Vyzkoušejte nový TenisPortal – moderní, přehledný a optimalizovaný i pro mobily
Vyzkoušet

Sázka vyplétačů raket: Při zápasu Marušky Bouzkové jsem vyhrál víno, těší stringera

  • Je to alchymie. Dobře vypletenou raketu ocení i velké hvězdy. Bez stringerů se neobejde žádný tenisový turnaj. Vyplétači raket najíždí do dějiště už při tréninkových dnech a v samotném průběhu plní všemožná přání. Kdo má na Livesport Prague Open nejtvrdší struny a která hráčka potřebuje soft výplet?
    2. 8., 12:00 | Rozhovory |  13 komentářů
    Michal Nechanický (© Tomáš Rambousek)Michal Nechanický (© Tomáš Rambousek) 
     

Do pražské Stromovky se těší i Michal Nechanický, ten na setkání elitních hráček už pravidelně přijíždí ze severu Čech a vyplétání raket tenisovým hvězdám má jako prázdninový koníček. Letos už dokonce v sázce mezi stringery vyhrál víno nad legendou mezi vyplétači Richardem Šodkem.

"Já dělal raketu Cristianové a Ríša pletl Marušce Bouzkové. Tak jsme se vsadili," usmívá se zručný chlapík před vstupem do hlavní budovy tenisové Sparty, kde mají hned vedle players-desku, tedy hlavní turnajové recepce, už léta stringeři své místo.

Zda ale byl rozdíl ve výpletu opravdu zásadní, s úsměvem odmítá. "Tam je spousta jiných faktorů, i když je fakt, že Rumunka měla o dvě kila tvrdší struny. Jenže Maruška Bouzková používá úplně jinou směs, přírodu. Takže se to nedá porovnat. Každopádně, bylo vidět, že víc to lítá Cristianové. Stejně ale myslím, že Maruška nikdy extra velké rány nedává, moc nekouše, ona hraje spíš ten defenzivnější tenis," vypráví muž, který se na turnaj WTA dostal díky zkušenostem na juniorských kláních v domovském Mostu.

Je i pro vyplétače turnaj WTA 250 svátek?

"Jasně, jezdím sem rád. Už je to taková tradice, turnaj má pevné místo v kalendáři, jsou prázdniny, takže pro mě ideální čas, protože já jsem jinak učitel."

Takže už se jistě s většinou hráček znáte.

"Polovina tváří je známých, druhá půlka je nová. Od mladších hráček chodí výhradně trenéři, a u těch namachrovaných, které mnohdy ani nepozdraví, také. Ale ty starší holky, co už trochu objely svět, ty chodí samy."

A přání? Kdo má vůbec nejtvrdší výplet mezi ženami?

"Když tu byla v roce 2020 Ulrikke Eikeriová, u ní jsem pletl 40 kilo! Slyšel jsem sice forty, forty, tak jsem si říkal, že to je asi fourteen – čtrnáct. Byla maličká, subtilní. Když mě přesvědčila, že opravdu myslí 40, tak jsem se radši zeptal, jestli to jsou libry. No ne, bylo to 40 kilogramů - nejvíc, co ten stroj dokázal utáhnout. Na kurtu to jen ťukala na přímku."

A letošní rok?

"Tady v Praze má nejtvrdší výplet Kaia Kanepiová, ta si nechává plést 29,5 kila, a ta nám dokonce raketu vrátila. To se samozřejmě také stane, holky to poznají. Asi došlo k tomu, že to ujelo, a opravdu těch kilo bylo míň. Já pletl 19,5 na 19 – a to byla Sara Erraniová. Měkké výplety mají i Číňanky, ty hlásí standardně 35 liber, tedy 16-17 kilo."

Ovlivňuje požadavky tenistů třeba počasí nebo změna teploty?

"Dříve se stávalo, že když se v průběhu zápasu měnily podmínky, tak přišel požadavek z kurtu, že chce hráč naplést o 4 kilogramy lehčí výplet. Ale v poslední době už se to neděje. To jsou spíš výjimečné situace, když se jde do třetího setu. Zvyky se nemění, většinou mají všichni stále stejnou tvrdost výpletu, což je těch 23–24 kilo, a je jedno, jestli je zima nebo teplo. Loni tu byly teploty okolo 35 stupňů, letos jsou dvacítky."

Za jak dlouho stihnete vyplést raketu, když přijde pokyn z kurtu?

"Když je velký spěch, tak se dá raketa vyplést za 12 minut. Ale když se plete na pohodu, tak jedna je asi 20 minut, je v tom i nějaké vystříhávání nebo kreslení loga."

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, Livesport, Tomáš Rambousek
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (13)
02.08.2023 15:28Od: misa
Každý nějak spojený s tenisem dokáže popsat hru Marušky Bouzkové :)

Kdyby používala jiný výplet, měla by o něco rychlejší údery?
[ Reagovat ]
02.08.2023 15:40Od: Carter
Výplet a napätie ti spraví veľa. V článku sa píše, že Maruš používa prírodu (nejaké črevo) a to sú dosť pružné struny, z ktorých by to malo letieť. Nižšie napätie výpletu tiež pridáva na razancii (mäkšie pružnejšie výplety absorbujú viac energie z úderov a zároveň viac energie vrátia naspäť do úderu). Tvrdšie výplety pomáhajú skôr s kontrolou úderov, lebo to až tak nelieta. Ale samozrejme veľa spraví štýl hry samotného hráča.smile
[ Reagovat ]
02.08.2023 19:27Od: Tomas_Smid_fan
Je to zajímavá věc. Máme doma triviální stroj, ani teď nevím, na kolik nejvíc dokáže vyplést. Co pamatuju, tak jeden z nejtvrdších výpletů používal Jimmy Connors, někde ke 40kg, protože jako jeden z prvních začal používat kovový rám. Tu subtilní holčinu si s tím teda taky nedovedu představit.smile
Ano, Maruška určitě potřebuje ke své hře měkčí výplet, aby to dobře létalo i při menší síle úderu a v tom případě nastupuje otázka kontroly míče.
Nevím, jestli je vůbec možné, aby se stalo, že nenachází ideální kompromis pro svoji obrannou hru a momenty, kdy potřebuje přitlačit - že by jí tam chyběla právě trocha kontroly? To je samozřejmě velká spekulace a ani mi tahle situace nepřijde pravděpodobná. Nicméně, tipl bych si, že tvrdost výpletu bude hrát u Marušky větší roli než u té většiny hraček, které požívají standard 23kg,24kg.
[ Reagovat ]
02.08.2023 18:36Od: hohenlohe
Marie Bouzková má 25 let, tak zdrobněliny netřeba smile.
[ Reagovat ]
02.08.2023 19:04Od: Tomas_Smid_fan
smileMaruška je tu už dlouho, tak nám tu nezaváděj novotysmile
[ Reagovat ]
02.08.2023 20:46Od: misa
Každý jí říká Maruška včetně českých tenistek nebo trenérů :)
[ Reagovat ]
02.08.2023 22:07Od: Fandina
a českých komentátorů smilesmilesmile
[ Reagovat ]
02.08.2023 22:10Od: Fandina
i vyplétačů raket a posléze i novánářů nebo autorů článků viz nadpis tohohle smilesmilesmile
[ Reagovat ]
02.08.2023 22:11Od: Fandina
novinářů
[ Reagovat ]
03.08.2023 11:28Od: lvicek
A ty ji prave rikas casto Marie a nebo dokonce Bouzkova ;).
[ Reagovat ]
03.08.2023 13:05Od: misa
Musím to měnit, abych se pořád neopakoval :) Občas přidám i Mařenku.
[ Reagovat ]
03.08.2023 13:19Od: lvicek
Tak hlavne, abychom se nedockali Marfusi :D.
[ Reagovat ]
03.08.2023 13:25Od: misa
Marfuša patří do Ruska :)
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist