Chorvatský stratég Pilič věří, že se Srby získá další mísu

"Práce a disciplína," to je Piličovo krédo, jehož se drží celý život. A vidět to bylo i v Bělehradu při přípravě srbského týmu. Jelikož kapitán Bogdan Obradovič přiletěl z US Open s Novakem Djokovičem později, Pilič sám driloval zbytek týmu a k hráčům nikoho nepouštěl.
Ještě přísněji se choval po příjezdu finalisty US Open Djokoviče. Svého bývalého žáka z vlastní mnichovské akademie se snažil chránit. Na tiskové konferenci dal jasně najevo, že už je třeba končit. Sám odmítal s médii mluvit, aby se soustředil na práci týmu.
"V Nikiho akademii jsem od dvanácti let strávil čtyři roky," vzpomínal před lety Djokovič. "Všechno bylo perfektně zorganizované, striktní a já se tam naučil, jak se vypořádat sám se sebou."
I Pilič mohl stát za nečekanou rošádou v srbské sestavě, když v pátek na poslední chvíli nenastoupil po US Open unavený Djokovič, aby o den později již bez žaludečních problémů zasáhl do čtyřhry.
Pilič s Djokovičem zůstali od akademie velmi dobrými přáteli a není proto divu, že Djokovič před třemi lety požádal Piliče, aby se stal rádcem týmu, a ten přijal. Pilič pak působil i v roli ředitele Djokovičova turnaje ATP v Bělehradu, ale loni se po neshodách s tenistovým otcem Srdjanem této pozice vzdal.
Co se týče srbského davisupového týmu, Pilič vycítil šanci na jeho již pátý triumf v soutěži. "Mají obrovský potenciál," řekl o Srbech rodák ze Splitu, který v letech 1988, 1989 a 1993 dovedl k titulu Němce v sestavě s Borisem Beckerem a Michaelem Stichem. V roce 2005 senzačně vyhrál týmovou soutěž s rodným Chorvatskem.
"V Davis Cupu nemůžete nic předvídat. Je to nevyzpytatelná soutěž, která přináší zklamání i nádherné výhry," vyznal se Pilič.
Srbský tým má s jeho předchozími výběry jedno společné. Je postaven na jedné silné osobnosti - Djokovičovi. "V Německu to byl Becker, pak sice přišel Stich, ale Becker nehrál. Chorvatsko mělo Gorana Ivaniševiče a v roce 2005 hrál skvěle Ivan Ljubičič," uvedl Pilič.
Jednasedmdesátiletý Pilič je přísným trenérem a zároveň diplomatem. Známá je historka z jeho působení u Němců. Stich s Beckerem se nesnášeli, nemluvili spolu, a tak se Pilič rozhodl lhát. "Každému jsem řekl, jak ten druhý o něm mluví obdivně," prozradil Pilič. Stich a Becker pak spolu hráli čtyřhru a získali důležitý bod pro tým.
Do prekérní situace se Pilič dostal letos v červenci. Srbsko hrálo čtvrtfinále ve Splitu proti Chorvatům. Pilič se zápasu nezúčastnil a zůstal v Mnichově. "Nikdy nepůjdu proti vlastním a proti týmu, s kterým jsem něco dokázal a který je mi nejdražší," uvedl Pilič.
Jako hráč dokázal porazit všechna esa tehdejší doby - Björna Borga, Jimmyho Connorse či Guilerma Vilase. Byl dvanáctý na světě a v roce 1973 prohrál finále French Open s Rumunem Iliem Nastasem.
Byl ústřední postavou bojkotu Wimbledonu téhož roku. Odmítl hrát Davis Cup a ITF ho potrestala zákazem startu v Londýně. Za Piliče se postavilo 81 hráčů a na protest do All England Clubu nepřijeli. Turnaj tehdy vyhrál český tenista Jan Kodeš.
Komentáře
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele