České občanství pro Lendla? Žádný problém, říká John

"Udělalo by mi to velkou radost. Považoval bych to dokonce za velkou čest a byl by to znamenitý signál pro Českou republiku," řekl John na otázku, jak s žádostí o vrácení občanství naloží. Podle serveru musí Lendl žádost předložit zvláštní komisi ministerstva vnitra; pokud by ta jeho žádost zamítla, rozhodl by ministr.
Padesátiletý Lendl má osmnáct let americké občanství a o možnosti získat zpět i český pas se zmínil letos na začátku listopadu, kdy byl v Česku. "Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl Lendl v Prostějově.
Letos se Lendl vrátil po 16 letech k tenisu a v Ostravě nadchl fanoušky v exhibici Tennis Advantage III, v které porazil legendárního Švéda Björna Borga 6-4 a 7-6.
Lendl navazuje třeba na Martinu Navrátilovou. Bývalá světová jednička měla americké občanství od roku 1981, české znovu dostala v lednu 2008.
Lendl se stal "zrádcem socialismu" v roce 1983 po exhibici v jihoafrické Bophutatswaně, za což dostal pokutu a byl vyřazen z daviscupového týmu. Pohlaváři se pak snažili tehdy světovou jedničku získat zpět slibem, že obdrží vystěhovalecký pas za podpis smlouvy o reprezentaci na deset let. Lendl kývl, ale pasu se nedočkal.
V USA žije Lendl od roku 1984, o tři roky později požádal o americké občanství, které obdržel 7. července 1992. O dva roky později s tenisem kvůli chronickým problémům se zády skončil. V Americe se v roce 1989 oženil se Samanthou Frankelovou a spolu vychovávají pět dcer.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele