Kaderka: Finále v Praze? Před rokem bych věřil spíše tomu, že se stanu kosmonautem

  • Cestu k pořádání finálového turnaje mistrovství světa ženských tenisových družstev v Praze otevřel triumf Barbory Krejčíkové na antukovém Roland Garros. O Pohár Billie Jean Kingové se v české metropoli bude hrát 1. až 6. listopadu a pro prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderku se jedná o naplnění snu, s kterým ani nepočítal.
    27. 8., 18:00 | Aktuality |  7 komentářů
    Ivo Kaderka (© cztenis.cz)Ivo Kaderka (© cztenis.cz) 
     

"Kdyby mi před rokem někdo řekl, že to bude tady, tak bych nevěřil. Asi bych věřil víc tomu, že se stanu kosmonautem, než se může stát tohle, a ono se to stalo," zářil Kaderka na dnešní tiskové konferenci poté, co mezinárodní federace ITF oficiálně oznámila konání akce v Praze.

Finále soutěže dříve nazývané Fed Cup se mělo hrát loni v Budapešti, ale kvůli koronaviru maďarská metropole turnaj nejdřív odložila a letos se ho vzdala.

Kaderka měl od Maďarů informace, že mají problém a situace se posunuje k neřešitelnému stavu. Myšlenka, že by se akce zhostila Visegrádská čtyřka, se neujala a uspořádat soutěž narychlo nikdo jiný nechtěl. "Bylo to z říše snů. Nikdo si nedokázal představit, že to půjde zvládnout. Akce byla před krachem. Vypadalo to, že nebude vůbec," konstatoval Kaderka.

V průběhu grandslamového French Open ale šéf českého tenisu začal přemýšlet, že by finále pro dvanáct týmů uspořádal v Praze. "Když Bára Krejčíková začala kostit soupeřky jednu po druhé, tak mě postupně posílali kolegové prezidenti gratulace a napsali, že mám další hvězdu do Fed Cupu. Začali jsem se bavit o tom, že by bylo dobré také hvězdy ukázat doma," řekl.

Finále do Prahy 'pomohla' dostat Krejčíková
Kaderka se pro možnost finálového turnaje v Praze nadchl. A během finále Krejčíkové v Paříži s Ruskou Anastasijí Pavljučenkovovou si za stavu 1:1 na sety promluvil se šéfem ITF Davidem Haggertym. "Řekl jsem mu: 'Když to Bára vyhraje, tak garantuju, že Fed Cup do Češka dostanu. Budu mít lepší pozici. Báře fandí v Česku všichni. Je to zlatíčko, skromná holka, úžasná a všem ukazuje, jak to s českým ženským tenisem je. Když to trefí, tak to dokážu'."

Poprvé veřejně o možnosti uspořádat turnaj promluvil při tiskové konferenci Krejčíkové, tehdy už vítězky dvouhry a čtyřhry z Roland Garros. "Napsal jsem jí na kus papíru, jestli chce Fed Cup v Praze, a ona mi odepsala, že by to bylo úžasné, že chce a pět vykřičníků," řekl Kaderka.

Zásadní podle jeho slov bylo získat podporu vlády. "Potkal jsem se s premiérem Andrejem Babišem a ani jsem ho nemusel moc lámat. Řekl, že by to bylo úžasné," uvedl Kaderka a dodal, že akce nemůže být ztrátová. "Peníze jsou na úhradu části organizačních nákladů. A i kdyby přijelo jen deset tisíc lidí, tak akce Česku vydělá dvě stě až tři sta milionů."

Vláda přiklepla na organizování turnaje 65 milionů korun a tenisovému svazu se povedlo i dohodnout s O2 arenou, i když ještě neměl v ruce podepsanou smlouvu s ITF. "Bylo to největší čarodějství, protože jsme ještě byli bez peněz, jen s příslibem, bez konečného podpisu, a s arénou jsme se dohodli. Myslím, že tohle je opravdu něco pozoruhodného," řekl Kaderka.

Z možnosti pořádání finálového turnaje je nadšený, přitom patřil k největším kritikům vedení ITF při změně systému soutěže. "Pořád bych raději, kdyby se hrálo doma - venku, ale když už existuje možnost přivést nejlepší tenistky do Prahy, tak je to úžasná věc," řekl.

Na přípravu mají Češi jen osm týdnů. "Porce odpovědnosti a práce, co nás čeká, si málokdo dokáže představit, nicméně jsme připraveni," řekl Kaderka a přiznal, že se těší, až bude po turnaji. "A budeme mít zaplacené výdaje a všichni řeknou, že to byl úžasný zážitek..."

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (7)
28.08.2021 23:09Od: vojta91
Mistrovství světa v Liberci taky nemělo být ztrátové? kdyby řek Ivo na rovinu ze hledají s Černošekem jinou dojdou krávu bylo by to lepší.
On Andy slíbí kde co a příští rok se čeká schodek 390 miliard.. ale hlavně ze Fandina aspol tu budou mít tenis.
[ Reagovat ]
27.08.2021 21:33Od: lars
" akce nemůže být ztrátová". pochybuji o tom
[ Reagovat ]
27.08.2021 19:36Od: Tomas_Smid_fan Kaderka
určitě chtěl být jako malý kluk prezidentem - to je
ať neříká, že tím kosmonautem nechtěl být takysmile - přidá pár milionů a může být.
Možná má ještě nějaké nesplněné přání kým být, tak sem s ním! Že by popelářem?smile
[ Reagovat ]
27.08.2021 21:19Od: Fandina
Někdo si svoje dětská přání plní, jiný o tom jen mluví.
[ Reagovat ]
27.08.2021 22:02Od: Tomas_Smid_fan
tak taksmile
[ Reagovat ]
27.08.2021 18:31Od: Fandina
Bylo by super, kdyby to naše holčiny vyhrály. Moc držím palce, pojťe holky!!!
[ Reagovat ]
27.08.2021 18:31Od: Fandina
pojďte
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist