byl na ceste
Brachu Jannik miluje nade vse
Vše ostatní je druhořadé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele