Pála: Zlatá a stříbrná z olympiády? To je prostě bomba

  • Za neskutečný úspěch označil Petr Pála dvě tenisové medaile na olympijských hrách v Tokiu. Fedcupový kapitán, který se s trenérem Davidem Kunstem o hráčky staral, se radoval, jak deblistky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou splnily roli favoritek a získaly zlato a Markéta Vondroušová vybojovala stříbro ve dvouhře.
    2. 8., 07:00 | Aktuality |  11 komentářů
    Petr Pála (© AFP)Petr Pála (© AFP) 
     

"Mám za holky obrovskou radost, že se to povedlo. Máme skvělé tenistky, očekávání jsou vždycky velký a jsem rád, že to dokázaly," řekl Pála po skončení tenisových bojů v Ariake Areně. "Zlatá a stříbrná? To je bomba, co si budeme povídat. To je neskutečný," konstatoval.

Před pěti lety měl po třech bronzech na hrách v Riu de Janeiro v očích slzy štěstí. Tentokrát mu zářily nadšením, vždyť zlato získal český tenis poprvé. "Fantazie," vystihl.

Turnaj z českého pohledu uzavřelo finále deblistek. Krejčíková a Siniaková dokázaly jako jediné ze všech pěti soutěží potvrdit roli nejvýše nasazených hráček. "To stojí obrovské úsilí, ale zvládly to fantasticky," chválil bývalý deblista Pála a vysvětlil, v čem tkví síla olympijských šampionek: "Jsou výborné singlistky a skvělé deblistky a tahle kombinace je nebezpečná. Proti ostatním párům můžou hrát singlově i deblově, což je strašný plus. Znají se, jsou sehraný a to dělá největší rozdíl."

Silnou sestavu měly Češky ve dvouhře. Bronzová medailistka z Ria Petra Kvitová ale vypadla v horku a vlhku už ve druhém kole, finalistka Wimbledonu Karolína Plíšková ve třetím stejně jako vítězka Roland Garros Krejčíková, na kterou dolehla únava z programu posledních týdnů.

Svůj potenciál po dvou letech od finále French Open ukázala Vondroušová. K dobré obraně a pohybu přidala více aktivní hry, mimo jiné vyřadila domácí hvězdu Naomi Ósakaovou a Ukrajinku Elinu Svitolinovou a prohrála až boj o zlato. "Má toho spoustu před sebou. Vidí, že dokáže hrát s nejlepšími. Je šikovná, jen občas potřebuje hrát odvážněji," uvedl Pála.

Markéta byla pod tlakem, v 1. kole ji svazovala nervozita
Vondroušová zvládla i tlak, který na sobě měla poté, co při nominaci na olympiádu využila tzv. chráněný žebříček. Takovou možnost měla kvůli zranění v druhé půlce roku 2019, kdy po Roland Garros vyřešila problém se zápěstím až operací. Vzhledem k posunu olympiády o rok kvůli koronaviru mohla předchozí žebříčkové umístění využít a dostala se tím pádem před Karolínu Muchovou, která je aktuálně v pořadí WTA výše. Na sociálních sítích za to Vondroušová sklidila i negativní reakce.

"Tak to bylo daný a ona se logicky přihlásila," konstatoval Pála a dodal: "V prvním utkání proto byla hodně nervózní, moc chtěla, ale pak navázala na tréninky a hrála perfektně."

Pála s Kunstem měli tenistky a Tomáše Macháče ve dvouhře mužů na starosti sami. Osobní trenéři se totiž vzhledem k omezenému počtu doprovodu na olympiádu nedostanou. S kouči jednotlivých hráček se snažil být Pála alespoň v kontaktu. "Vždycky jsou to důležité a cenné rady. Tohle je potřeba vědět. Každý trenér má rád postřeh od někoho jiného, je to vzájemné. Je potřeba spojit síly a snažit se, aby se úspěch dostavil, tak jako tady," pronesl Pála.

Stejně jako v Riu podle Pály tenistkám pomohla i nálada v českém týmu v olympijské vesnici ."Ta to vždy umocní. Je to výjimečný, když vidí na ostatních sportovcích, co to pro všechny znamená, když se fandí ve vesnici, že to jsou nádherné zážitky. Omezení jsou velký, ale když se získaly medaile z jiných disciplín, tak atmosféra na všechny dýchne," řekl Pála.

Tenistky získaly v Tokiu v pořadí sedmou a osmou medaili české výpravy. "Zážitky to byly parádní a doufám, že ještě nějaké medaile pro Česko přibudou," přál si Pála.

Luboš Zabloudil, TenisPortal.cz, ČTK
 
Ke komentování musíte být přihlášen(a). Prosím přihlašte se zde.
 
  • Komentáře (11)
02.08.2021 19:44Od: Jan
Tak říkal, že se naše holky utkají v semi, takže toho čekal víc smile
[ Reagovat ]
02.08.2021 19:54Od: EllNino
Neříkal :)
[ Reagovat ]
02.08.2021 18:04Od: George_Renel Dnešní rozhovor
Lucie Výborné s naším zlatým deblem:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/klicem-k-uspechu-je-spravna-kombinace-vydrze-trpelivosti-a-stesti-stalo-pri-nas-8546981#player=on
[ Reagovat ]
02.08.2021 17:28Od: hanz
Shrnutí českého tenisové snažení na OH:
1) Kvítí - Jak jsme si letos zvykli, velké turnaje nevycházejí, přitom dne jejích slov měly být gs a OH cíl. I na OH však končila záhy - myslím, že kvůli psychickému rozpoložení i kvůli nedostatečné fyzičce, která se však v jejích letech už lepšit nebude. Proto je možná čas popřemýšlet o redukci programu nebo ukončení kariéry.
2) Plíškovic - Plíšková měla poměrně nelehký los, ale myslím, že proti Prdelce ničehož nic nepředvedla, de facto jí jen nahrávala na jednoduché vítězné míče. Po taktické stránce nezvládnuto. To samé i v deblu s Vondroušovou, kdy svojí ležérností poslala dál Brazilky.
3) Krejča - V singlu poměrně trápení, asi způsobené náročností programu, svétlé chvilky tam byly, ale prostě nebyla konzistentní, proto musela z kola ven. Myslím, že vše spíš podřídila deblu, kde si byla jistější v kramflecích.
4) Vondroušová - Mile překvapila poměrně zlepšeným servisem. Docela dobře předvídala hru, dokázala ji protihráčkám znepříjemnit, ale chybí mi u ní touha po vítězství a nemá dobré zakončování, spoléhá de facto jen na chyby. V závěrečné dvouhře se to ukázalo naplno, přitom na výhru měla, ale prostě se nechala ukolébat, že jí to stříbro stačí. Od poloviny 3. setu rezignace, umocněná prohnaností Benčič. Celkově však výsledek nad očekávání.
5) Macháč - Zkusil to, světlé okamžiky byly, ale bylo jich málo, poměrně dost kazil z připravených pozic. Určitě je na čem pracovat.
6) Sini + Krejča - Rozporuplné pocity s perfektním výsledkem. Hra občas drhla, docela dost laciných chyb, ale nakonec i díky štěstí v tiebreacích to daly. Výsledek super.

Celkově vzato úspěšné vystoupení. Zklamání z Kvítí a Plíškovic, které se snad ani nekously.
[ Reagovat ]
03.08.2021 09:22Od: lvicek
Tak u Peti je to kombinace fyzicky a zdravotnich problemu a s tim se proste neudela nic, i kdyby se na hlavu stavela. Myslim, ze sla na hranici fyzickych moznosti. Kolapsu jsme na OH take videli vic, takze bych se zas tak nedivila.
[ Reagovat ]
02.08.2021 13:30Od: tommr
musí se uznat, že Pála je muž na svým místě! At už při FC zápasech nebo na OH vždycky byly holky pod jeho vedením úspěšný ... smile
[ Reagovat ]
02.08.2021 13:36Od: blixa
No ještě že tam nejel místo Pály Kotyza, to i kdybychom měli dvě zlatý, dvě stříbrný a jednu bronzovou, stejně by bylo všechno špatně ... smilesmile
[ Reagovat ]
02.08.2021 13:47Od: tommr
pod Kotyzou by se všechny holky bud zranily nebo by vypadly už v prvním kole ... smile
[ Reagovat ]
02.08.2021 13:40Od: Mony
asi by ho měly najmout gymnastky či vzpěračky, že?
[ Reagovat ]
02.08.2021 13:43Od: blixa
A ve volném čase by mohl trénovat i golfistky smilesmilesmile
[ Reagovat ]
02.08.2021 11:21Od: vojta91
Škoda že tleskání není olympijská disciplína jinak bychom měli zásluhou Pály další zlatosmile
[ Reagovat ]
 
 
 
 
TOPlist